به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
لیست بهترین نرم افزار های حسابداری و حسابرسی

بهترین نرم افزار حسابداری و حسابرسی

انواع نرم افزارهای حسابداری در ایران از ابتدا تا کنون

از سال ۱۳۶۸ به بعد افراد حقیقی و حقوقی زیادی وارد عرصه برنامه نویسی نرم افزارهای حسابداری شدند.

در این مقاله قصد داریم تا چند تا از نرم افزار حسابداری را به شما معرفی کنیم.

 • نرم افزار حسابداری رافع
 • نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم
 • نرم افزار حسابداری هلو
 • نرم افزار حسابرسی تطبیق

نرم افزار حسابداری رافع

نرم افزار حسابداری رافع

نرم افزار حسابداری رافع محصولی از شرکت تدبیر رایانه آسیا است که از سال ۱۳۸۱ کار خود را آغاز کرده است. این نرم افزار حسابداری در سه نسخه اصناف، رافع ۸ و رافع ویژه نسخه ۲ عرضه می‌شود. نرم افزار حسابداری رافع اصناف ویژه خرده‌فروشی بوده و یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. نرم افزار حسابداری رافع ۸ نیز برای شرکت‌های متوسط و رافع ویژه نسخه ۲ برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ طراحی‌شده است.

نرم افزار حسابداری رافع ویژه، در بسته‌های بازرگانی، تولیدی، پیمانکاری و پخش مویرگی عرضه می‌شود. همچنین نرم افزار حسابداری شرکتی رافع ۸ مجهز به زیرسیستم‌های مالی، خریدوفروش، انبارداری، خزانه داری و اموال و دارایی‌ها است. نرم افزار حسابداری فروشگاهی رافع اصناف نیز به زیرسیستم‌های خریدوفروش، خزانه داری و انبارداری است.

هریک از سه نرم افزار حسابداری رافع می‌توانند پاسخگوی نیاز کاربران موردنظر خود باشند. این نرم افزارها دارای یک سال گارانتی رایگان است و دموی آن‌ها نیز از وب‌سایت آن در دسترس است.

۱۰ ویژگی اصلی نرم افزار حسابداری رافع

 • امکان انتقال و ارسال کلیه گزارش‌ها به محیط‌های کاربردی ازجمله Adobe reader (pdf), Excel، Word و…
 • امکان ایجاد دفاتر و دوره‌های متعدد مالی
 • امکان تعریف حساب‌های بانکی متعددامکان تهیه صورت عملکرد سود و زیان و ترازنامه استاندارد
 • امکان تعریف واحد سنجش و تعریف ضرایب تبدیل آن‌ها
 • امکان تعیین و تنظیم گروه کالا در چهار سطح و کدینگ کردن کالا به‌صورت مکانیزه
 • امکان تعیین ۵ نرخ برای فروش یک کالا
 • امکان اخذ و چاپ فاکتور فروش مطابق با فرمت ارائه‌شده از سوی وزارت اقتصاد و دارایی
 • صدور پیش‌فاکتور فروش و امکان تبدیل آن به فاکتور فروش
 • تعریف و نگهداری اطلاعات مشتریان
 • مزایا و معایب نرم افزار حسابداری رافع

نرم افزار حسابداری رافع جزو معدود نرم افزارهای حسابداری است که برای همه انواع کسب‌وکارها راهکار و نرم افزار اختصاصی ارائه داده است؛ نرم افزار حسابداری برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، نرم افزار حسابداری شرکتی و نرم افزار حسابداری فروشگاهی.

البته معایب رافع را باید نسخه به نسخه بررسی کرد و ممکن است یک عیب مربوط به‌تمامی نسخه‌های آن نباشد. نرم افزار رافع ۸ دارای مشکلاتی است که برخی کاربران گزارش کرده‌اند و ازجمله آن می‌توان به؛ عدم امکان خرد کردن سطح تفصیلی‌ها به بیشتر از ۴ سطح، پیچیدگی در بخش انبار نرم افزار، سرعت‌ پایین و تنوع پایین گزارش‌ها اشاره کرد.

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم را می‌توان پرفروش‌ترین و یکی از معروف‌ترین نرم افزارهای حسابداری ایران معرفی کرد. این نرم افزار حسابداری محصول شرکت همکاران سیستم؛ یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نرم افزارهای ERP در ایران است. باوجود گذشت کمتر از ۱۰ سال از عرضه نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم، به دلیل برندینگ خوب، بازاریابی موفق و البته تکیه‌بر نام همکاران سیستم، این نرم افزار توانسته است به پرفروش‌ترین و مطرح‌ترین نام در عرصه نرم افزارهای حسابداری و مالی تبدیل شود.

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم در دو نسخه «سپیدار» و «دشت» عرضه می‌شود. نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار مخصوص شرکت‌های متوسط و کوچک طراحی‌شده است که بسته‌های نرم افزاری حسابداری بازرگانی، خدماتی، تولیدی، پیمانکاری و پخش را در کنار خود دارد. همچنین این نرم افزار مجهز به زیرسیستم‌های حسابداری، دارایی ثابت، مشتریان و فروش، پخش و سفارش گیری، دریافت و پرداخت، انبارداری، حقوق و دستمزد، تولید، پیمانکاری و تردد است.
نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت نیز برای فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها طراحی و عرضه‌شده و بسته اختصاصی برخی اصناف مانند سوپرمارکت، طلافروشی و آرایشی بهداشتی را در کنار خود دارد.

مهم‌ترین نکته‌ای که برای سپیدار سیستم می‌توانیم بگوییم، فراگیری گسترده آن و سازگاری و امکان همگام‌سازی آن با بسیاری از نرم افزارهای CRM و ERP است. خروجی گزارش‌های نرم افزار سپیدار سیستم تقریباً قابل‌ارائه در همه‌جا هست و ازاین‌جهت دغدغه‌ای نخواهید داشت.

سپیدار سیستم در حال حاضر توسط بخش بزرگی از شرکت‌ها و فروشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و از این حیث به‌نوعی رکورددار محسوب می‌شود. سپیدار سیستم یک سال پشتیبانی و خدمات پس از فروش رایگان داشته و نصب و راه‌اندازی آسانی دارد.

۱۰ ویژگی اصلی نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم

 • چهار نوع کدینگ پیش‌فرض تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری
 • گردش حساب و مانده‌حساب در تمامی سطوح، به تفکیک دلخواه
 • تبدیل ارزهای مختلف به ارز پایه در عملیات تجاری و صدور سند تسعیر ارز
 • قابلیت اتصال سیستم حقوق و دستمزد به سیستم ورود و خروج کارکنان
 • محاسبه مالیات به ۳ روش
 • امکان قیمت‌گذاری موجودی کالای انبار در زمان‌های دلخواه و به روش میانگین موزون
 • ثبت دفاتر قانونی به ساده‌ترین روش ممکن
 • گزارش از مانده و گردش حساب‌های بانکی و صندوق
 • امکان تسویه دستگاه کارت‌خوان
 • پلاک گذاری و طبقه‌بندی دارایی‌ها

مزایا و معایب نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم تقریباً تمام نیازهای بخش حسابداری شرکت و یا فروشگاه شما را مرتفع می‌کند. بعید است که نیاز به انجام عملیاتی داشته باشید و سپیدار و دشت قادر به انجام آن نباشند. بخش جست‌وجوی نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم بسیار کاربردی و راه گشا بوده و در بسیاری از موارد می‌تواند باعث دسترسی سریع‌تر کاربران به محل دلخواهشان و صرفه‌جویی در زمان شود. سازگاری و همگام‌سازی ساده با نرم افزارهای دیگر و همچنین راحتی نصب و راه‌اندازی از دیگر مزایای نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم است.

«پشتیبانی ضعیف» بیشترین کلید واژه‌ای است که به‌عنوان ضعف سپیدار سیستم از سوی کاربران مطرح‌شده است. پشتیبانی ضعیف را تقریباً می‌توان به‌عنوان نقطه‌ضعف مشترک تمامی نرم افزارهای حسابداری مطرح کرد، اما در مورد نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم ظاهراً قضیه فراتر از این‌ها است و آن‌قدر مشتریان خود را خشمگین کرده‌اند که برخی کاربران پشتیبانی این نرم افزار حسابداری را «فاجعه» می‌دانند. برخی کاربران نیز بیان داشته‌اند که برای کوچک‌ترین کارها نیازمند پشتیبانی بوده‌اند.

سرعت کند نرم افزار سپیدار سیستم به‌عنوان ضعف دیگر این نرم افزار مطرح‌شده است و برخی از حسابداران آن را باعث خستگی خود می‌دانند. قیمت بالا و هزینه پشتیبانی بسیار زیاد، وجود مشکلات قدیمی در برخی قسمت‌های نرم افزار و عدم رفع آن‌ها در به‌روزرسانی‌ها و تک سطحی بودن ازجمله دیگر معایب نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم است که از سوی برخی کاربران اعلام‌شده است. باید یادآور شویم که سپیدار سیستم مناسب کسب‌وکارهای بزرگ نیست.

نرم افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری هلو محصولی از شرکت طرفه نگار است که در سال ۱۳۷۷ وارد بازار نرم افزارهای حسابداری شده است. این نرم افزار حسابداری با پشتوانه حضور طولانی‌مدت خود در بازار و برندینگ قوی، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی شده است.

نرم افزار حسابداری هلو حالا بسته‌های مختلف نرم افزاری در زیر دسته‌های نرم افزار حسابداری فروشگاهی، نرم افزار حسابداری شرکتی، نرم افزار حسابداری تولیدی، نرم افزار حسابداری جامع و صنعتی و نرم افزار حسابداری تخصصی اصناف ارائه می‌کند. وجود بیش از ۲۰۰ عنوان تخصصی نرم افزار حسابداری برای اصناف مختلف از ویژگی‌های منحصربه‌فرد نرم افزار حسابداری هلو است.

هلو نرم افزارهای حسابداری خود را در ۴ سطح و قیمت برای نیازهای مختلف عرضه می‌کند تا تمامی کسب‌وکارها قادر به دریافت نسخه مناسب، متناسب با بودجه خود باشند. رابط کاربری نرم افزار حسابداری هلو بسیار ساده بوده و بدون دانش حسابداری قادر به استفاده از امکانات آن خواهید بود.

۱۰ ویژگی اصلی نرم افزار حسابداری هلو

 • تعریف کالا در دو سطح
 • تعریف چک‌های دریافتی و پرداختی
 • صدور فاکتور خریدوفروش و مرجوعی‌ها
 • گزارش صورت سود و زیان
 • اعلام اتوماتیک سررسید چک‌ها
 • عملیات مالی به‌صورت اتوماتیک و غیر اتوماتیک
 • تیپ قیمت
 • اطلاعات نموداری جهت ارزیابی سیستم و فروش
 • امکان استفاده از بارکد خوان
 • خروجی با پسوندهای مختلف

مزایا و معایب نرم افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هلو را می‌توان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اشخاصی دانست که دانشی در حوزه حسابداری ندارند. این نرم افزار حسابداری فروشگاهی امکانات موردنیاز صنوف را در اختیار آن‌ها گذاشته و به‌سادگی امور روزانه حسابداری آن‌ها را حل‌وفصل می‌کند. نرم افزار حسابداری فروشگاهی هلو قطعاً یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری برای فروشگاه‌های کوچک است.

مهم‌ترین مشکل نرم افزار حسابداری هلو عدم رعایت اصول سرفصل‌های حسابداری است که به شکلی جدی باعث می‌شود بسیاری از حسابداران از این نرم افزار حسابداری گریزان باشند. مشکل دیگر نرم افزار حسابداری هلو پشتیبانی آن است که به شکل‌های مختلف باعث نارضایتی گروهی از کاربران شده است، ازجمله اینکه در برخی مواقع ظرفیت پشتیبانی کمتر از کاربرانی است که نیاز به پشتیبانی دارند.

نرم افزار حسابرسی تطبیق

آشنایی با نرم افزار حسابرسی تطبیق

نرم افزار حسابرسی تطبیق جزو اولین و برترین نرم افزارهای حسابرسی است که توسط تیم مجرب و کارآزموده شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن، تولید و عرضه شده است. شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن از اولین گروه های مالی و بازرگانی ایران می باشد، در زمینه امور حسابرسی و مالی انواع شرکت ها فعالیت می کنند و روند رو به رشدی را تاکنون پیموده اند و تیم مجربی را بکار گرفته است، در حال حاضر در بیشتر شهرهای بزرگ کشور دارای شعبه می باشد. در این مقاله قصد داریم درباره اولین نرم افزار حسابرسی در ایران بنام نرم افزار حسابرسی تطبیق تولید شرکت اقتصاد قرن صحبت کنیم. از ویژگی های یک نرم افزار خوب حسابرسی بگوییم و با کاربرد و مزایای نرم افزار حسابرسی تطبیق نیز آشنا شویم.

نکات قابل توجه از حسابرسی و نرم افزار حسابرسی تطبیق

حسابرسی بیشتر در ۲ بخش حسابرسی صورت های مالی و حسابرسی داخلی (کنترل داخلی) برای شرکت ها صورت می گیرد. مستند سازی کلیه تصمیم های اخذ شده ، برآوردهای لازمه و شواهد و صورت های مالی جمع آوری شده و کاهش ریسک مالیاتی و افزایش کارایی فعالیت های شرکت از وظایف و کارکردهای یک سیستم حسابداری است که نرم افزار حسابرسی تطبیق همه این مزایا را دارا می باشد.

توجه کنید که در حسابرسی کاربرگ های حسابرسی از ابزار اصلی مستند سازی از زمان برنامه ریزی تا گزارش گیری هستند که بسته به نوع حساب متغیر می باشد. نکته ای که هنگام تهیه کاربرگ ها باید توجه شود این است که اطلاعات وارد شده در کاربرگ ها واضح باشد به طوری که برای سایرین به طور دقیق قابل استفاده باشد. مراقبت و نگهداری و محرمانه بودن کاربرگ های حسابرسی نیز از وظایف یک حسابرس است.

همچنین حسابرسی دارای ۲ نوع پرونده می باشد، یکی پرونده دائم شامل مدارک، قراردادها، توافقنامه ها، اظهارنامه ها و کاربرگ های تهیه شده جهت استفاده در حسابرسی های بعدی می باشد. دیگر پرونده حسابرسی، پرونده جاری برای مستندات، کاربرگ های در حال استفاده و تصویر مدارک حسابرسی سال جاری است که البته همه این موارد با داشتن نرم افزار حسابرسی تطبیق به طور دقیق و هماهنگ طراحی شده و قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

22 دیدگاه دربارهٔ «بهترین نرم افزار حسابداری و حسابرسی»

 1. سلام
  ممنونم بابت مطالب اموزشی مفید شما . مشکل پشتیبانی در نرم افزار سپیدار و سر فصل های حسابداری در نرم افزار هلو به شدت قابل مشاهده و نارضایتی در این زمینه میباشد .
  و این پیشنهادو دارم که اگه امکان داره مواردی از این نرم افزار ها درکنار معرفی اموزش هم داده شود با تشکر

  1. نرم افزار حسابداری رافع دیگه هیچ کدوم از مشکلات پشتیبانی و سرفصل رو نداره – نرم افزار به شدت کمترین باگ رو داره و میتونید حتی نسخه کاملش رو بگیرید و قبل از خرید تست کنید.

 2. ممنون از ارائه اطلاعات مفیدتون🙏🏻🌸 اگر ممکنه در رابطه با کیت های نرم افزار رافع ۱۴۰۰ بیشتر توضیح بدین عالی میشه👌🏻🌸

 3. ممنون از ارائه اطلاعات مفیدتون🙏🏻🌸
  اگر ممکنه در مورد کیت های جدید در نرم افزار رافع ۱۴۰۰ توضیح بدین، عالی میشه👌🏻🌸

 4. مهدی بیگناهی

  نرم افزار حسابداری رافع هم نرم افزار خوبیه ساده و کامله پشتیبانیشون هم حرف نداره نمایندگى رافع رو سرچ کنین تو گوگل میاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *