به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابداری بازرگانی مالی

خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی شامل چیست؟

خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی

در کشور ایران شرکت های حسابداری زیادی وجود دارند که گردش های مالی متعددی را ایجاد می کنند. از آنجایی که فرایند های گردش مالی شامل درآمد و هزینه است نیاز به افرادی دارد که با حسابداری بازرگانی آشنایی داشته باشند و بدانند خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی شامل چه وظایفی است. در ادامه محتوا از شرکت حسابداری اقتصاد قرن درباره حسابداری بازرگانی و هر آنچه راجب خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی باید بدانید را شرح داده ایم.

حسابداری بازرگانی چیست؟

وظیفه حسابدار در انجام این است که سود و زیانی که در شرکت جریان دارد را بررسی کند. این یکی از موضوعات مهم در حسابداری بازرگانی است. بررسی سود و زیاد یک شرکت نقش خیلی زیادی در موفقیت آن تجارت دارد. وظیفه شرکت بازرگانی مرتب کردن و منظم کردن حساب های شرکت است و باید سود و زیان شرکت را در صورت های مالی داشته باشد. یک حسابدار بازرگانی باید تسلط کافی در امور ثبت و بایگانی کردن سند ها،  توانایی کار با ماشین های اداری، مکاتبات اداری، تنظیم گزارش و سند های مالی و قوانین بیمه ای را داشته باشد و بتواند به امور مالی شرکا نظم و ترتیب بدهد.

دفتر خدمات مالی و حسابداری

خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی شامل  چه کار هایی می شود؟

خدماتی که حسابدار در شرکت های بازرگانی انجام می دهد عبارت است از:

 • تهیه صورت های مالی

یکی از وظایف عمومی حسابداران تهیه صورت های مالی است. یکی از کار هایی که حسابداران بازرگانی باید انجام دهند این است که صورت های مالی را تنظیم کنند تا دارایی ها و خسارت های وارده بر شرکت، سود و زیان، درآمد و هزینه شرکت مشخص شود.

 • تهیه سود و زیان

یکی از مهم ترین خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی تهیه سود و زیان شرکت می باشد. بررسی سود و زیان باعث می شود تا مدیران شرکت بهتر بتوانند برای آینده شرکت برنامه ریزی کنند. کسی که این سود و زیان را اعلام می کند حسابدار بازرگانی شرکت است.

 • تنظیم ترازنامه مالی

صورت های مالی شرکت که شامل ترازنامه است باید با دقت زیادی انجام شود. در بررسی های مالی که سازمان های کشور آن را انجام می دهند، همه ی صورت های مالی را شرکت باید داشته باشد. اگر در ترازنامه مالی و صورت های مالی که حسابدار انجام می دهد و همچنین بین ترازنامه های مالی و صورت های مالی تفاوتی وجود داشته باشد مشکلات زیادی برای شرکت و واحد تجاری به همراه می آورد.

 • صورت گردش نقدینگی کشور

یکی دیگر از وظایف مهمی که حسابدار در شرکت بازرگانی باید انجام دهد این است که لیست گردش نقدینگی موسسه را تهیه کند. در این کار حسابداران باید بودجه ای که وارد شرکت می شود را بررسی کنند و همچنین بررسی کنند که هزینه هایی که بر شرکت وارد شده خرج چه مسائلی شده است.

نرم افزار حسابداری بازرگانی

حسابداری بازرگانی برای آسان تر انجام دادن کار ها مثل دیگر زیر شاخه های رشته حسابداری از نرم افزار حسابداری برخوردار است. نرم افزار های حسابداری بازرگانی زیادی در ایران وجود دارند که هر کدام مزایا و ویژگی های خاص خود را دارد.

مزایای نرم افزار حسابداری:

 • قابلیت دیدن موجودی کالای انبار
 • اطلاع دقیق از محصولات به فروش رفته یا قابل فروش
 • تسلط بر کالا های رزرو شده
 • قابلیت ارزیابی موجودی کالای انبار
 • اطلاعات را به راحتی می توان ثبت کرد

تعریف بهای تمام شده در شرکت بازرگانی

همه هزینه هایی که برای تولید یک محصول از اول تا زمانی که به فروش می رسد تا بهای تمام شده می گویند. یکی از وظایف مهم حسابدار بازرگانی محاسبه بهای تمام شده شرکت می باشد. برای محاسبه بهای تمام شده کالا خریداری شده باید هزینه خرید خالص  و هزینه حمل کالای خریداری شده را جمع کنند.  برای حساب کردن بهای تمام شده کالایی که آماده فروش است باید هزینه ای که برای کالای خریداری شده انجام شد را با موجودی اول دوره جمع کنند.

برای حساب کردن بهای تمام شده کالای فروش رفته باید موجودی کالایی که فروش رفته است را با بهای تمام شده موجودی پایان دوره کم کنند و برای به دست آوردن سود ناخالص مقدار فروشی که انجام شد را از بهای تمام شده کالای فروش رفته کم کنند.

ثبت حسابداری در شرکت های بازرگانی چگونه است؟

ثبت حسابداری در شرکت های بازرگانی چگونه است؟

در شرکت های بازرگانی برای ثبت حسابداری، دو نوع سیستم وجود دارد، ادواری و دائمی. که در ادامه در رابطه با هر دو مطالبی را شرح داده ایم.

 • ثبت حسابداری با سیستم ادواری

ثبت در سیستم ادواری شرکت های بازرگانی به این صورت است که در آخر هر سال  کالا هایی که موجود هستند و بهای تمام شده آن را می شمارند  و این موجودی به عنوان موجودی اول دوره در سال جدید ثبت می شود.

 • ثبت حسابداری با سیستم دائمی

در ثبت سیستم دائمی شرکت های بازرگانی، هر باری که خرید و فروش کالا صورت بگیرد، حساب موجودی کالا بستانکار و بدهکار می شود و مقدار هزینه کالا ثبت می شود. بنابراین هر وقت که خریدی انجام شود و یا کالای فروش رفته برگشت داده شود، مقدار موجودی کالا تغییر پیدا می کند و این تغییرات در حساب ثبت می شود. با استفاده از سیستم های حسابداری به راحتی می توان موجودی کالای شرکت را فهمید.

حسابداری بازرگانی با حسابداری دولتی چه تفاوت هایی دارند؟

حسابداری بازرگانی و حسابداری دولتی با یک دیگر تفاوت های زیادی دارند ولی پایه و اصول آن ها یکی می باشد.

هدف، مهم ترین و اصلی ترین تفاوت در حسابداری بازرگانی و حسابداری دولتی است.  هدف حسابداری دولتی این است که نیاز ها را بر طرف کند، ولی هدف حسابداری بازرگانی رسیدن به سود می باشد. این دو حسابداری در صورت های مالی با هم فرق می کنند.

در حسابداری بازرگانی صورت حساب مالی به صورت لیست ضرر و سود، وضعیت مالی و ترازنامه و لیست پول نقد است. ولی در حسابداری دولتی  به شکل تحولات مازاد، لیست درآمد و هزینه ها می باشد.

یکی دیگر از تفاوت هایی که حسابداری بازرگانی و دولتی دارند تفاوت در ضوابط و دستورالعمل ها است.

دفتر خدمات مالی و حسابداری

نتیجه گیری

یکی از راه هایی که شرکت های بازرگانی برای بر قرار کردن نظم در حساب ها، میزان بدهی ها، سود و زیان و… استفاده می کند، حسابداری بازرگانی می باشد. امیدواریم این محتوا از شرکت حسابدارای اقتصاد قرن ارائه دهنده خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی برای شما مفید بوده باشد.

Rate this post

32 دیدگاه دربارهٔ «خدمات حسابداری شرکت های بازرگانی شامل چیست؟»

  1. درود بر شما
   جهت هماهنگی با دفتر هماهنگ کنید
   دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه – ابتدای بلوار فردوس شرقی – پلاک ۵۴ – طبقه سوم
   ۰۲۱۸۸۹۸۲۳۵۰ _ ۰۲۱۴۴۰۱۷۷۲۱
   دفتر کرج : میدان شهدا – ساختمان اداری و تجاری سلوک – طبقه دوم اداری
   ۰۲۶۳۲۲۰۲۵۸۲_ ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله
   جهت هماهنگی با دفتر هماهنگ کنید
   دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه – ابتدای بلوار فردوس شرقی – پلاک ۵۴ – طبقه سوم
   ۰۲۱۸۸۹۸۲۳۵۰ _ ۰۲۱۴۴۰۱۷۷۲۱
   دفتر کرج : میدان شهدا – ساختمان اداری و تجاری سلوک – طبقه دوم اداری
   ۰۲۶۳۲۲۰۲۵۸۲_ ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲

  1. سلام وقتتون بخیر
   جهت هماهنگی با دفتر هماهنگ کنید
   دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه – ابتدای بلوار فردوس شرقی – پلاک ۵۴ – طبقه سوم
   ۰۲۱۸۸۹۸۲۳۵۰ _ ۰۲۱۴۴۰۱۷۷۲۱
   دفتر کرج : میدان شهدا – ساختمان اداری و تجاری سلوک – طبقه دوم اداری
   ۰۲۶۳۲۲۰۲۵۸۲_ ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲

  2. سلام وقت بخیر آموزش دوره حسابداری صنعتی به صورت کاربردی در غالب کلاس های گروهی و خصوصی توسط آقای دکتر جوانمیری برگزار میشوند

  1. سلام وقت بخیر در روش دائمی به دلیل گردش حساب انبار با هر بار ورود و خروج کالا، در زمان خرید از حساب موجودی مواد و کالا استفاده میشود. اما در روش ادواری به دلیل گردش فوق العاده پایین انبار در زمان خرید از حساب خرید استفاده میشود. همچنین در روش دائمی با هر بار فروش کالا بهای تمام شده آن کالا محاسبه شده و ثبت میشود اما در روش ادواری عملا بهای تمام شده فقط در پایان سال مالی محاسبه میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *