کارگاه مهندسی مالی

 

کـارگـاه مـهنـدسی مـالـی 

Financial Engineering

 

 مدیریت اقتصادی کسب و کار - EBM Service

 

شروع دوره تابستان 1395

ثبت نام و رزرو ارسال عدد 8 به 10003000131313


 

سلام 
من پیروز جوان میری  هستم کارشناس ارشد حسابرسی و مدیریت مالی ( مهندسی مالی ) و مشاوره مستقل دپارتمان تخصصی انجمن مهندسی مالی وزارت کار ، عضو حقیقی انجمن حسابداری و حسابرسی ایران ...
چند وقته اخیر خیلی از داوطلبان رو دیدم که در مورد رشته مهندسی مالی می پرسن. چیه؟ چطوریه؟ خوبه؟
راستش من خودم تا وقتی که نتایج کنکور نیومده بود هیچ آشنایی با این رشته نداشتم. وقتی رتبم اومد با توجه به شرایطم و همایش دپارتمان این رشته رو انتخاب کردم.
این حرفایی که اینجا میگم نظرات شخصی خوده من هستش.
اولا به نظر شخص من رشته مهندسی مالی هیچ ربطی به مهندسی صنایع نداره (خیلی به مدیریت مالی نزدیکتره تا مهندسی صنایع). ولی مهندسان صنایع نقش بسیار زیادی در به وجود آوردن این رشته داشتن. مخصوصا این صنایعی ها بودن که این رشته رو تو ایران آوردن.پیشگامان این رشته تو ایران دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه غیر انتفاعی رجا قزوین بوده.
از اونجایی که این رشته به ریاضیات،تحقیق و مخصوصا آمار و احتمال خیلی مربوطه و مهندسان صنایع در این زمینه ها خیلی قوی تر از مدیران مالی هستند رابطه بین مهندسی صنایع و مهندسی مالی منطقی تر میشه. در واقع دروس مدیریت مالی با آمار و تحقیق و ریاضیات ترکیب میشه یه کم کاربردی تر میشه و دروس مهندسی مالی رو به وجود می آره.
پس باید ببینیم مدیریت مالی چیه؟
مدیریت مالی که بهتره مدیریت اولش رو برداریم و بهش بگیم مالی یه رشته ای که به خود پول مربوط میشه. از تکنیک های اقتصاد و حسابداری درونش استفاده میشه ولی تو این رشته هدف خوده پوله. این که چطوری پولمون رو سرمایه گذاری کنیم که بیشترین سود رو داشته باشیم شاید اصلی ترین کاره مدیران مالی باشه. چون بزرگترین بازار سرمایه دنیا بورس ها هستند تقریبا تمام شغل های مدیریان مالی داخل بورس، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و کارگذاری های بورس میشه. البته بانک ها و بیمه ها شدیدا به مدیران مالی نیازمندن.
این وسط مهندسان مالی برای مدیران مالی ابزارهای مالی رو به وجود می آرن. در واقع ابزارهای مالی دسته مدیران مالی و سرمایه گذاران را باز میذاره که بتونن در سرمایه گذاریشون پوشش ریسک را انجام بدن، سود را بالاتر ببرن، و بازار را جذاب تر کنن. این رشته از سال 1994 تا به امروز انقلابی تو سرمایه گذاری به وجود آورده. قبل از اون سالها تغریبا این رشته اصلا وجود نداشته.
به نظر شخصی من این رشته خیلی قشنگ پر کاربرد و جذابه تقریبا همه ی همکلاسی هام هم با حرفه من موافقن. فقط چندتا نکته تو دانشگاههای ایران خیلی مهمه.
این که به نظر من این رشته باید تو دانشکده مدیریت برگذار شه نه دانشکده صنایع. چون اساتید صنایع با مفاهیم مهم مالی آشنایی زیادی ندارن و اکثرا تو این زمینه فعالیت کاری ندارند. درصورتی که تمامی اساتید دانشکده مدیریت به یه نحوی با شغل های این رشته مرتبط هستند. پس در مجموع فکر می کنم رضایت دانشجویان دانشگاههای تهران و علوم اقتصادی از دانشگاههای امیرکبیر و خواجه نصیر و تربیت مدرس بیشتر باشه که واقعا هم بیشتر هست.
من با چندتا از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، علم و فرهنگ و رجا که رشتشون مهندسی مالی بوده صحبت کردم ولی برخلاف من اصلا به این رشته علاقه نداشتن و تا حدی از انتخاب این رشته ناراضی بودن. (البته چون تعدادشون کم بوده نه نظر اونا جامعه آماری مناسب برای تصمیم گیریه، نه نظر من.)
در مجموع اگر شما آدمی هستید که به مباحث سرمایه گذاری علاقه مندید یعنی هر روز قیمت دلار و طلا رو میبینی و برات جالبن. روزنامه دنیای اقتصاد و هر از چندگاهی میخونی و دوست داری بفهمی تو بورس چی می گذره فکر مینکم این رشته برات خیلی مناسب باشه.
یه چیزه دیگه این که سطح علمی این رشته نسبت به مهندسی صنایع داخل کشور خیلی پایین تره و از رشته های پرطرفدار آمریکا و اروپا محسوب میشه.برای همین برای ادامه تحصیل خارج از کشور برای این رشته تا حدی سخت میشه.
متاسفانه تو رشته مالی برعکس رشته صنایع ما هیات علمی و نیروی دانش آموخته قوی خیلی کم داریم. که همین امر باعث شده که شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته با فارغ التحصیلان رشته صنایع زمین تا آسمون فرق کنه و چون نتایج کاری در این رشته بسیار بارزه (همه کشور میتونن تو اینترنت نتیجه کاری شما رو ببینن) مهندسان مالی می تونن خیلی سریع پله های ترقی را طی کنند.


 

مدرسین دوره مهندس پیروز جوان میری ، مهندس احسان صبا و مهندس کیومرث کاظم زاده ( کارشناس ارشد و مشاور امور مالی و بازرگانی )

دکتر شهرام حق دوست ( متخصص و مشاور روانشناسی صنعتی )

فصلهای آموزشی : سیسنم اطلاعات مالی و حسابداری AIS - سیسنم اطلاعات خرید ، فروش و تبلیغات - مدیریت منابع محیطی و انسانی ، کارآفرینی ، اجرایی MBA

مدیریت مالی ، مدیریت زمان ، استراتژیک ، بحران و تحول - روانشناسی صنعتی و کارآفرینی - پیاده سازی ERP - طراحی و تحریر پلن کار OBP

 تعريف رشته:

مهندسی مالی عبارتست از طراحی، توسعه و نوآوری در ابزار و سيستم های مالی و ارائه راه حل های خلاق برای حل مشکلات و مسايل مالی و کاهش

 ريسک در جهت افزايش ارزش شرکت ها و سرمایه گزاری های کوتاه مدت و بلند مدت .

 در واقع رشته مهندسی مالی را می توان ترکيبی از علوم زير به حساب آورد.

 رياضيات مالی- رياضيات کاربردی- علوم کامپيوتر- فن آوری اطلاعات- انبارش داده های مالی محاسبات رايانه ای مالی- مديريت مالی و مخاطره(ريسک).

  هدف رشته:

  راه اندازی رشته مهندسی مالی اهداف زير را دنبال می کند.

  1- استفاده از فن آوری محاسباتی و اطلاعاتی پيشرفته در بازارهای مالی و تحليل سرمايه گذاری

  2- به کارگيری فنون مهندسی مالی در بانک های تجاری و سرمايه گذاری، موسسات کارگزاری، شرکت های بيمه و واحدهای خزانه داری

  3- تحليل مالی موسسات صنعتی و بازرگانی

  4- استفاده از ابزارهای کاهش ريسک يا مديريت ريسک

اين اهداف با فراگيری فنون مهندسی مالی در زمينه طراحی ابزارهای مالی جديد(مهندسی اوراق بهادار)، مديريت و مهندسی نقدينگی و مديريت ترازنامه

 توسط مهندسان مالی محقق می گردد.

 نقش و توانايی مهندس مالی

  مهندسين مالی می توانند در حوزه های زير نقش تعيين کننده داشته باشند.

  - صنايع بانکداری خصوصاً بانکداری بين المللی به عنوان کارشناس مهندس مالی جهت تعيين و انتخاب پروژه های سرمايه گذاری و کاهش ريسک مالی

  - حوزه تحققيات و مشاوره مالی

  - به عنوان کارشناس قيمت گذاری در بورس اوراق بهادار

  - در سازمانها به منظور مديريت دارايی ها و سرمايه گذاری ها

  - در شرکتهای کارگزاری، سرمايه گذاری وبيمه

  - طراحی نرم افزارهای مالی و کنترل صحيح تجارتهای بين بانکی

  - به عنوان کارشناس عقد قراردادها و طراحی ابزارهای مالی در موسسات مالی و بورس اوراق بهادار

  - و...

 

خواندن 987 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: همایش کسب و کار موفق کارشناسان مالی