فدراسیون بین‌المللی حسابداران

فدراسیون بین المللی حسابداران (IFAC)

 سازمانی جهانی برای حرفه حسابداری است. این سازمان در سال 1977 تشکیل شد و اکنون  157 عضو از 123  کشور جهان دارد که اعضای آن نماینده بیش از 2.5 میلیون حسابدار هستند که در حرفه ، صنعت ، بازرگانی ، دولت و مراکز آموزشی فعالیت دارند. هدف فدراسیون بین المللی (IFAC) ، ارتقای حرفه حسابداری و مشارکت در توسعه اقتصاد جهانی از طریق ایجاد استانداردهای حرفه‌ای در سراسر دنیا با کیفیت و گسترش همگرایی استانداردها در سطح جهانی است. به اعتقاد فدراسیون (IFAC) ،  راه اساسی برای حفظ منافع عمومی ، توسعه و ارتقاء و الزام استانداردهای پذیرفته شده است که وسیله‌ای است برای ایجاد اطمینان از اعتبار اطلاعاتی که سرمایه گذاران و سایر ذینفعان به آن اتکا می کنند.
 فدراسیون بین  المللی حسابداران در عرصه های زیر استاندارد تدوین می کند:
   • استانداردهای بین‌المللی حسابرسی ، اطمینان‌بخشی و خدمات وابسته،
   • استانداردهای بین المللی کنترل کیفیت ، 
   • آیین بین المللی رفتار حرفه ای ، 
   • استانداردهای بین المللی آموزش ، 
   • استانداردهای بین المللی حسابداری بخش عمومی.

شعار: رهبری توسعه‌ی حرفه‌ی حسابداری جهان

بنیان‌گذاری: 7 اکتبر 1977، ژنو، سوئیس

شخصیت حقوقی: انجمن، طبق قانون مدنی سوئیس

مقر: نیویورک، آمریکا

اعضا: 164 انجمن از 124 کشور

دبیرکل: گوران تیدستروم

تارنما: www.ifac.org

آیفک یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سازمان‌های بین‌المللی حرفه‌ی حسابداری در گستره‌ی جهانی است. بیش از 2.5 میلیون نفر حسابدار شاغل در حرفه‌های حسابداری و حسابرسی بخش‌های دولتی و خصوصی و دانشگاهیان سراسر جهان از اعضای انجمن‌های تشکیل‌دهنده‌ی آیفک هستند. آیفک از راه هیئت‌های استانداردگذاری مستقل خود استانداردهای بین‌المللی در زمینه‌های اخلاق، حسابرسی و اطمینان‌دهی، آموزش حسابداری، و حسابداری بخش عمومی تدوین می‌کند. برای آگاهی بیش‌تر از جزئیات اهداف و استاندارهای تدوین‌شده از سوی هیئت‌های آیفک به بخش "هیئت‌ استانداردگذاری بین‌المللی" در تارنمای این سازمان سربزنید. در نمایه‌ی (1)، چهار هیئت استانداردگذاری بین‌المللی آیفک به‌طور چکیده معرفی شده‌اند.

فدراسیون بین المللی حسابداران(IFAC ) در سال ۲۰۰۷ و در سی امین

سالروز تاسیس خود،دومین یکشنبه ماه دسامبر (اواخر آذر) هرسال را به

عنوان هفته جهانی حسابداری انتخاب کرده

نمایهی (1)- چهار هیئت استانداردگذاری بین‌المللی آیفک

 IAASB

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابرسی و اطمینان‌دهی، نهاد استانداردگذاری بین‌المللی برای حسابرسی، کنترل کیفیت، دیگر خدمات اطمینان‌دهی، و خدمات مرتبط با آن‌ها، و هم‌چنین، تسهیل هم‌گرایی استانداردهای بین‌المللی و ملی، و جلب اعتماد عمومی به حرفه‌ی حسابرسی و اطمینان‌دهی جهان است. این هیئت از 2004 تا به امروز 36 استاندارد بین‌المللی حسابرسی (ISA) و یک استاندارد بین‌المللی کنترل کیفیت (ISQC) تدوین کرده است. متن کامل این استانداردها در تارنمای آیفک، بخش مربوط به این هیئت در دسترس است.

IAESB

هیئت استانداردهای بین‌المللی آموزش حسابداری،  نهاد استانداردگذاری بین‌المللی برای گسترش و بهبود آموزش حسابداری شامل دانش، مهارت‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، و نگرش‌های حرفه‌ای است. این هیئت تا کنون 8 استاندارد بین‌المللی آموزش (IES) تدوین کرده است. متن کامل این استانداردها در تارنمای آیفک، بخش مربوط به این هیئت در دسترس است.

IESBA

هیئت استانداردهای بین‌المللی اخلاق برای حسابداران، نهاد استانداردگذاری بین‌المللی برای اخلاق حسابداران حرفه‌ای، و هم‌چنین، تسهیل هم‌گرایی استانداردهای اخلاقی بین‌المللی و ملی شامل الزامات استقلال حسابرسان است. آخرین ویرایش آیین‌نامه‌ی اخلاقی برای حسابداران حرفه‌ای در 2010 تدوین و منتشر شد، و از 1 ژانویه‌ی 2011 لازم‌الاجرا است. متن کامل این آیین‌نامه و راهنمای آن در تارنمای آیفک، بخش مربوط به این هیئت در دسترس است.

IPSASB

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری بخش عمومی، نهاد استانداردگذاری بین‌المللی برای حسابداری بخش عمومی، و ارائه‌ی رهنمود و منابع برای استفاده‌ی واحدهای بخش عمومی سراسر جهان است. این هیئت، رهنمودهای بهینه‌گزیده‌ای را ترویج می‌کند، و تبادل اطلاعات بین حسابداران و افراد شاغل در بخش عمومی را تسهیل می‌کند. متن کامل استانداردها، رهنمودها، و منابع تولیدی این نهاد در تارنمای آیفک، بخش مربوط به این هیئت در دسترس است.

 

هیئت نظارت منافع عمومی

در 28 فوریه‌ی 2005، پس از رسوایی‌های مالی آغاز هزاره‌ی سوم، هیئت نظارت منافع عمومی (PIOB) -که یک نهاد بین‌المللی است- با هدف نظارت بر فعالیت‌های آیفک بنیان‌گذاری شد. این هیئت اطمینان می‌دهد استانداردهای تدوین‌شده از سوی آیفک در راستای منافع عمومی قرار دارند.

 

آیفک‌نت

آیفک با هم‌کاری انجمن‌های عضو خود در 20 اکتبر 2006، موتور جستجوی آیفک‌نت (www.ifacnet.com) را راه‌اندازی کرد. آیفک‌نت برای همه‌ی حسابداران حرفه‌ای سراسر جهان یک شبکه‌ی دانش جهانی، و دسترسی بی‌وقفه‌ی و بی‌درنگ به دامنه‌ی گسترده‌ای از منابع فایده‌مند شامل به‌روش‌ها، مقالات، ابزارها، و فنون فراهم می‌کند.

 

گوران تیدستروم (از سوئد)، دبیرکل آیفک (از 2010)، حسابدار رسمی، و شریک موسسه‌ی پرایس واترهاوس کوپرز در استکهلم سوئدبال (از آمریکا)، مدیرعامل آیفک (از 2002)، و یکی از اثرگذارترین مردان این انجمن، دکتری حسابداری از دانشگاه بیرمینگام انگلستان، و استاد حسابداری و سیاست عمومی دانشگاه ویکتوریای نیوزلند

 

 

خواندن 935 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: آموزش حسابداری صنعتی آموزش حسابداری