به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابرسی داخلی

مدیر حسابرسی داخلی

مدیر حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی internal audit یکی دیگر از خدمات شرکت حسابرسی اقتصاد قرن می باشد که در این مقاله با حسابرسی داخلی بیشتر آشنا خواهید شد حسابرسی داخلی در واقع هدف اساسی، ماهیت و دامنه را بیان می‌کند.

حسابرسی داخلی یک فعالیت مستقل، اطمینان بخش واقع بینانه و مشاوره ای است که برای ارزش افزایی و بهبود عملیات سازمان طراحی شده‌ است. با فراهم ساختن رویکردی سیستماتیک و روش مند برای ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیندهای راهبری، مدیریت ریسک و کنترل، سازمان را در دستیابی به هدف‌هایش یاری می‌کند.

این تعریف از ترجمه استانداردهای بین‌المللی اجرای حرفه‌ای حسابرسی داخلی internal audit استخراج شده‌است. همچنین این استانداردها از سال ۱۳۹۱ توسط انجمن حسابرسان ایران برای اعضای خود لازم الاجرا می‌باشد.

انجمن حسابرسان داخلی که در سال ۱۹۴۱ در فلوریدا آمریکا راه‌اندازی شد، با بیش از ۱۷۵٬۰۰۰ عضو از ۱۶۵ کشور جهان بزرگ‌ترین انجمن حرفه‌ای دنیا است. این انجمن صدای جهانی، نهاد مقررات‌گذار، رهبر دانش، آموزش‌دهندهٔ اصلی این حرفه در جهان به‌شمار می‌آید. ضابطه‌گذاری این انجمن در دو سطح انجام می‌شود.

اعضای کمیتهٔ حسابرسی

اعضای کمیتهٔ حسابرسی داخلی باید متشکل از سه تا پنج نفر و اکثریت آنان مستقل و دارای تخصص مالی باشند. ریاست کمیته با عضو مستقل یا عضو مالی غیرموظف هیئت مدیره استطبق مادهٔ ۱۰ این دستورالعمل، شرکت باید واحد کنتر داخلی را زیر نظر کمیتهٔ حسابرسی تشکیل دهد. واحد کنترلی باید به‌طور مستمر اثربخشی سامانه کنتر داخلی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و نتایج را به کمیتهٔ واحد و هیئت مدیره گزارش دهد و روش‌های بهبود سامانهٔ کنترل داخلی را پیگیری کند. مدیر واحد نیز با پیشنهاد کمیتهٔ حسابرسی داخلی و تصویب هیئت مدیره منصوب می‌شود و باید دارای صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای لازم باشد.

منشور کمیته حسابرسی

سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از تصویب دستورالعمل کنترل داخلی، به‌منظور هماهنگ‌سازی برداشت عمومی از جایگاه، اختیارات و مسئولیت‌های مورد انتظار واحد و کمیتهٔ حسابرسی و را برای تصویب در هیئت مدیرهٔ شرکت‌های مشمول دستورالعمل کنترل‌های داخلی منتشر کرد و تا ۱۹ مهر ۱۳۹۱ به این شرکت‌ها فرصت داد تا رئیس کمیتهٔ حسابرسی و دیگر اعضای این کمیته و هم‌چنین مدیر واحد خود را به مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس اوراق و بهادار معرفی کنند.

لزوم معرفی اعضای کمیته حسابرسی/مدیر حسابرسی داخلی/بالاترین مقام مالی

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، ۲۰ بهمن ۱۳۹۱، با انتشار اطلاعیه‌ای بر لزوم اعلام مشخصات کمیته حسابرسی، واحد حسابرسی داخلی و بالاترین مقام مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران تأکید کرد.

انجمن حسابرسان داخلی ایران

تیر ۱۳۹۱، انجمن حسابرسان داخلی ایران با پشتیبانی سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس اوراق بهادار تهران و جمعی از دانشگاهیان و حرفه‌ای‌های حسابداری ایران راه‌ اندازی شد تا به پیشرفت و تنظیم این حرفه در ایران کمک کند. نشریه‌های انجمن حسابرسان ایران در حال حاضر انجمن حسابرسان ایران دارای ۲ نشریه می‌باشد.

دوماهنامه مدیر مسئول دکتر علی رحمانی، سردبیر دکتر بیتا مشایخی، مدیر اجرایی محسن عسگری محورهای نشریه حسابرس، نظام راهبردی شرکتی، ریسک، کنترل‌های داخلی.

فصلنامه حسابرسی، نظریه و عمل مدیر مسئول دکتر علی رحمانی، سردبیر دکتر بیتا مشایخی، مدیر اجرایی محسن عسگری محورهای نشریه کنترل داخلی، حسابرسی، نظام راهبردی شرکتی.

جهت اطلاعات و ایجاد پرسش و پاسخ به وب سایت تالار حسابداری و تالار حسابرسی مراجعه نمایید.

و جهت دریافت خدمات حسابرسی با دفاتر شرکت اقتصاد قرن تماس حاصل فرمایید.

تالار حسابرسی یکی از مجامع و شبکه اطلاع رسانی حسابرسی…

۵/۵ - (۱ امتیاز)