به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
ماشین حساب

فروش انواع ماشین حساب

تولید، واردات و فروش انواع ماشین حسابهای مالی و حسابداری و مهندسی برای دفاتر کار شرکتها و فروشگاه ها همراه با گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش توسط سایت فروشگاه حسابداران.

جهت خرید ماشین حساب به بخش فروش ماشین حساب فروشگاه ما مراجعه نمایید.

ماشین حساب یا اَفمارگر (به انگلیسی: calculator) وسیله‌ای برای انجام محاسبات عددی است. ماشین حساب‌های مختلف کاربردهای مختلفی دارند. ساده‌ترین آنها تنها محاسبات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام می‌دهند. ماشین حساب‌های پیشرفته تر می‌توانند انواع توابع مهم ریاضی را پیاده‌سازی کنند. ماشین حساب‌های نوین در واقع تلفیقی از ماشین حساب و رایانه هستند و امکانات گسترده‌تر و سریع تری همچون رسم نمودار را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

ماشین‌حساب مکانیکی

چرتکه‌های چوبی، که قرن‌ها پیش ــ و حتی امروزه ــ در بازارهای محلی کشورهایی چون چین و ایران استفاده می‌شدند، به‌عنوان اولین ماشین‌حساب شناخته می‌شوند. البته اولین وسیله شمارش جهان همان چوب‌خط خودمان است ولی از چرتکه برای اعمال حسابی در ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در امپراتوری بابل استفاده می‌شد. اولین ماشین‌های آنالوگ در دوران باستان برای محاسبات نجومی استفاده می‌شدند که از آن جمله می‌توان اسطرلاب (۱۵۰–۱۰۰ سال قبل از میلاد) را نام برد. دستگاه‌های مکانیکی دیگری نیز در زمان‌های قدیم به این منظور ساخته شدند که به اندازهٔ خیلی بزرگی بودند که بعضی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: کره هامن‌نما توسط ابوریحان بیرونی (۱۰۰۰ سال بعد از میلاد)، اسطرلاب‌های ساخته ابراهیم بن یحیی الزرقالی (۱۰۱۵ میلادی)، برج ساعت نجومی توسط سو سانگ (۱۰۹۰ میلادی) و یک ساعت نجومی توسط بدیع‌الزمان جزری (۱۲۰۶ میلادی) که آن را اولین کامپیوتر آنالوگ قابل برنامه‌ریزی می‌دانند. در سال ۱۶۱۷ جان نپیر، ریاضی‌دان اسکاتلندی، وسیله‌ای ساده به‌نام استخوان‌های نپیر ساخت که از آن برای ضرب و تقسیم اعداد استفاده می‌شد؛ این نام به این دلیل به دستگاه او داده شد که برای ساخت مهره‌ها از استخوان یا عاج استفاده کرده بود. در سال ۱۶۲۲ شخصی به‌نام ویلیام اوترد اولین خط‌کش محاسبه (Slide Rule) را که ۷ سال بعد توسط شاگردش هویدا شد اختراع کرد. ویلهلم شیکارد در سال ۱۶۲۳ دستگاهی به‌نام «ساعت محاسباتی» ساخت که می‌توان آن را اولین ماشین‌حساب مکانیکی نامید. بیست سال بعد نیز پاسکال وسیله خود به‌نام «پاسکالین» برای محاسبه مالیات در فرانسه و همچنین لایبنیتز که فیلسوفی آلمانی بود نیز یک ماشین محاسبه ساخت. پیشرفت‌های مهم بعدی در قرن نوزدهم انجام شد.

در سال ۱۸۲۲ چارلز بابیج که فیلسوف و ریاضی‌دانی انگلیسی بود ماشین تفاضلی خود را ارائه داد. این ماشین قادر بود ۷ عدد مختلف تا ۳۱ رقم اعشار را نگه داشته و روی آن‌ها محاسبه انجام دهد. او دو طرح بسیار پیشرفته‌تر هم برای توسعه این دستگاه و ساخت یک کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی به‌نام موتور تجزیه و تحلیل ارائه کرد که البته در زمان او هیچ‌کدام به‌طور کامل تکمیل نشد ولی بعدها جرج شوتز با تکمیل طراحی‌های او ماشینی به اندازه یک پیانو برای ایجاد جدول‌های لگاریتم ساخت. در.ای. فلت آمریکایی دستگاه «کامپتومتر» را در ۱۸۸۴ اختراع کرد که اولین نمونه موفق ماشین‌حساب کلیددار محسوب می‌شود. ماشین‌حسابی به‌نام «میلیونر» نیز که اجازه عمل ضرب مستقیم در هر عددی را می‌داد، در اواخر این قرن به بازار عرضه شد.

ماشین حساب مدرن
ماشین حساب مدرن

نیمه اول قرن بیستم شاهد توسعه تدریجی ماشین‌حساب‌های مکانیکی بود. ماشین ۱۰ کلیده دالتون که در ۱۹۰۲ ارائه شد و بعدها توسط شرکت‌های بسیار زیادی تولید شد یکی از اولین نمونه‌های این قرن است. از ابتدای این قرن تا دهه ۱۹۶۰ ماشین‌حساب‌های مکانیکی بر بازار دستگاه‌های محاسباتی رومیزی تسلط پیدا کرده بودند. این دستگاه‌ها توسط موتور کار می‌کردند، از بخش‌های متحرک تشکیل شده بودند و نتایج توسط صفحه‌های شماره‌گر نشان داده می‌شدند. در ضمن صفحه‌کلیدهای آن‌ها کامل و هر رقم دارای ستون مختص به خود از اعداد ۱ تا ۹ بود و یک دکمه پاک‌کننده هم داشتند. اعمال جمع و تفریق به‌صورت مستقیم و ضرب و تقسیم توسط جمع و تفریق‌های متعدد انجام می‌شدند.

فرایدن و مارچنت ماشین‌حساب‌هایی با دکمه جذر یا ریشه دوم ساختند که مدل SKA نام داشت. در اواسط این قرن ماشین‌حساب بسیار کوچک «کورتا» که در دست جا می‌شد توسط کورت هرتزستارک در یک اردوگاه نازی‌ها ساخته شد که پیشرفتی بسیار مهم در مکانیسم ماشین‌حساب‌ها محسوب می‌شد. دستگاه‌هایی مشابه آن تا دهه ۱۹۷۰ و جایگزینی ماشین‌های الکترونیکی همچنان مورد استفاده بودند. اولیوتی نیز اولین شرکتی بود که ماشین‌هایی با چاپگر به بازار عرضه کرد. اولین کامپیوترهای بزرگ که از لوله‌های خلاء و سپس از ترانزیستور استفاده می‌کردند در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه ۱۹۵۰ ساخته شدند. این فن‌آوری‌ها آغازگر مسیر پیشرفت ماشین‌حساب‌های الکترونیک بود. شرکت IBM اولین ماشین‌حساب تمام-ترانزیستوری را در سال ۱۹۵۴ و سه سال بعد اولین نمونه تجاری آن را به نام IBM ۶۰۸ معرفی کرد که بسیار بزرگ بود و در حدود ۸۰ هزار دلار قیمت داشت. اما شرکت ژاپنی کاسیو در همان سال اولین نمونه جمع‌وجور الکترونیکی جهان را ساخت.

در دهه ۱۹۶۰ مدل‌های بسیار زیادی توسط شرکت‌های مختلف به بازار عرضه شد که از جمله آن‌ها می‌توان به کامپتومتر شرکت بل، MKVII و MKVIII، ماشین‌حساب شرکت شارپ با ۲۵ کیلوگرم وزن و ۲۵۰۰ دلار قیمت، دستگاه‌های شرکت‌های ماتاترونیکس، کانون، سونی، توشیبا، مدل پروگراما ۱۰۱ شرکت اولیوتی که می‌توانست کارت‌های مغناطیسی را بخواند، ماشین‌حساب قابل برنامه‌ریزی مونرو اپیک که شبیه به کامپیوتر بود و بسیاری نمونه‌های دیگر اشاره کرد. اولین نمونه‌ای که در دست جا می‌گرفت هم در سال ۱۹۶۷ توسط شرکت تگزاس اینسترومنتز به بازار آمد. از آن به بعد تلاش شرکت‌ها روی کوچک‌تر و کارآمدتر کردن ماشین‌حساب‌ها متمرکز شد که نتیجه آن اولین نمونه جیبی و واقعاً الکترونیک به نام «هَندی» در سال ۱۹۷۱ بود که از یک نمایشگر ال‌ئی‌دی هم بهره می‌گرفت. سال بعد شرکت هیولت پاکارد اولین ماشین‌حساب جیبی دارای عمل‌گرهای علمی که می‌توانست جای خط‌کش محاسباتی را بگیرد، اختراع کرد و یک سال بعد نیز اولین دستگاه‌های ارزان‌قیمت به‌نام «سینکلر کمبریج» با ۳۰ دلار قیمت معرفی شد. مدل HP-۶۵ نیز اولین ماشین‌حساب جیبی قابل برنامه‌ریزی با قابلیت بیش از ۱۰۰ دستورالعمل بود. در آن سال‌ها پیشرفت‌های زیادی در زمینه صفحه‌های نمایش، صفحه‌های خورشیدی، مدارهای مجتمع و غیره صورت گرفت. قدم مهم دیگر ساخت ماشین‌حساب FX-7000G شرکت کاسیو به‌عنوان اولین نمونه گرافیکی در سال ۱۹۸۵ بود که باعث شد در دههٔ ۱۹۹۰ و اواخر قرن بیستم دیگر مرز میان کامپیوترهای جیبی و ماشین‌حساب‌های گرافیکی چندان مشخص نباشد.

 • از برندهای فعال و با کیفیت در زمینه ماشین حساب می‌توان به کاسیو، شارپ و سیتی زن اشاره نمود.

با افزایش سرعت پیشرفت در محاسبات، رایانه ها و صنعت محاسبه نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.این پیشرفت به معنا محاسبه دقیق و بدون خطا است که موجب راحتی افراد به خصوص شاغل این صنعت شده است.حسابداران و یا دیگر کاربران نیاز به زمان زیادی جهت رسیدگی به امور مالی و حسابداری نخواهند داشت و تنها با زدن چند دکمه میتوانند محاسبات را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.از گذشته تا به امروز استفاده از ماشین حساب بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طوری که از ادارت تا مصارف شخصی به آن نیاز پیدا خواهند کرد.ما در این مقاله قصد داریم معرفی انواع دستگاه ماشین حساب را برای شما شرح دهیم.

اکثر افراد با این وسیله محاسباتی آشنایی دارند که از قدیمی ترین نوع ماشین حساب ها محسوب میشود.طرح اولیه چرتکه ها با چوب یا سنگ ساخته میشد و فقط برای چهار عمل اصلی (x/+/-/÷) مورد استفاده قرار میگرفت.چرتکه همانند یک قاب بوده و از سیم هایی موازی همراه با چندین مهره بر روی سیم ها تشکیل شده است.برای افرادی که با چرتکه آشنایی ندارند یادگیری آن میتواتد برایشان مهیج باشد.امروزه از این وسیله ژاپن، چین و حتی ایران نیز همچنان استفاده میشود.

ماشین حساب جیبی
ماشین حساب جیبی

ماشین حساب دستی یا جیبی

این نوع ماشین حساب ها در قالب های ساده و کوچک طراحی شده اند و به راحتی در هر محیطی قابلیت جا به جایی و حمل را دارد.یک نمایشگر بسیار کوچک بر روی آن تعبیه شده که محاسبات خود را بر روی آن مشاهده میکنید.برخی از ماشین حساب های دستی به صورت جیبی طراحی شده اند که عملیات محدودتری را میتوانید با آن انجام دهید.

ماشین حساب ساده

قبل از اختراع کامپیوتر ماشین حساب های چاپی بسیار مورد توجه قرار گرفتند و برای محاسبات و ارقام بالا مورد استفاده قرار میگرفت.این نوع دستگاه محاسباتی به یک چاپگر داخلی مجهز بوده و محاسبات انجام شده را بر روی کاغذ چاپ میکند.البته امروزه این دستگاه بیشتر مورد استفاده مدیران مالی و حسابداران قرار میگیرد.

ماشین حساب چاپی

ماشین حساب مهندسی یا علمی

این نوع ماشین حساب یکی از پیشرفته ترین دستگاه های محاسباتی محسوب میشود که از یک نمایشگر دو خطی برای ارائه محاسبات و خروجی طراحی مجهز شده است.با این دستگاه علاوه بر چها عمل اصلی محاسبات دیگر نظیر محاسبه اینورس اعداد، محاسبه فاکتوریل اعداد، تبدیل دکارتی به قطبی و بالعکس، محاسبه اعداد توان دار، جذر، لوگاریتم و نسبت های مثلثاتی انجام دهید.علاوه بر آن برای برنامه نویسی نیز پیشنهاد میشود.

ماشین حساب گرافیکی

این نوع ماشین حساب برای رسم نمودارها و عبارات و توابع طراحی شده است.بدون شک یک دستگاه ایده آل برای دانشجویان و دانش آموزان برای رسم نمودارها شامل نمودار و محاسبات متعدد خواهد بود. با ماشین حساب های گرافیکی یک تجربه خاص را در اندرویدفون خود تجربه کنید.

 • قابلیت و امکانات استفاده از ماشین حساب گرافیکی
 • قابلیت رسم نمودارهای قطبی
 • انجام کسرهای پیچیده و ساده
 • محاسبات ساده ی + ، – ، x ، / ، ÷
 • انجام آسان محاسبات توان و لگاریتم
 • انجام محاسبات تانژانت ، سینوس، کسینوس و …
 • قابلیت بزرگنمایی نمودارها
 • ماشین حساب گرافیکی
 • ماشین حساب‎ های علمی ساده

این مدل از ماشین حساب ها میتوانند محاسبات اولیه و توابعی نظیر توان، لگاریتم و توابع مثلثاتی را را انجام دهد.این دستگاه که مورد استفاده بسیار از دانشجویان و دانش آموزان قرار گرفته به عنوان گر فروش ترین نوع ماشین حساب ها در بازار به شمار میرود.

ماشین حساب مالی

یکی دیگر از دستگاه های محاسباتی است که تمامی توابع را جهت محاسبات مالی در آن طراحی شده است.با این ماشین حساب مالی میتوانید مبالغ بالا، اقساط وام و حتی نرخ بهره را در آن به آسانی محاسبه کنید و کارهای حسابداری با این نوع ماشین حساب انجام میشود.

امیدواریم در این مقاله اطلاعات لازم و کافی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه داده باشیم. ما را با نظرات و پیشنهادات خود همراه سازید.

جهت خرید ماشین حساب به بخش فروش ماشین حساب فروشگاه ما مراجعه نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

5 دیدگاه دربارهٔ «فروش انواع ماشین حساب»

 1. ماشین حسابی که عکسش را در کنار توضیحات ماشین حساب ها داده اید چه برندی هست و چه قیمتی و چگونه میشود تهیه کرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *