به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید

شرایط مهاجرت حسابدار به کانادا

شرایط مهاجرت حسابدار به کانادا

اینکه کشور کانادا یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت می باشد بر کسی پوشیده نیست و متقاضیان بسیار زیادی همه ساله از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و … به این کشور مهاجرت می نمایند. کشور کانادا به عنوان بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته حسابداری تلقی می گردد. افرادی که دارای مدرک حسابداری می باشند می توانند در رشته حسابداری، مدیریت مالی، رشته های مالی، بیزنس، اقتصاد و … ادامه تحصیل دهند و پس از فارغ التحصیل شدن می توانند به مدت زمان تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند و کار مورد نظر خود را بیابند. میزان هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف حدودا بین ۱۷ الی ۲۰ هزار دلار می باشد. متقاضیان بایستی مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ را ارائه نمایند.

همانطور که بیان داشتیم یکی از روش های مهاجرت حسابداران به کانادا روش کاری می باشد. افرادی که قصد دارند از طریق کار به کشور کانادا مهاجرت نمایند بایستی از طریق سیستم اسکیل ورکر این کشور که بر اساس امتیاز بندی می باشد اقدام کنند. در ابتدا متقاضیان بایستی مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی به سازمان World Education Service (WES) ارسال نمایند. این سازمان مدارک متقاضیان را ارزیابی می نماید. برای ارزیابی مدارک توسط WES سه روش پیشنهادی وجود دارد که متقاضیان کاری بایستی روش Evaluation for immigration را انتخاب نمایند. پس از ارزیابی مدارک متقاضیان بایستی پروفایل خود را ایجاد نمایند.

در سیستم اسکیل ورکر کانادا متقاضیان می توانند از سن، تحصیلات، سوابق کاری و سطح زبان خود امتیاز دریافت نمایند. سیستم Express entry شامل دو مرحله امتیازی می باشد. در مرحله اول متقاضیان بایستی ۶۷ امتیاز را دریافت نمایند که وارد pool یا سیستم رقابتی دیگری شوند. بر حسب امتیازاتی که در مرحله دوم دریافت می نمایند می توانند با سایر افرادی که برای کار در کانادا درخواست دارند رقابت نمایند و از طرف کانادا دعوتنامه دریافت نمایند. پس از دریافت اقامت دائم و ورود به کانادا از این طریق بایستی متقاضیان دوره هایی را برای یادگیری حسابداری در ایالت مربوطه بگذرانند.

شایان ذکر است کشور کانادا مشاغل مختلف را سطوح بندی می نماید و رشته و شغل فرد بایستی در سه سطح ۰، A،B قرار بگیرد در جدول زیر شما عزیزان می توانید برخی از مشاغلی که به حسابداری مرتبط هست در NOC مشاهده بفرمایید.
کد      NOC     عنوان سطح شغل
۱۱۱       Financial managers         ۰
۱۱۱۱     Financial auditors and accountants         A
۱۲۱۲     Supervisors, finance and insurance office workers         B

لازم به ذکر است طبق چشم انداز و آینده نگری که کشور کانادا داشته است تا سال ۲۰۲۸ به نیروی کار ماهر زیادی در زمینه حسابداری و مالی نیازمند است.

مهاجرت حسابداران به آمریکا نیازمند داشتن دعوتنامه شغلی از طرف کارفرمای آمریکایی می باشد. به دلیل متفاوت بودن استاندارد های حسابداری در کشورهای مختلف دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما مشکل است. برای اقدام از طریق روش کار باید سازمان AACSB در آمریکا مدارک حسابداری را تایید نماید. بهترین روش برای مهاجرت حسابداران به آمریکا از طریق تحصیل می باشد. افرادی که در رشته حسابداری تحصیل نموده اند می توانند برای بسیاری از رشته های مالی اقدام نمایند و پس از فارغ التحصلیی از طریق پیدا نمودن شغل اقامت و گرین کارت خود را دریافت نمایند.

 • رده بندی شغلی حسابداری و دفترداری در کانادا

برای آنکه چشم انداز درستی از مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها داشته باشید ویژگی های این شغل در سایت رسمی دولت کانادا برایتان ارائه می شود:

حسابداری در کانادا

با افزایش تاسیس شرکت های بین المللی شرایط مهاجرتی برای حسابدارن از وضعیت مناسبی برخوردار است

رده بندی مشاغل برای حسابداری و دفترداری در ترتیب زیر قرار دارد:

۱: مشاغل تجاری، مالی و اداری

۱۳: پیشه های مربوط به امور مالی و بیمه و مشاغل اداری

۱۳۱: همان عنوان بالایی: پیشه های مربوط به امور مالی و بیمه و مشاغل اداری

۱۳۱۱: تکنیسین های حسابداری و دفترداران

سایر مشاغلی که در این دسته قرار می گیرند شامل: دفترداران و حسابدارانی که مسئول نگهداری و تکمیل و ثبت دفاتر مالی هستند، حفظ کنندگان سوابق حساب، ممیزی معاملات مالی و ثبت گردش های تجاری.

این گروه شغلی می توانند در ادارات خصوصی یا دولتی مشغول به کار شوند.

وظایف اصلی حسابداران و دفترداران در کانادا

وظایفی برای گروه شغلی حسابداران تعریف شده است تا مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها با نظم بیشتری صورت بگیرد:

– نگهداری از سوابق مالی و ایجاد تراز و بازبینی حساب ها به صورت دستی یا به کمک نرم افزارهای کامپیوتری دفترداری

– ارسال ورودی دفاتر و مطابقت حساب ها، آماده کردن ترازنامۀ دفاتر، تهیه دفتر کل و صورت حساب های مالی

– محاسبه و آماده سازی حواله های دستمزدها و سود ماهانه و سالانه و قبوض مالیاتی و سایر صورتحساب ها

– کامل کردن فرم های پرداخت مالیات، جبران خسارت و بیمه کارگران، کمک هزینه های بازنشستگی و اسناد دولتی و ارسال آن ها به ادارات مربوطه

– آماده کردن اظهارنامه های مالیاتی و سایر حساب های دفتری شخصی

– تهیه کردن گزارش های آماری، مالی و حسابداری

شرایط اشتغال برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها

 

– کامل کردن تحصیلات دبیرستان

– کامل کردن دورۀ تحصیلی در مراکز فنی و حرفه ای در زمینۀ حسابداری، دفترداری و سایر رشته های مربوطه یا گذراندن دو سال در دوره های حسابداری از مراکز معتبر آموزشی به همراه مدرک معتبر یا دوره های حسابداری و دفترداری همراه با چند سال تجربۀ کاری به عنوان حسابدار امور مالی یا بانکی

شرایط اشتغال حسابدار در کانادا

برای ورود با بازار کار حسابداران و دفترداران در کانادا لازم است تا دوره کارآموزی یا تجربه کاری داشته باشید.

برای پیشرفت های حرفه ای در مشاغل ردۀ حسابداری پس از مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها می توان دوره های آموزشی بالاتر را در دانشگاه ها گذراند یا مدارک معتبر در زمینه های مختلف کار حسابداری و دفترداری را از آموزشگاه ها کسب کرد.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها سال هاست که در مشاغل ملی کانادا جز کارهایی با فرصت شغلی بالاست. این امکان برای شما وجود دارد که با مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها به عنوان یک شهروند با اقامت دائم و به صورت تمام وقت مشغول به فعالیت شوید. همچنین حقوق کار در کانادا به نسبت آسیا، اروپا و انگلیس بالاتر است. قوانین کاری تحت نظارت انجمن حسابداران و دفترداران کاناداست و سعی شده تا تعادل مناسبی میان کار و زندگی شخصی فرد برقرار سازد.
مهارت های لازم در حسابداری و دفترداری

برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها لازم است تا ۹ مهارت داشته باشید:

 

۱- مهارت خواندن برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها

– توانایی خواندن یادداشت های دست نویس کارفرما، سرپرست، همکاران و مشتریان و همچنین فاکتورها و رسیدها

– خواندن دستورالعمل های نرم افزارهای رایانه ای، بروشورها، خبرنامه ها، اطلاعیه ها و دستورالعمل ها برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آگاهی از تغییرات و ارتقای برنامه ها

– توانایی خواندن نامه های دریافتی از سوی مشتریان و سرپرستان در قالب ایمیل و دادن پاسخ آن ها در زمینه های شفاف سازی پرداخت ها و حساب ها، جزئیات قراردادها، صورتحساب های دولتی و وجوه دریافتی و ارسالی

– توانایی خواندن دفترچه های راهنما و دستورالعمل ها برای نرم افزارهای رایانه ای یا تشکیل پرونده ها.

– توانایی خواندن بولتن های سازمان های مالیاتی کانادا، ادارات استانی، وزارتخانه ها، و آگاهی از آخرین روش های تکمیل فرم های پرداخت مالیاتی و حقوقی و ارسال مطالبات. توانایی خواندن بر عملکرد شما در این قضیه و توانایی کسب اطلاعات صحیح بسیار ضروری خواهد بود.

– توانایی خواندن قوانین مالیات بر در آمد، حفظ حریم خصوصی و سایر آیین نامه ها. حسابداران ممکن است برای ارائۀ مشاوره به مشتریان خود مجبور باشند تا از قوانین مالیاتی متعددی با خبر باشند و آن ها را در هم ادغام کنند. هر ایالتی هم معمولا قوانین خاص خود را در مورد برخی معافیت ها و امتیازات مالیاتی دارد.

ویزای کارحسابداری در کاناداتوانایی خواندن مهمترین ویژگی حسابدار خوب است.

۲- توانایی کار با اسناد طبق قوانین ایالتی

– خواندن اطلاعات طبقه بندی شده پرونده های کامپیوتری و دستی.

– پیدا کردن داده ها در جداول، لیست ها و برنامه ها و دفاتر روزانه و سالانه

– جاگذاری اطلاعات در فرم های آماده

– کامل کردن فرم های مثل دفاتر عمومی، مالیاتی، حواله ها و اظهارنامه های مالیاتی

۳- توانایی نوشتن در مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها

– نوشتن کامنت بر فرم ها و یادداشت های برای نگهداری از سوابق. به عنوان مثال یک توضیح کوتاه از معاملات مالی در دفاتر کل.

– ارسال امیل به مدیران و مشتریان.

– نوشتن صورتجلسه ها

– نوشتن نامه به نمایندگی های کارفرمایان و مشتریان یا سازمان های مالیاتی فدرالی و ایالتی کانادا.

– نوشتن قوانین، اصول و دستورالعمل ها برای کمک به همکاران و پیمانکاران و مشتریان

۴- توانایی کار با اعداد در مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها

– حساب کردن امور مالی

– برنامه ریزی، بودجه بندی و حسابرسی

– آنالیز اطلاعات ریاضی

– تخمین و آمار

۵- توانایی برقراری ارتباط شفاهی

۶- قدرت بالای فکری برای

– حل مشکلات

– تصمیم گیری سریع

– تفکر انتقادی

– برنامه ریزی و سازمان دهی امور شغلی

– استفاده از حافظه

– بازیابی اطلاعات

۷- توانایی استفاده از تکنولوژی دیجیتالی

۸- توانایی همکاری با دیگران

۹- علاقه به یادگیری فعال و پویا


مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت آلبرتا

در ایالت آلبرتا میزان استخدام در زمینه حسابداری طی دو سال اخیر ۲۴% بوده است. این شغل درآمد خوبی یعنی ساعتی حدود ۲۶ دلار و ۶۷ سنت و سالانه ۴۶ هزار ۷۵۵ دلار درآمد دارد و برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها مناسب است. ۲۹۰۵۰ نفر در این ایالت به این رده شغلی اشتغال دارند و بیشترین تعداد آن ها حدود ۲۸% در بخش خدمات مشغولند. حدود ۶% هم در بخش کشاورزی فعالیت می کنند. ساعت کاری این شغل تقریبا هفته ای ۳۴ ساعت است و ۱۲ ماه سال یک حسابدار باید سر کار خود حاضر باشد. ۳۱% از حسابداران در ایالت آلبرتا شرکت های شخصی خودشان را دارند.

ویزای کار برای حسابدار در کانادا

یک حسابدار خوب باید توانایی همکاری و همفکری با سایر همکارانش را داشته باشد.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت بریتیش کلمبیا

شرایط عالی برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها با بازار کاری بالای این ایالت برقرا است. حقوق یک حسابدار یا دفتردار چیزی حدود ۲۴ دلار در ساعت است. ۳۱۱۰۰ نفر در بریتیش کلمبیا به کار دفترداری مشغولند. ۳۰% در بخش حسابرسی و خدمات دفتری، ۱۱% در ساخت و ساز و ۶% در فروشگاه ها فعالیت دارند. با توجه به اینکه ۷۷% افراد شاغل در بریتیش کلمبیا کارمند تمام وقت هستند می توان وضعیت کارمندی تمام وقت بودن حسابدارها را خوب محسوب کرد چرا که ۵۵% آن ها به صورت تمام وقت کار می کنند.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت مانیتوبا

بازار کار برای حسابدارها در ایالت مانیتوبا هم خوب است و مقصد خوبی برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها است.. متوسط درآمد هم ساعتی حدود ۲۱ دلار می باشد. که یک دلار کمتر از متوسط درآمد حسابداران در کاناداست. با این حال چشم انداز خوبی برای این شغل وجود دارد. به عنوان مثال رشد تاسیس شرکت های مختلف و بازنشستگی حسابداران سابق که به خاطر پیری جمعیت کانادا قابل پیشبینی است باعث شده تا کمتر کسی در این ایالت با تجربه حسابداری بیکار بماند.

در حال حاضر تقریبا ۱۳۰۰ نفر در این زمینه مشغول به کار هستند که ۲۸% آنان در بخش خدمات حرفه ای و فنی، ۹% در بخش تجارت های کوچک و خرده فروشی، ۹% در امور مالی، بیمه و املاک و اجاره، ۹% در ساخت و ساز و ۶% در سایر خدمات دولتی هستند.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت اونتاریو

متوسط درآمد حسابداران در اونتاریو ۲۲ دلار و ۶۰ سنت در هر ساعت است. وضعیت استخدامی آن هم در موقعیت خوبی قرار دارد. به طوری که تا سال ۲۰۲۱ این وضعیت باقی است. اشتغال در حسابداری تقریبا پایدار بوده است و حسابداران می توانند در همۀ صنایع و ادارات مشغول باشند. حتی این شغل بالاترین دستمزدها را در اونتاریو به خود اختصاص داده است. تنوع شغلی رده حسابداری در اونتاریو بسیار زیاد است و به دلیل پیشرفت فناوری های رایانه ای و ایجاد شرکت های بین المللی در سال های اخیر در کانادا، مسلما نیاز به حسابداران و دفترداران هم افزایش یافته است. همچنین بسیاری از رده های شغلی پایین تر حسابداری به خاطر پیشرفت کارمندان آن ها خالی شده است. کسانی که توانایی استفاده از آخرین نرم افزارهای آماری و حسابداری را هم در کارنامه خود داشته باشند مسلما وضعیت بهتری برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها خواهند داشت.

حسابداری در کانادا

توانایی کار با اعداد و قدرت بالای محاسبه ریاضی از دیگر ویژگی های ضروری یک حسابدار است.

تقریبا ۶۳۴۰۰ نفر در اونتاریو به شغل حسابداری مشغولند که این گروه ۲۸% در خدمات حسابداری، تهیه گزارش های مالیاتی و حواله های حقوقی و دستمزدها، ۸% در امور ساخت و ساز، ۷% در فروشگاه ها مشغول هستند.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت نیوبرانزویک

تقاضا برای این شغل در ایالت نیوبرانزویک هم در وضعیت عالی قرار دارد ولی متوسط درآمد آن به نسبت کل کانادا ۲ دلار کمتر و چیزی حدود ۲۰ دلار برای هر ساعت می باشد. با توجه به داده های آمادری ۲۸۵۰ نفر به عنوان حسابدار در این ایالت مشغولند. که حدود ۱۷% در خدمات حسابداری، ۷% در حمل و نقل، ۶% در سرویس های درمانی و ۵% در ساخت و ساز هستند. ۷۰% حسابدارها در تمام سال به صورت تمام وقت کار می کند و وضعیت پایدار شغلی دارند.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت نیوفاندلند و لابرادور

تقاضا برای شغل حسابداری و دفترداری در ایالت نیوفاندلند و لابرادور در وضعیت نسبتا خوبی است. درآمد حسابداران هم ساعتی ۱۹ دلار و ۲۳ سنت می باشد که چندان رضایت بخش نیست. تقریبا ۱۴۰۰ نفر در این شغل فعالیت دارند که به طور عمده ۱۷% در بخش خدمات حسابداری، ۱۴% فروشگاه ها و ۱۰% فعالیت های ساختمانی مشغول به کارند. ۶۱% حسابداران در تمام سال کار می کنند و ۷۷% آن ها به طور تمام وقت استخدام شده اند. به طور کلی می توان وضعیت شغلی حسابداران و دفترداران و مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها را عادلانه ارزیابی کرد.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت نوا اسکوشیا

وضعیت درآمد برای حسابدارها ساعتی ۲۰ دلار می باشد و در مجموع تقاضا برای این شغل خوب و مقصد خوبی برای مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها است. تقریبا ۳۳۵۰ نفر حسابدار در این ایالت مشغول به کارند. که از این تعداد ۲۰% در خدمات حسابداری، ۱۰% در ساخت و ساز، ۷% در فروشگاه ها و ۵% در امور پرستاری و مراقبتی توزیع شده اند. ۶۷% حسابداران در تمام سال مشغول به کار هستند و ۶۲% آن ها به صورت تمام وقت استخدام شده اند.

ویزای کار حسابداری در کانادا

آشنایی با قوانین مالی و مرتبط فدرال و ایالتی از ملزومات یک حسابدار خوب است.

مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها در ایالت ساسکاچوان

درآمد حسابداران در این ایالت به نسبت متوسط درآمد همکارانشان در کانادا بالاست و ساعتی حدود ۲۳ دلار است. همچنین بازار کار خوبی برای حسابداران و دفترداران و در نتیجه مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها فراهم است. تقریبا ۶۴۵۰ نفر در این شغل فعالند که از این تعداد ۲۴% در خدمات حسابداری، ۱۴% در بخش کشاورزی، ۹% در ساخت و ساز و ۷% در فروشگاه ها مشغولند. ۶۰% از این حسابداران به صورت تمام وقت استخدام شده اند و ۶۸% آن ها در تمام طول سال مشغول به کارند.

ایالت کبک قوانین خاص خودش را در استخدام نیروهای مهاجر و مهاجرت به کانادا ویژه حسابدارها دارد. دولت کانادا این خودمختاری را به آن ها داده است تا خود تصمیم گیرنده باشند. ایالت پرنس ادوارد نیز از نظر دستمزد حسابداران با ساعتی ۱۸ دلار کمترین دستمزد پیشنهادی را دارد و با اینکه بازار کار معقولی دارد ولی با توجه به تعداد اندک جمعیت آن چندان توانایی بالایی برای جذب حسابدار در تعداد بالا نخواهد داشت. حدود ۷۵۰ نفر در این ایالت به کار حسابداری مشغولند.

شرایط ثبت شرکت حسابداری در کانادا

برای ثبت شرکت در کانادا لازم است تا از قوانین مالیاتی آگاهی داشته باشید. همچنین باید واجد شرایط ثبت شرکت حسابداری باشید. در ابتدا شما باید در (CP (Chartered Professional Accountant ثبت نام کنید و یک حسابدار حرفه ای دارای مجوز از کانادا باشید. باید دوره های آموزشی را گذرانده و در امتحانات نمره قبولی را کسب کرده باشید. همچنین تجربه کاری کافی داشته باشید. برای شرکت بیمه مسئولیت حرفه ای بگیرید و فرم های الزامات قانونی را پر کنید. و در نهایت باید مجوز دولتی برای کارتان را بگیرید. پس بهتر است تا مهاجرت از طریق دفترداری را ابتدا، انتخاب کنید و بعد به سراغ ثبت شرکت بروید.

روش های مهاجرت حسابداران به کانادا

در مجموع سه روش برای مهاجرت حسابداران به کانادا وجود دارد؛ ۱- برنامه اکسپرس انتری، ۲- برنامه جاب آفر و ۳- برنامه استانی. در ادامه به بررسی هر روش برای مهاجرت به کشور کانادا خواهیم پرداخت.

۱. مهاجرت حسابداران به کانادا: برنامه اکسپرس انتری

مهاجرت حسابداران در طرح اکسپرس انتری به میزان امتیاز دریافتی بستگی دارد. این امتیاز CRS نامیده شده و در صورتی که CRS هر شخص از ۴۵۰ بالاتر باشد، اقامت دائم برای وی صادر خواهد شد.

مهاجرت حسابداران به کانادا به دلیل نیاز این کشور به حسابداران مجرب، بسیار آسان است.

۲. مهاجرت حسابداران به کانادا: برنامه جاب آفر

روش دوم مهاجرت حسابداران به کانادا از طریق طرح جاب آفر است. در این طرح شما با دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی معتبر، قادر به مهاجرت به کانادا خواهید بود. این طرح نیز همانند اکسپرس انتری، بر اساس امتیاز است. شما با دریافت جاب آفر، به صورت خودکار ۶۰۰ امتیاز کسب خواهید کرد. در طرح جاب آفر، داشتن مهارت زبانی (انگلیسی یا فرانسوی)، سابقه کاری و توانایی مالی، امتیاز محسوب خواهد شد.

۳. مهاجرت حسابداران به کانادا: برنامه استانی

طرح برنامه استانی همانند طرح اکسپرس انتری است اما در سطح استانی برگزار می شود و نه کشوری. در کانادا هر استان می تواند به صورت مجزا، لیست شغل های مورد نیاز خود را اعلام کند و اقدام به جذب مهاجر نماید.

حسابداران می توانند با آگاهی از طرح های استانی، در آنها ثبت نام کنند و احتمال مهاجرت خود را افزایش دهند. مهاجرت حسابداران به کانادا نیازمند دریافت امتیاز است. عوامل موثر در دریافت امتیاز را در بخش بعد به شما توضیح خواهیم داد.

مهاجرت به کانادا برای حسابداران از طریق سه طرح اکسپرس انتری، جاب آفر و برنامه استانی، انجام می شود.

عوامل موثر در دریافت امتیاز برای مهاجرت

 • سابقه شغلی مرتبط با حسابداری (حداقل یک سال)حداقل سن ۲۰ و حداکثر سن ۴۰ سال
 • داشتن تحصیلات آکادمیک مرتبط و گرفتن مدرک از دانشگاهی معتبر
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶ یا تافل ۹۵)
 • داشتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر
 • داشتن توانایی مالی برای زندگی در کانادا

دقت نمایید که در طرح مهاجرت حسابداران به کانادا، تمامی موارد فوق امتیاز محسوب می شوند اما نداشتن شرایط یکی از موارد فوق به معنای حذف شما از طرح مهاجرتی نیست. همچنین اگر شما بتوانید از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنید، به صورت خودکار ۶۰۰ امتیاز دریافت خواهید کرد و احتمال مهاجرت شما بسیار افزایش خواهد یافت.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده،ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
بدیهی است برداشت و مشورت‌های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی توصیه می‌شود.
مدیریت و همکاران این مجموعه مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

ویزای شرکت حسابداری اقتصاد قرن، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از ۱۰۰ کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری روشهای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای استارتاپ و راه اندازی بیزینس به کانادا مهاجرت کنند.

کشور کانادا طبق برنامه‌های مهاجرتی خود انتظار دارد تا طی ۱۰ سال آینده، نیاز به نیروی مشاور مالی و رشته حسابداری خود را برطرف نماید. به همین دلیل رشته حسابداری در کانادا، بازار کار خوبی دارد و با متوسط حقوق ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال، جزو مشاغل پردرآمد کانادا نیز محسوب می‌شود.

از این رو، تقاضای مهاجرت حسابداران به کانادا در چند سال اخیر با افزایش چشمگیری در سطح بین‌المللی روبرو شده است. با وجود اینکه رشته حسابداری جزو رشته‌های تحصیلی گران در کانادا محسوب می‌شود، اما تحصیل حسابداری در کانادا راحت‌ترین راه ورود و مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک حسابدار است. هرچند شما به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل رشته حسابداری می‌توانید از طریق برنامه‌های مختلف مهاجرت کاری کانادا نیز اقدام نمایید.

در ادامه قصد داریم شما را با چگونگی ورود و مهاجرت به‌عنوان حسابدار به کانادا و خدماتی که موسسه مهاجرتی Go2tr در زمینه مهاجرت حسابداران به کانادا به شما عزیزان ارایه می‌دهد آشنا کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 • آشنایی با رشته حسابداری در کانادا
 • مدارک و گواهینامه‌‌های حسابداری مورد تایید کانادا
 • چگونگی اقدام برای مهاجرت حسابداران به کانادا
 • حقوق حسابداران در کانادا
 • استان‌هایی با بیشترین نیاز به نیروی حسابداری در کانادا
 • نرم‌افزار‌های پرکاربرد حسابداری در کانادا
 • روش های ورود حسابداران به کانادا

آشنایی با رشته حسابداری در کانادا

حسابدار در کانادا به فردی اطلاق می شود که وظیفه‌ای مانند تجزیه و تحلیل حساب یا صورت‌های مالی را انجام می‌دهد. درواقع یک حسابدار و حسابرس پس از تحلیل و تجزیه حساب‌ها، آنها را بر اساس الگو‌ها و استاندارد‌های بین‌المللی دسته‌بندی می‌نماید. البته رشته حسابداری در کانادا همانند سایر کشورها، زیر شاخه‌هایی هم دارد که در ادامه اختصارا به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.
حسابداری مالی

حسابداری مالی در کانادا روشی سیستماتیک برای ثبت معاملات هر کسب و کار بر اساس اصول حسابداری است. در حقیقت حسابدار مالی اصلی‌ترین هدف حسابداری را که محاسبه سود یا زیان یک کسب و کار در طول یک دوره است را ارایه می‌دهد و تصویری دقیق از وضعیت مالی آن کسب و کار در زمان مشخص نشان می‌دهد. این موارد برای سرمایه گذاران، بانک‌ها و موسسات مالی جهت ارزیابی وضعیت مالی شرکت‌ها مفید است.

حسابداری هزینه

این شاخه از حسابداری در کانادا، بیشتر در حوزه مدیریتی کاربرد دارد. رشته حسابداری هزینه، در بخش‌های مختلف حوزه مدیریت صنایع برای برآورد هزینه‌ها و منابع تامین سرمایه استفاده می‌شود. یک حسابدار هزینه با تعیین هزینه و ارزیابی بهای تمام شده یک محصول می‌تواند به مدیران برای تثبیت قیمت و کنترل هزینه‌های تولید، کمک شایانی کند.

حسابرسی

حسابرسی شاخه‌‌ای از حسابداری است که در آن یک حسابدار رسمی خارجی که به‌عنوان حسابرس شناخته می‌شود، حساب‌های یک کسب‌ و کار را از نظر دقت و سازگاری بازرسی و تأیید می‌کند. گاهی اوقات حسابرسی داخلی نیز از جانب مدیران یک کسب و کار انجام می‌شود و کارمندی از همان شرکت، به طور منظم حساب‌ها را ارزیابی می‌کند و به مدیریت کمک می‌کند تا از بروز کلاهبرداری و یا تقلب جلوگیری نماید. در کشور کانادا شغل و حرفه مجزایی با عنوان حسابرس فعالیت نمی‌کند و یک حسابدار با فعالیتی مضاعف، امور حسابرسی را هم انجام می‌دهد.

حسابداری مدیریت

این شاخه از حسابداری در کانادا، اطلاعاتی را برای مدیریت بهتر کسب و کار در اختیار مدیران قرار می‌دهد و به تصمیم گیری‌های مهم و کنترل فعالیت‌های مختلف کسب و کار کمک می‌کند. مدیریت می‌تواند با کمک اطلاعات حسابداری مدیریتی تصمیم‌ گیری موثرتری داشته باشد.
حسابداری سیستم های اطلاعات

یک حسابدار سیستم‌های اطلاعات در حوزه برنامه‌های حسابداری و حتی در زمینه استانداردهای جدید حسابداری و مدیریت حسابداران در کانادا، فعالیت می‌کند.

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی در کانادا به کسب‌ و کارها کمک می‌کند برآوردی از مالیات بر درآمد و سایر مالیات‌‌های خود داشته باشند. حسابداری مالیاتی همچنین در نحوه کاهش حقوق مالیاتی، تصمیمات تجاری مرتبط با آن و سایر مسائل مربوط به مالیات به کسب و کار کمک می‌کند.

حسابداری دولتی

این شاخه از حسابداری، تخصیص و استفاده از بودجه دولت و وظیفه کنترل هزینه‌‌های دولتی را برعهده دارد. میزان هزینه و درآمد دولت‌‌ها را پیش ‌بینی و کنترل می ‌کند.

بسیاری از شرکت‌ها، موسسات و سرمایه‌گذاران، برای ادامه مسیر و راهبردهای سرمایه در گردششان با اکتفا به داده‌ها و اطلاعات حسابداران و حسابرسان، هدف‌بندی‌های میان‌‌مدت و بلند‌‌مدت انجام می‌دهند. از طرفی بسیاری از دولت‌ها مانند کانادا در سیستم دریافت مالیات بر درآمد از اشخاص و موسسات، با تکیه بر داده‌ها و بررسی حسابداران و حسابرسان عمل می‌نمایند. همین امر باعث می‌شود بسیاری از دولت‌ها در مسیر جذب نیروی خارجی به عنوان حسابدار، مسیرهای تایید و معادل‌سازی خاصی را طی نمایند که در ادامه شما را با چگونگی دریافت مجوز شغلی حرفه حسابداری در کانادا، آشنا می‌کنیم.

مدارک و گواهینامه‌‌های حسابداری مورد تایید کانادا

 • Chartered Accountant (CA) حسابدار خبره
 • Chartered General Accountant (CGA) حسابدار عمومی خبره
 • Chartered Management Accountant (CMA) حسابدار مدیریت خبره
 • Chartered Management Accountant (CMA) حسابدار مدیریت خبره
 • Certified Public Accountant (CPA) حسابدار حرفه‌ای خبره
 • Advanced Certificate in Accounting and Finance (ACAF) گواهی پیشرفته حسابداری و مالی
 • Certified Professional Bookkeeper (CPB) حسابدار حرفه‌ای خبره

مدرک ACCA در کانادا حسابداری در کانادا مدارک حسابداری مهاجرت حسابداران به کانادامدرک ACCA در کانادا

تقریبا در تمامی کشورها به محض فارغ التحصیلی در رشته حسابداری فرد می تواند حرفه و کار حسابداری را انجام دهد، اما اگر درآمد بیشتر مدنظر باشد یا آنکه فرد تمایل داشته باشد در شرکت های بزرگ‌تر یا بین‌المللی فعالیت نماید نیاز دارد مدارک معتبری همچون مدارک بالا را تهیه نماید. حسابداران برای تائید نیروی خبره، دوره‌ها و امتحان‌هایی دارند که معروف‌ترین آنها در حوزه حسابداری حرفه‌ای عمومی، CPA است. متقاضی برای عضویت در انجمن حسابداران خبره کانادا نیازمند به مدارک زیر هستند:

داشتن تحصیلات دانشگاهی معتبر و ارزیابی آن توسط ارگان حسابداران خبره کانادا CPA
داشتن سابقه کار ۲ تا ۸ ساله برای متقاضی بین‌المللی
گذراندن دوره‌های پیش آمادگی برای آزمون (PEP/PREP) که می تواند حضوری یا آنلاین باشد
داشتن حداقل ۳۰ ماه تجربه کاری (حداقل زمان ممکن برای یک فارغ‌التحصیل حسابداری کانادا)
شرکت در آزمون نهایی (CFA)

امتحان CFA یا آزمون تحلیل‌گر مالی خبره یک آزمون سه سطحی است که در چهاربخش اصول اولیه سرمایه گذاری، ارزش گذاری اولیه، مدیریت دارایی‌ها و برنامه‌ریزی سرمایه داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد. این مدرک بین‌المللی عموما توسط حسابداران، اقتصاد‌دانان، مدیران سرمایه و تجار برای معرفی میزان اعتبار و دانش خود به عنوان ملاک و ارزیاب استفاده می‌شود.

انجمن حسابداران خبره کانادا، اعضای انجمن حسابداران خبره دیگر کشورها از جمله ایرلند، مکزیک، آمریکا، استرالیا، انگستان، هنگ کنگ، اسکاتلند، افریقای جنوبی، زیمبابوه، بلژیک، فرانسه، ژاپن، هند و پاکستان را مورد تایید دارد و اعضای انجمن این کشورها با حداقل سابقه کار ۲ سال امکان شرایط اولیه برای آزمون CPA را دارند. در غیر اینصورت معمولا استناد سابقه کار ۵ تا ۸ ساله از جانب انجمن حسابداران خبره کانادا از متقاضی خواسته می‌شود. در ادامه مقاله شما را چگونگی اقدام برای آزمون حسابداران خبره کانادا آشنا می‌کنیم.

چگونگی اقدام برای مهاجرت حسابداران به کانادا

دولت کانادا از سال ۲۰۱۴ تمامی ارگان‌های مدارک حسابداری را تحت نظارت CPA سازماندهی نموده است. به همین دلیل نیاز است در گام اول فرد متقاضی، مدارک دانشگاهی خود را به ارگان CPA برای ارزیابی ارسال نماید. در صورتی که مدارک دانشگاهی و کاری فرد، مورد تایید قرار گرفت، می‌تواند از طریق ارگان CPA در دوره‌های آمادگی‌سازی آزمون موسوم به PEP نام‌نویسی و به صورت آنلاین یا حضوری شرکت نماید. دارندگان مدارک دانشگاهی ایران نیز این امکان را دارند به همراه ارایه سابقه کار جهت ارزیابی مدارک به ارگان CPA اقدام کنند.

در نظر داشته باشید عمده دانشگاههای کانادا دوره PEP را که تقریبا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد برگزار می‌نمایند. اما دولت کانادا صرفا برای دوره‌های آمادگی‌سازی امتحان حسابداران خبره (CPA PEP)، ویزای دانشجویی صادر نمی‌نماید. بنابراین بسیاری از متقاضیان امتحان CPA از طریق ویزای بازدید با توضیحات امتحان CPA اقدام و یا اینکه با داشتن ویزای کاری همزمان برای این دوره‌ها اقدام می‌کنند. همچنین می‌توان با پذیرش تحصیلی کانادا در دوره‌های لیسانس و ارشد، شرایط ورود تحصیلی خود را به این کشور فراهم نمود و به صورت موازی دوره‌های PEP را گذراند و با قبولی نهایی در این امتحان عضوی از حسابداران خبره کشور کانادا شوید.

حقوق حسابداران در کانادا

حقوق حسابدار در کانادا حسابداری در کانادا مهاجرت حسابداران به کاناداحقوق یک حسابدار در کانادا

میانگین حقوق دریافتی حسابداری در کانادا در سال ۲۰۲۱ متوسط ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال بوده است. باید در نظر گرفت یک حسابدار خبره و با تجربه، امکان دریافت حقوق با مبالغ بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار کانادا را دارد اما این حقوق دریافتی، بسیار به تجربه کاری و سطح تحصیلات وی وابسته هستند. حسابداران حرفه ای با عناوین معاون ارشد، صاحبان کسب و کار و مدیر عامل بالاترین درآمد سالیانه حسابداری را دارند. (به طور متوسط ​​بیش از ۳۰۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال)
نام شهر متوسط درآمد سالیانه

 • کالگری ۵۹,۹۲۶ دلار کانادا
 • ادمونتون ۵۸,۶۴۷ دلار کانادا
 • مونترال ۵۸,۲۸۴ دلار کانادا
 • ونکوور ۵۷,۹۲۶ دلار کانادا
 • تورنتو ۵۷,۳۶۲ دلار کانادا
 • سووری ۵۷,۲۶۹ دلار کانادا
 • برامپتون ۵۶,۰۵۶ دلار کانادا
 • بومابی ۵۶,۷۹۹ دلار کانادا

متوسط درآمد سالیانه حسابداران در چند شهر کانادا

استان‌هایی با بیشترین نیاز به نیروی حسابداری در کانادا

دولت کانادا در برنامه‌های جذب نیروی کار خارجی برای سه سال آینده، پیش‌بینی بیشترین تقاضای نیروی کار حسابدار مالی، در استان‌های زیر را دارد. در جدول زیر می توانید وضعیت کاریابی یک نیروی حسابدار در استان‌های مختلف کانادا را مشاهده کنید.

نام استان میزان نیاز به نیروی حسابدار

 • آلبرتا خوب
 • بریتیش کلمبیا خوب
 • منیتوبا خوب
 • نیوبرانزویک خوب
 • نیو فانلند و لابرادور خوب
 • نیو وست ضعیف
 • نوا اسکوشیا خوب
 • نونا ووت خوب
 • انتاریو ضعیف
 • جزیره پرنس ادوارد خوب
 • کبک ضعیف
 • ساسکا چووان خوب
 • یووکان خوب

سایت تخصصی حسابداری و مالی

وضعیت کاریابی یک حسابدار در استان‌های کانادا

اگر تصمیم دارید در کانادا به عنوان نیروی حسابدار حرفه ای شغل داشته باشید با توجه به نیاز مبرم کشور کانادا به نیروی کار حسابدار در چند سال آینده با مشاوره از موسسه مهاجرتی GO2TR زمینه ورود هر چه سریعتر به این کشور پیشرفته را برای خود فراهم کنید.
رزرو وقت مشاوره مهاجرتی
درباره GO2TR
میانگین حقوق حسابدار در شهرهای کانادا چگونه در کانادا حسابدار شویم حسابداری در کانادا کاری حسابداری کانادا مهاجرت حسابداران به کاناداشهرهای کانادا با بیشترین میانگین حقوق حسابدار درسال
نرم‌افزار‌های پرکاربرد حسابداری در کانادا

در حال حاضر پرکاربرد‌ترین نرم‌افزار حسابداری در کانادا Sage 50 Canadian Edition است. علاوه بر نرم‌افزار Sage، نرم‌افزارهایی مانند Quickboo ،xero ،Zohobooks ،Freshbooks و Excel در بسیاری از کسب و کار‌‌های کوچک و متوسط و مستقل، کاربرد وسیعی دارند.

البته به دلیل در‌هم تنیدگی رشته حسابداری و دیگر رشته‌های حوزه مالی مانند مدیریت مالی و مشاور مالی، نرم افزارهای مدیریت مالی همچون Netsuite و Wave نیز کاربرد گستره‌ای دارند و شما می‌توانید با یادگیری و تسلط بر این نرم‌افزارها، توانایی خود را برای جلب توجه کارفرمایان، افزایش دهید.

روش های ورود حسابداران به کانادا

به دلیل نیازمندی بالای استان‌های کانادا به حرفه حسابداری و تنوع زیاد زیر رشته‌های حسابداری که می‌تواند شامل مدیر مالیاتی در یک کمپانی بزرگ و حتی صندوقدار در یک فروشگاه محلی یا یک دفتر‌دار مالی در شرکت ثبت شده به نام فرد باشد، کشور کانادا از طریق دوره‌هایی سعی در آموزش نیروی مورد نیاز خود نموده است. یک فرد ساکن در کانادا با داشتن مدرک دیپلم می‌تواند در دوره‌های مرتبط شرکت کند و با داشتن گواهینامه‌های مورد تایید حسابداری کانادا در این حرفه با میانگین دریافت حقوق ۴۷,۰۰۰ دلار در سال شاغل شود.

اما اگر شما به درآمد بالاتری فکر می‌کنید و یا قصد دارید به عنوان یک نیروی حسابدار حرفه‌ای در کانادا شاغل شوید، نیاز دارید که حتما تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار ارایه دهید.

دولت کانادا و انجمن حسابداران خبره کانادا (CPA) برخی از استانداردهای کشورها را در خصوص حسابداری بین المللی تایید می‌کنند. پس توجه داشته باشید می‌توانید به ۳ حالت شرایط کاری حسابداری در کانادا را برای خود فراهم نمایید:

به صورت مستقیم بخشی از تحصیلات خود را در کانادا داشته باشید و سپس برای عضویت در ارگان حسابداران خبره کانادا (CPA) اقدام کنید

مدارک دانشگاهی خود را از طریق ارگان‌های ارزیابی مدارک مورد سنجش قرار دهید و با ارایه سابقه کار بالاتر از ۵ سال و گذراندن دوره‌های آمادگی آزمون حسابداران خبره عمومی کانادا (CPA PEP) و شرکت در آزمون نهایی و قبولی در آن، عضویت و مجوز فعالیت در کانادا به عنوان حسابدار حرفه ای دریافت کنید

در کشورهایی همچون هند و پاکستان و بسیاری کشورهای دیگر اروپایی همچون انگلستان و فرانسه که مدارک دانشگاهی‌ آنها و عضویت انجمن حسابداران خبره این کشورها، مورد تایید ارگان CPA کانادا است، تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهید و جزوی از اعضای حسابداران خبره این کشورها باشید. سپس برای عضویت مستقیم انجمن حسابداری خبره کانادا اقدام نمایید.

مهاجرت حسابدارن به کانادا با برنامه اکسپرس انتری

مطابق با آنچه که سایت اداره مهاجرت کانادا اعلام می‌نماید، بهترین روش اقدام مهاجرت حسابداران به کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق روش مهاجرتی اکسپرس انتری است. NOC رشته حسابداری در سیستم اکسپرس انتری، ۱۱۱۱ است که فرد متقاضی باید بتواند در مرحله اول، حداقل ۶۷ نمره از ۱۰۰ نمره را کسب نماید و در مرحله دوم با کسب امتیاز بیشتر و حضور در لیست منتخب، با قرارگیری در پذیرفتگان استان مورد نظر امکان ورود به کانادا را پیدا کند.

مهاجرت حسابداران به کانادا با برنامه PNP

سالانه بسیاری از استان‌های کانادا بنا به نیازمندی نیروی متخصص خود از طریق برنامه مهاجرت استانی PNP اقدام به جذب نیروی کار می‌کنند. حسابداران نیز از این برنامه استانی می‌توانند برای ورود به کانادا استفاده نمایند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *