به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید

هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی

هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی در آینده

Artificial intelligence in the financial technology strategy of the future

نویسنده : پیروز جوانمیری،  javanmiripirooz@gmail.com

کارشناس ارشد حسابرسی، دانشجوی دکتری حسابداری

مدیر ارشد مالی گروه شرکتهای اقتصاد قرن

چکیده
بیان همسوسازی طرحهای استراتژیک فنآوری مالی با استراتژی مدیریتی خیلی ساده‌تر از عملی کردن آن است. در دهه گذشته، بسیاری از انواع استراتژیهای جدید فنآوری مالی و مدیریتی به‌وجود آمده است که از پایه با روشهای قدیمی و انعطاف ‌ناپذیر قبلی، تفاوت دارد. در این انواع جدید استراتژی، توجه اصلی بر استراتژیهای متنوعی است که پویاست و دائم هستند اندازه‌گیری و ارزیابی می‌شود. توسط این نوع استراتژیها، با استفاده از علامتها و مکانیزمهای بازخور بازار، در تصمیمگیری درباره بخشها و سمت و سوی امور و گزارش به مدیران کمک می‌شود.

در سالهای اخیر، انواع جدیدی از سیستمهای بازخور و نظارت به‌وجود آمده است که از این نوع برنامه‌ریزی پشتیبانی می‌کند. برای مثال، در شرکتهایی که کنترل مالی یک استراتژیک و تشکیلات اولیه شرکتهای خاص میباشد بسیار مورد توجه است، برخی از شرکتها برای یاری جستن  از کنترل مالی در مورد انتخاب بهترین استراتژی، روش بازخور مستقیم را به‌کار گرفته‌اند. البته این به ‌مفهوم کنار نهادن سایر روشهای دیگر نیست، بلکه مفهومش این است که مرکز توجه تغییر کرده است و شرکت با قبول تغییر و تحول روشها و استراتژی های مالی، آزمون روشهای جدیدتر و اکتشافات نو را می‌پذیرد.
آینده کارشناسان مالی و مدیران مالی با استفاده از هوش مصنوعی (AI) به سمت تغییرات چشمگیری پیش می رود که این تکنولوژی را به یک عنصر تعیین کننده در این حوزه تبدیل کرده است . هوش مصنوعی در حسابداری، نتایج مختلفی از جمله کاهش خطاهای محاسباتی، افزایش دقت و سرعت در پردازش داده ها و کمک به تصمیم گیریهای مالی را به دنبال دارد.

در این مقاله با در نظر گرفتن عوامل و جنبه های مختلف هوش مصنوعی و نیاز کسب و کارها ، آینده کارشناسان مالی و مدیران مالی با هوش مصنوعی را بررسی خواهیم کرد.

واژه های کلیدی

هوش مصنوعی، فناوری مالی، استراتژی، آینده حسابداری، جایگاه مدیران مالی، گزارشات مالی

مقدمه

انجام وظایف مختلف با هوش مصنوعی در حسابداری، با استفاده از سیستم های خبره

سیستم های خبره(Expert Systems )نوعی نرم افزار هستند که با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شده اند و توانایی انجام وظایف مختلف را دارند.با استفاده از سیستم های استدلال انسانی، سیستم های خبره در زمینه های مانند تعهد خرید، بانکداری،اندوخته سازی، مدیریت بازاریابی، مدیریت تولید و عملیات و برنامه ریزی استراتژیک به کار گرفته می شوند.

هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی
هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی

علاوه براین، سیستم های خبره به دلیل کاهش خطاهای انسانی، اثر بسازایی در افزایش کیفیت و دقت کار در حسابداری دارند. این امر به خصوص در فرآیندهایی که نیاز به دقت و تمرکز بالا دارند، مانند حسابرسی و تحلیل های مالی  بسیار مهم است. توجه داشته باشید نرم افزار حسابداری آنلاین (بر پایه AI) نیز در حال حاضر قادر به انجام وظایف مختلف حسابداران است و دقت و امنیت بسیار بالایی نیز دارد .

حل مسائل پیچیده حسابداری با هوش مصنوعی؛ استفاده از سیستم شبکه عصبی مصنوعی سیستم شبکه عصبی مصنوعیArtificial Neural Network   برای حل مسائلی که با روش های سنتی قابل حل نیستند، به کار می رود . شبکه های عصبی مصنوعی قادر به انجام محاسبات پیچیده عددی هستند و نرم افزار حسابداری آنلان نیز بر پایه هوش مصنوعی برای پیشبینی  قیمت سهام، اعتبار، تصویب اعتبارات و تحلیل اوراق بهادار استفاده می شوند

کمک به تصمیم گیری در شرایط نبود قطعیت؛ سیستم منطق فازی و هوش مصنوعی منطق فازی (Fuzzy Logic ) یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در مالی است که ریشه در اندیشه های ارسطو دارد .

این منطق به عنوان یک ابزار کلیدی برای مقابله با چالش های ناشی از ابهام و بی دقتی در تصمیم گیریها و سیستم های بشری به کار گرفته می شود . این رویکرد، با استفاده از نظریه مجموعه های فازی، به حل مسائل پیچیده در مالی کمک کرده و اغلب در زمینه هایی مانند حسابداری مدیریت، حسابرسی، حسابداری مالی و مشاوره سرمایه گذاری مفید است.

منطق فازی در مالی به تقویت دقت و کارایی اطلاعات مالی در فرآیندهای تصمیم گیری به ویژه در مواجه با ابهامات مرتبط با تعریف کلمات، رخدادها و قضاوت ها کمک میکند . این رویکرد، با ارائه راحل هایی برای مسائل مبهم در حسابداری، به افزایش ارزش اطلاعات در تصمیم گیری های اقتصادی کمک کرده و در نتیجه، پژوهش های عملی و نظری آینده در این زمینه را تسهیل می کند .برای مثال، همانطور که با استفاده از نرم افزار انبارداری می توانید بهترین تصمیم ها را برای انبار خود بگیرید با استفاده از منطق فازی و هوش مصنوعی در حسابداری امکان تصمیم گیری برای سرمایه خود را به بهترین نحو ممکن خواهید داشت .

 1. کشف تقلب در سیستم های مالی با الگوریتم ژنتیک و AI

الگوریتم های ژنتیک که به عنوان شاخه ای از هوش مصنوعی شناخته می شوند در حسابداری کاربردهای متنوعی دارند . این الگوریتم ها بر اساس اصول انتخاب طبیعی و ژنتیک پایه ریزی شده اند؛ از این الگوریتم برای مدیریت تولید، ارزیابی دارایی ها ،کشف تقلب در سیستم های مالی، پیش بینی تورم و ورشکستگی و ارزیابی ریسک اعتباری  استفاده می شوند .

مکانیزم های اصلی الگوریتم های ژنتیک شامل نمونه سازی های اولیه، ارزیابی سازگاری، انتخاب، تقاطع، جهش و تکرار می شود . این فرآیند ها به الگوریتم های ژنتیک این قابلیت را می دهند که فضاهای حل پیچیده را جستجو و بهینه کنند و راه حل های بهینه یا نزدیک به بهینه را برای طیف وسیعی از مسائل فراهم کنند . به طور خاص در حسابداری ،این الگوریتم ها میتوانند به بهبود کارایی و دقت در انجام کارهای حسابداری کمک کنند .

 1. مزایای استفاده از هوش مصنوعی در امور مالی

استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری به چندین علت بهبود کیفیت و کارایی این حوزه کمک می کند . در وهله اول با کاهش خطاهای ناشی از عومل انسانی ،دقت در فرآیندهای مالی به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کنند ،زیرا  سیستم های هوش مصنوعی امکان شناسایی و کاهش اشتباهات را دارند .از سوی دیگر ،سرعت پردازش داده ها به شکل قابل ملاحظه ای با استفاده از هوش مصنوعی در امور مالی بیشتر می شود ؛چرا که این ماشین ها قادر به پردازش سریع تر داده ها در مقایسه با انسان ها هستند .در نهایت ،هوش مصنوعی با امکان انجام تحلیل های مالی پیچیده به کارشناسان مالی این فرصت را میدهد که تصمبیمات مالی دقیق تر و موثرتری اتخاذ کنند .

هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی
هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی
 1. تاثیر هوش مصنوعی بر آینده حسابداری

اینده حسابداری با هوش مصنوعی به این گونه است که حسابدارها به جای انجام دادن وظایف تکراری ،تمرکز بیشتری بر کارها ی تحلیلی ،استراتژیک و خلاقانه خواهند داشت . همچنین ،هوش مصنوعی با اتوماسیون فرآیند حسابداری ،کارهایی که قبل از آن به صورت دستی انجام می شدند را به طور خودکار و با کارایی بالاتر انجام می دهد .این پیشرفت ها نه تنها منجر به کاهش هزینه ها می شوند بلکه کارایی عملیاتی را تیز افزایش می دهند؛ به طوری که تاثیر مثبت قابل ملاحظه ای بر کل صنعت حسابداری دارند .

 1. استفاده از نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر ابر برای افزایش دقت و کارایی

آینده حسابداری با هوش مصنوعی به سمت تحولات بنیادین پیش می رود . هوش مصنوعی در حسابداری ،از جمله با کاهش خطاهای انسانی افزایش سرعت و دقت پردازش داده ها ،و تقویت تصمیم گیری های مالی نقش موثری ایفا میکند .در نهایت ،استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری نه تنها باعث تغییر نقش حسابداران می شود بلکه به اتوماسیون فرآیندها و کاهش هزینه ها کمک کرده و کارایی عملیاتی را افزایش می دهد .

در حال حاضر نیز می توانید با استفاده از نرم افزارهای تحت وب و مبتنی بر ابر بسیاری از فرآیند های حسابداری را بدون خطا و بهصورت اتوماتیک انجام دهید .

 • هوش مصنوعی  و کاربرد آن در حسابداری
 • هوش مصنوعی چیست؟
 • هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟
 • کاربردهای هوش مصنوعب در حسابداری
 • مزایای هوش مصنوعی
 1. آینده شغلی حسابداری به کمک هوش مصنوعی

این روزها دنیا دنیای تکنولوژی است .کارهایی که در گذشته همگی با کمک دست انجام می شدند ،این روز ها با تکنولوژی جایگزین شده اند .تکنولوژی نیاز به یک مغز متفکر دارد و ان هم هوش مصنوعی است .هوش مصنوعی در بسیاری از صنایع مختلف حضور دارد .جالب اینجاست که هوش مصنوعی در حسابداری نیز وارد شده و همین موضوع بسیاری را نگران می کند .برخی حسابداران آینده شغلی خود را در خطر می دانند و برخی دیگر تصور می کنند که هوش مصنوعی مشکلات بسیاری داغرد و نمیتوان به آن اعتماد کرد .

هوش مصنوعی ،روی تمام جنبه های زندگی ،کار ،روابط و … تاثیر میگذارد.

 1. هوش مصنوعی چیست؟

اگر اولین بار است به این مفهوم آشنا شده اید ،حتما دلتان میخواهد بدانید که هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد ؟هوش مصنوعی AI یا همان  Artificial Intelligence   نوعی مغز متفکر کامپیوتری و ماشینی است .همبنطور که میدانید ،ماشین ها تا چند سال پیش فقط یک یا چند کار ساده که از پیش تعیین بودند را فقط انجام می دادند. یک ماشین نمیتوانست چیزی را یاد بگیرد یا اینکه بخواهد از سیستم منطق خود برای تغییر رفتار استفاده کند .هوش مصنوعی در حقیقت تلاش کرد تا به کامپیوتر آموزش دهد و کاری کند که از منطقی مشابه منطق انسانی برای عملکرد خود استفاده کند .هوش مصنوعی می تواند تا حدودی یاد بگیرد و از منطق خود برای تصمیم گیری های مختلف استفاده کند . این در حالی است که ماشین ها در حالت عادی یک سری دستورات را می گیرند و طبق شرایط تعریف شده ،این دستورات را ادامه می دهند .

این موضوع تفاوت اصلی هوش مصنوعی و ماشین های معمولی است .یعنی یک دستگاه با هوش مصنوعی در بهترین شرایط میتواند خود به خود آپدیت شود و اطلاعات بیشتری بیاموزد و همانند مغز یک انسان تصمیم گیری داشته باشد .استفاده از همین نکته است که هوش مصنوعی در حسابداری را جذاب می کند .آینده شغلی حسابداری ،با در نظر گرفتن موضوعاتی نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، بسیار روشن است .

 1. هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

بسیاری تصور می کنند که هوش مصنوعی در حسابداری به تازگی مطرح شده است .این در حالی است که هوش مصنوعی اولین بار به دنیای دیجیتال مارکتینگ و حسابداری وارد شد . کارشناسان علوم کامپیوتری تلاش کردند تا با استفاده از فناوری اطلاعات و کامپیوتر ،هوش مصنوعی را در سیستم های حسابداری حسابرسی وارد کنند .به این ترتیب سیستم های حسابداری که به محاسبات عددی پیچیده نیاز داشتند که در گرو هوش انسان بودند تحت تاثیر مستقیم هوش مصنوعی قرار گرفتند .در همان دوران بود که تجهیزات ،نرم افزار و سیستم های جدید حسابداری با کمک هوش مصنوعی به دنیا ارائه شد .هنوز هم از هوش مصنوعی در حسابداری به خوبی استفاده می شود .

اولین و مهم ترین اثر هوش مصنوعی در حسابداری ،کاهش خطاهای انسانی است.

 1. کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

خب حالا قصد داریم تا کاربرد این هوش مصنوعی در حسابداری را بررسی کنیم و ببینیم که چه کاربردی در سیستم حسابداری دارد:

 • سیستم خبره

سیستم خبره که به آن در برخی منابع سیستم متخصص نیز می گویند ،کاربرد بسیاری در حسابداری دارد .در اصل سیستم خبره نوعی سیستم نرم افزاری به حساب می آید که با کمک هوش مصنوعی ساخته شده و وظایف مختلفی را می توان به آن واگذاری کرد .این نرم افزارها دارای سیستم استدلال انسانی هستند و می توانند انجام تعهدات را بر عهده بگیرند .جالب است بدانید که تعهد خرید ،بانکداری ،اندوخته سازی ،مدیریت بازاریابی ،مدیریت تولید.

و عملیات ،برنامه ریزی استراتژیک و امثال آن را همگی می توانید به سیستم خبره با هوش مصنوعی بسپارید .

۸-۲ سیستم شبکه عصبی مصنوعی

گاهی مسائل به همان روش سنتی قابل حل نیستند .در این شرایط باید از شبکه عصبی مصنوعی استفاده شود .در سیستم هوشمند شبکه عصبی ،شبکه های مختلف عصبی به صورت موازی با هم کار می کنند .به این ترتیب می توانند محاسبات پیچیده عددی که روش های سنتی در آن ها کاربر ندارند را حل کنند .سیستم  شبکه های عصبی در حسابداری  می تواند بسیار مفید باشد .پیشبینی قیمت سهام ،پیشبینی میزان اعتبار اوراق بهادار ،بررسی فرایند تحلیل اوراق بهادار و امثال آن همگی از کاربر شبکه های عصبی مصنوعی هستند .

۸-۳ سیستم منطق فازی

منطق فازی یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی است .روش منطق فازی اولین بار توسط ارسطو مطرح شد .او گفت که محاسبات را نمی توان به صورت قطعی در نظر گرفت و باید بین دو گزینه آنچه هست و آنچه نیست انتخاب انجام شود .از منطق فازی در حسابداری برای تصمیم گیری ،حسابرسی ،مشاوره سرمایه گذاری و امثال آن می توان استفاده کرد .

۸-۴  الگوریتم ژنتیک

الگوریتم ژنتیک اولین بار در سال ۱۹۶۰شکل گرفت . از این روش در حسابداری برای مدیریت تولید ،ارزیابی دارایی ها ،کشف تقلب در سیستم های مالی ،پیشبینی تورم و ورشکستگی ،پیش بینی ریسک اعتباری  و امثال آن استفاده می کنند .

اگر به دنبال انتخاب رشته حسابداری در دانشگاه های ایران باشید ،یقینا با چنین گرایش هایی در مقطع کارشناسی ارشد روبرو نخواهید شد .اما برای مقاطع دکتری در خارج از ایران یا شرکت در دوره های آموزشگاه های خصوصی ،امکان تحصیل در این رشته ها وجود دارد .

 1. مزایای هوش مصنوعی

برخی افراد تصور می کنند هوش انسان عملکرد بهتری از هوش مصنوعی دارد و هوش مصنوعی دارای ایرادات یا همان باگ های مخصوص به خود است که روی کیفیت حسابداری و حسابرسی به صورت مستقیم تاثیر می گذارد .جالب اینجاست که هوش مصنوعی نشان داد که خطا و تمامی اشتباهات محاسباتی در حسابداری که یک انسان انجام می دهد را به صفر می رساند .متاسفانه انسان ها به دلیل عدم تمرکز ،خستگی یا بی توجهی ،مشکلات بسیاری را در محاسبات حسابداری انجام می دهند .یعنی حتی اگر تسلط لازم و کافی برعلم حسابداری داشته باشند ،باز هم به خاطر یکی از عوامل بالا که به آن ها اشاره کردیم ،دچار خطا می شوند و همین موضوع یک پروژه حسابداری را دچار مشکل می کند .

جالب است بدانید که هوش مصنوعی سرعتی به مراتب بیشتر از انسان دارد . در صنایع امروزی ،سرعت عمل حرف اول را می زند .در چنین شرایطی باید باید حتما کارها را در کمترین زمان ممکن انجام دهید .البته که دقت و صحت انجام کار نیز اهمیت دارد .خوشبختانه هوش مصنوعی کارهای حسابداری را بدون خطا در حداقل زمان ممکن انجام می دهد .انسان به هیچ وجه از نظر سرعت و عملکرد و سرعت محاسبات عددی نمیتواند با این سیستم رقابت کند

با تحصیل در رشته های مرتبط با حسابداری فناوری اطلاعات یا حسابداری مبتنی بر شبکه و رایانه ،می توانید از هوش مصنوعی در کارتان استفاده کنید .

 1. آینده AIدر حسابداری ؛آیا حسابداران جایگزین می شوند ؟

گسترش هوش مصنوعی بسیاری از حسابداران را دچار نگرانی می کند .در اصل این سوال به وجود می آید که آیا آینده حسابداری در دست هوش مصنوعی است و عملا حسابداران از کار بی کار می شوند ؟ همان طور که می دانیم ،ماشین آلات جایگزین بسیاری از نیروهای انسانی در سراسر دنیا شدند . آیا این اتفاق برای حسابداران نیز رخ  می دهد ؟خب باید گفت که هنوز هم بسیاری از افراد به هوش مصنوعی اعتماد کانل ندارند .همچنین هنوز هوش مصنوعی آنقدر قابل اعتماد نیست که بتوان تمامی امور مالی و مالیاتی یک سازمان را به آن سپرد .بسیاری بر این باور هستند که هوش مصنوعی برای

عملکرد عالی ،همیشه نیاز به همکاری مستقیم با انسان دارد .این موضوع در سیستم حسابداری نیز صدق می کند . پس برای اینکه بر عملکرد هوش مصنوعی نظارت داشت ،نیاز به یک انسان متخصص خواهد بود .

 1. آینده شغلی حسابداری به کمک هوش مصنوعی

اینده شغلی حسابداری به کمک هوش مصنوعی چه تغییری می کند؟ بسیاری معتقدند که هوش مصنوعی میتواند  کارهای تکراری و سخت که نیاز به دقت محاسباتی بالا دارد را در کمترین زمان ممکن انجام دهد و به این ترتیب کار حسابداران را کم کند . انگار همانطور که ماشین حساب به کمک حسابداران آمد و جای آن ها را نگرفت ،این سیستم هوش مصنوعی در حسابداری نیز به حسابداران کمک می کند تا محاسبات خود را بهتر و سریع تر و بدون خطا انجام دهند .پس در حقیقت هوش مصنوعی در حسابداری به کمک حسابدارا نخواهد آمد و جایگزین آن ها نخواهد شد .

 1. منظور از هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

ترکیب حسابداری با هوش مصنوعی با استفاده از قدرت داده ها و اتوماسیون می تواند انقلابی را در رویکرد های این علم ایجاد  کند . مطالعه ای توسط IMA صورت گرفته است که نشان می دهد بسیاری از شرکت های حسابداری ،زمان قابل توجهی از وقت خود را صرف کارهای کم ارزش و تکراری می کنند .با تشخیص این ناکارآمدی ،حدود ۵۶ درصد از متخصصان حسابداری مورد بررسی نیاز به اتوماسیون را برای همگان شدن با افزایش حجم کار بیان کردند .برای رسیدگی به این چالش ها ،تسریع کار و ساده سازی فرآیندها وارد عمل شدند.

به طور مثال ژورنال CPA گزارش کرده است که اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) زمان پردازش ممیزی و قرارداد ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده به طوری که ماه هاکار تنها به چند هفته کاهش پیدا کرده است .از این رو شرکت های بزرگی که از مزایای هوش مصنوعی حسابداری استقبال کرده اند به کارایی بالاتری دست یافته اند و میتوانند خدمات سطح بالاتری را نسبت به رقبای خود که از هوش مصنوعی استفاده نمی کنند ،ارائه دهند .

تا این جای مقاله متوجه شدید کههوش مصنوعی چگونه می تواند دنیایی متفاوت از حسابداری را در اختیار متخصصان این حوزه قرار دهد .در ادامه درک بهتری از تاثیر یادگیری هوش مصنوعی در حسابداری را در اختیار شما قرار می دهیم .

 1. چگونگی تغییر حرفه حسابداری توسط هوش مصنوعی

می توان گفت هوش مصنوعی مفهومی بوده که قبلا در حسابداری معرفی شده است .برای چندین دهه ،نرم افزر حسابداری از تکنیک های هوش مصنوعی مانند سیستم های مبتنی بر قوانین و پردازش زبان طبیعی استفاده می کند .با این وجود ،پیشرفت های اخیر در فناوری های هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشین ،یادگیری عمیق ،بینایی کامپیوتر و تولید زبان طبیعی ،کاربردها و امکانات جدیدی را برای حسابداری تعریف کرده است .از تغییرات حسابداری توسط هوش مصنوعی می توان به موارد پایین اشاره کرد

 • خودکار کردن کارهای روتین

هوش مصنوعی قادر خواهد بود کارهای تکراری ،خسته کننده و یا مستعد خطای انسانی مانند ورود داده ها ،پردازش صورتحساب ،آماده سازی مالیات ،حقوق و دستمزد ،صورتهای مالی ،حسابرسی و انطباق را خودکار کند .این قابلیت می تواند در زمان و هزینه برای حسابداران صرفه جویی کند و به آن ها اجازه می دهد تا بر فعالیت های دارای ارزش افزوده بیشتری مانند برنامه ریزی استراتژیک ،خدمات مشاوره ای و بینش تجاری تمرکز داشته باشند .

 • تقویت تجزیه و تحلیل داده ها

هوش مصنوعی می تواند تجزیه و تحلیل داده ها را با پردازش حجم زیادی از داده ها ی ساختار یافته و بدون ساختار مانند صورت های مالی ،گزارش ها ،قراردادها ،صورت های مالی ،ایمیل ها ،رسانه های اجتماعی و غیره نیز انجام دهد . یک حسابدار با کمک هوش مصنوعی  می تواند به راحتی به ارزیابی

ریسک و پیدا کردن تقلب ها بپردازد.

 • بهبود ارتباطات

هوش مصنوعی می تواند ارتباطات رابا تولید خلاصه ها و گزارش های زبان طبیعی از داده های عددی بهبود بخشد .همچنین  می تواند از درک و تولید زبان طبیعی  برای تعامل با کاربران از طریق چت کردن ربات های صوتی یا متنی استفاده کند .این قابلیت دسترسی و استفاده از اطلاعات و خدمات حسابداری و مشتریان آن ها بهبود می بخشد .

 1. کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری و ابزارهای آن

هوش مصنوعی از طریق ابزارهای متنوع خود می تواند کاربردهای مختلفی را در حوزه حسابداری تعریف کند. تعدادی از محبوب ترین ابزارهای هوش مصنوعی به صورت موارد ذکر شده در ادامه هستند .

QuickBooks

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر از یادگیری ماشینی برای خودکار سازی حسابداری ،صورت حساب ،امور مالیاتی و دیگر وظایف استفاده می کند . همچنین قابلیت یکپارچه شدن با برنامه ها و خدماتی مانند  Square,Shopify,PayPalرا دارد . این ابزار به حسابداران و مشتریان کمک می کند تا امور مالی خود را کارآمد تر و دقیق تر مدیریت کنند .

Xero

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر است و از یادگیری ماشین برای خودکارسازی ورود داده ها ،تطبیق ،گزارش دهی و دیگر وظایف استفاده میکند Xeroمی تواند با بیشتر از ۸۰۰ برنامه و سرویس مانند  Gusto,Hubspot,Stripeو موارد دیگر ارتباط برقرار کند .

Sage

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر از پردازش زبان طبیعی برای تولید گزارش های مالی از داده های عددی استفاده می کند .همچنین قادر با ارائه مشاوره بر اساس تجزیه و تحلیل  داده است .   sage به حسابداران و مشتریان کمک می کند تا ارتباطات بهتری داشته و به طور هوشمند تصمیم گیری کنند .

KPMG clara

این پلتفرم حسابداری از یادگیری ماشین ،پردازش زبان طبیعی ،بینایی کامپیوتر و دیگر فناوری ها برای خودکار سازی فرایند های حسابرسی ،تجزیه و تحلیل داده ها ،شناسایی ناهنجاری ها و ارائه پیشنهاد ها استفاده می کند .همچنین قادر خواهد بود از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای افزایش کیفیت و امنیت حسابرسی استفاده کند .حسابداران با کمک این ابزار می توانند حسابرسی های خود را کارآمد تر و مئثر تر انجام دهند .

Deloitte TrueVoice

این ابزار تولید زبان طبیعی می تواند داده های مالی را به گزارش های روایی تبدیل کند .همچنین می تواند  از درک زبان طبیعی برای پاسخ به سوالات و ارائه توضیحات استفاده کند . این ابزار به حسابداران کمک می کند تا عملکرد مالی خود را بهتر درک کنند. آنچه در این بخش گفته شد ،نمونه های اصلی از ابزارها و راه حل های هوش مصنوعی هستند که میتوانند به حسابداران و مشتریان کمک کنند تا فرآیند ها و نتایج حسابداری خود را بهبود بخشند ،اما ابزارها و راه حل های بیشتری از هوش مصنوعی در دسترس هستند که راه حل های آن ها به طور دائم در حال توسعه است . از این رو حسابداران برای موفقیت باید همواره خود را در مورد آخرین نوآوری های هوش مصنوعی برای حسابداری به روز نگه دارند .

 1. مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

هوش مصنوعی در حسابداری می تواند مزیت های مختلفی را برای حسابداران و همین طور مشتریان آن ها ارائه دهد. تعدادی از این مزیت ها در ادامه آورده شده اند :

 • افزایش بهره وری

هوش مصنوعی می تواند کارایی را با خودکار کردن کار های وقت گیر یا فشرده افزایش دهد .در این صورت خطاها ،تاخیرها و مداخلات دستی کاهش می یابد .با بهره وری حسابداران از طریق هوش مصنوعی ،شرکت ها می توانند رشد قابل توجهی داشته باشند .بهترین بخش این است که کمبود بهره وری این رشد را تحت الشعاع قرار نمی دهد .

۱۵-۲ بهبود دقت

هوش مصنوعی قادر خواهد بود دقت را با کاهش خطاهای انسانی و سو گیری ها بهبود بخشد .همچنین  ALقادر به شناسایی خطاها و ناهماهنگی ها در داده هاست و آن ها را برای تصحیح یا تایید علامت گذاری می کند .در نتیجه کیفیت و قابل اطمینان بودن اطلاعات و خدمات حسابداری بهبود می یابد .

۱۵-۳ افزایش قدرت تصمیم گیری

هوش مصنوعی می تواند با ارائه بینش ها و توصیه های مبتنی بر داده تصمیم گیری را افزایش دهد . همچنین به حسابداران و مشتریان کمک می کند تا سناریو و نتایج مختلف را بر اساس عوامل و مفروضات متفاوت بررسی کنند .این قابلیت به آن ها در تصمیم گیری آگاهانه و بهینه کمک می کند .

۱۵-۴ مزیت رقابتی

هوش مصنوعی می تواند یک مزیت رقابتی را با امکان دادن به حسابداران برای ارائه خدمات با ارزش افزوده بیشتر به مشتریان خود فراهم کند .علاوه براین هوش مصنوعی به حسابداران کمک می کند تا با استفاده از تخصص و مهارت های انسانی خود مانند خلاقیت ،همدلی و موارد دیگر خود را از رقبا متمایز کنند .

چالش های استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری
چالش های استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

چالش های استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

درست است که هوش مصنوعی مزیت های بسیاری را برای حسابداری به وجود آورده است . اما نیاز به برطرف شدن برخی چالش ها نیز وجود دارد . تعدادی ازین چالش ها در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند .

کیفیت داده

کیفیت داده ها یک عاملکلیدی برای موفقیت هر برنامه ای از هوش مصنوعی است .با کیفیت داده ها می توان به نتایج یا توصیه های دقیقی دست پیدا کرد ،بنابراین اطمینان از این که داده های مورد استفاده برای آموزش و آزمایش مدل های هوش مصنوعی کامل ،سازگار ،مرتبط ،دقیق و به روز هستند ،اهمیت دارد .

اخلاق و اعتماد

اخلاق و اعتماد دو مبحثی هستند که برای ایجاد رابطه مثبت بین حسابداران و مشتریان ضروری است . استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری میتواند مسائل اخلاقی و اعتمادی مانند شفافیت ، پاسخگویی ،حریم خصوصی ،امنیت ،تعصب و انصاف را بالا ببرد .از این رو اهمیت دارد که مطمئن شوید سیستمهای هوش مصنوعی مورد استفاده در حسابداری با اصول و استانداردهای خاصی طراحی و اجرا شده اند و قابلیت حسابرسی و توضیح را برای کاربران دارند شکاف مهارتی

شکاف مهارتی چالشی است که بر بسیاری از صنایع و حرفه هایی که فناوری های هوش مصنوعی را اتخاذ می کنند ،تاثیر گذار هستند .حسابداران باید به دنبال کسب شایستگی ها و مهارت های جدیدی باشند تا بتوانند به طور موثر با سیستم ها و ابزارهای هوش مصنوعی کار کنند . این مهارت ها ،سواد داده ،تفکر انتقادی ، تفکر تحلیلی ، حل مسئله ارتباط و همکاری را شامل می شود .همچنین حسابداران باید به دنبال به روز کردن دانش خود باشند تا با تغییرات و فرصت های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی هماهنگ شوند .

جمع بندی

به یاد داشته باشید که در هر زمینه شغلی همیشه باید اطلاعات خود را به روز کنید و با موج اطلاعات پیش بروید .به این ترتیب همیشه از دیگران یک گام جلوتر خواهید بود .آموزش حسابداری را بهتر است به روز و از پایه دنبال کنید. ثبت نام در هنرستان فنی حرفه ای حسابداری مدیران اقتصاد قرن می تواند بهترین گزینه برای دانش آموزانی باشد که به دنبال یاد گرفتن حسابداری نوین هستند . هوش مصنوعی در حسابداری ،آینده درخشانی دارد و میتوانید قدم های اولیه در این حوزه را با ثبت نام در یکی از گرایش های فناوری اطلاعات یا حسابداری شبکه و نرم افزار رایانه بردارید .

همه ما به احتمال زیاد درباره کاربرد های هوش مصنوعی و تاثیر شگفت انگیز آن در دنیای امروزی چیزهایی شنیده ایم .از  مهم ترین مزایای هوش مصنوعی می توان به کاربرد موثر ان در علوم مختلف اشاره کرد که تحولی عظیم را در آن ها به دنبال داشته است .با کمک هوش مصنوعی می توان کارهای عجیب و غریبی را انجام داد .از جمله زمینه هایی که با کمک هوش مصنوعی دچار تحول شده است ،می توان به علم حسابداری اشاره کرد . حسابداری یکی از حوزه هایی است که می تواند بیشترین بهره را از هوش مصنوعی ببرد .متخصصان این حوزه که به دنبال ارتقا مهارت های خود هستند با یادگیری هوش مصنوعی در حسابداری می توانند به سودهای بسیاری دست پیدا کنند .ما در ادامه این مقاله قصد داریم درباره چگونگی تغییر حرفه حسابداری توسط هوش مصنوعی و تمام مزایا و چالش هایی که با آن روبه رو هستیم ،صحبت کنیم .

بر اساس آنچه در این مقاله گفته شد ،هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری قدرتمند از طریق خودکار سازی وظایف عادی،بهبود تجزیه و تحلیل داده ها ،بهبود ارتباطات ،افزایش کارایی ،بهبود دقت ،افزایش تصمیم گیری و ایجاد مزیت رقابتی می تواند بایث ایجاد تغییرات در حرفه حسابداری شود. از طرفی استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری با چالش هایی روبرو است که لازم است برای موفقیت موثرتر ، آن ها را برطرف کرد . همچنین شما به عنوان یک حسابدار باید دانش کافی را داشته باشید و بدانید از کدام  ابزار هوش مصنوعی برای حل مسائل استفاده کنید

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «هوش مصنوعی در استراتژی فناوری مالی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *