به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
خدمات حسابداری و حسابرسی شرکت های خدماتی

خدمات حسابداری و حسابرسی شرکت های خدماتی

خدمات حسابداری شرکت های خدماتی یکی از شاخه های حسابداری محسوب می شود که توسط شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن ارائه میگردد. حسابداری از جمله مشاغلی است که در همه ی کسب و کار و شرکت ها به کار می رود. حسابداری شرکت های خدماتی طیف گسترده ای از فعالیت ها را در برمی گیرد که عبارتند از: برآورد درآمد حاصل از تجارت، هزینه های جاری، خریدهای ضروری، پرداخت بدهی، افزایش سرمایه و … برای مدیریت این نوع از حسابداری باید از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنید.

خدمات حسابداری شرکت های خدماتی چگونه است؟

خدمات حسابداری شرکت های خدماتی برای درآمدزایی نسبت به سایر شرکت های تجاری، دولتی و … متفاوت است این نوع از شرکت ها محصولی را ارائه نمی دهند بلکه برای کسب درآمد به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند به عنوان مثال یک شرکت حسابداری هیچ گونه تجارت یا فروش محصولی ندارد کارکنان این قبیل از شرکت ها به امور حسابرسی سایر شرکت ها نظارت می کنند، اظهارنامه ی مالیاتی شرکت ها را پر می کنند، درآمد های شرکت ها را محاسبه می کنند و … امروزه شرکت های خدماتی بسیاری به فعالیت میپردازند برخی از این شرکت ها عبارتند از: آژانس های مسافرتی، اقامتگاه ها، بانک ها

دفتر خدمات مالی و حسابداری

نحوه ی ارائه ی خدمات حسابداری شرکت های خدماتی چگونه است؟

برای رسیدگی به امور خدمات حسابداری شرکت های خدماتی حسابداران کار راحت تری دارند زیرا نیاز نیست که قیمت یک کالا را محاسبه کنند بنابراین یک بخش از کارهای مربوط به امور حسابداری حذف می شود. بیشترین کاری که یک حسابدار باید انجام دهد مقایسه ی ستون های بدهکاری و بستانکاری دفاتر مالی شرکت ها با ترازنامه ی آزمایشی آن ها می باشد. شرکت های خدماتی علاوه بر کسب درآمد از خدماتی که ارائه می دهند. فعالیت های دیگری نیز برای افزایش سرمایه ی خود انجام می دهند. هزینه ی خدماتی که شرکت ها ارائه می دهند در صورت های مالی شرکت ثبت می شود

خدمات حسابداری شرکت های خدماتی چند مرحله دارد؟

خدمات حسابداری شرکت های خدماتی از سه مرحله تشکیل می شوند که عبارتند از:

 1. عملکرد شرکت خدمات در طول دوره ی مالی هرساله یا ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد داده ها و صورت های مالی اولیه جمع آوری می شود این مطالب به منظور محاسبه ی دقیق سرمایه ی شرکت ها، اطلاعات بدهکاری و بستانکاری، دفتر نویسی و … می باشد.
 2. در این مرحله وظیفه ی حسابدار آماده کردن دفاتر حسابداری و پر کردن ستون های مالی آن ها می باشد.
 3. زمانی که سال مالی شرکت رو به اتمام است حسابدار اطلاعات مالی از قبیل ترازنامه ها، دفاتر کل و … را می بندد تا دفتر حساب جدیدی را در سال بعد باز کند.

چرخه ی خدمات حسابداری شرکت های خدماتی

چرخه ی خدمات حسابداری شرکت های خدماتی چگونه است؟

چرخه ی خدمات حسابداری شرکت های خدماتی طیف گسترده ای از فعالیت های حسابداری را در برمی گیرد که باید در پایان سال مالی مورد بررسی قرار گیرد. برای این که تمام صورت های مالی قانونی مورد بررسی قرار گیرد باید دفاتر در پایان سال به طور کامل بسته شود. برای بررسی فعالیت شرکت خدماتی باید هر سال سود و زیان این شرکت ها به طور کامل ارزیابی شود. برای انتقال داده ها و صورت های مالی به دفاتر جدید اقداماتی باید انجام گیرد که به آن چرخه ی حسابداری می گویند.

بخش اول و دوم چرخه خدمات حسابداری شرکت های خدماتی

بخش اول چرخه ی خدمات حسابداری شرکت های خدماتی از چندین مرحله تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. در مرحله ی اول باید کلیه اطلاعات مالی از اسناد و مدارک استخراج شود.
 2. در مرحله بعد کلیه اطلاعات بدست آمده باید بررسی شود تا تاثیر آن بر روی سود و زیان شرکت مشخص شود
 3. هرکدام از سندهای مالی باید متناسب با تاریخ وقوع آن ثبت شود بدهکاری و بستانکاری ها نیز در اسناد مالی قرار داده شود.
 4. انتقال اطلاعات مرحله ی سوم به دفتر روزنامه ی شرکت های خدماتی
 5. در این مرحله پس از بررسی مجدد اطلاعات مالی به دفتر کل انتقال پیدا می کند.
 6. در انتها تمامی اطلاعات اعم از بدهکاری و بستانکاری باید به دفتر معین انتقال پیدا می کند.

بخش دوم چرخه ی خدمات حسابداری باید در پایان هر ماه انجام گیرد که شامل یک مرحله می شود.

 1. در انتهای هر ماه مالی ترازهای آزمایشی تهیه می شود که هدف از این تراز ها مانده گیری یا محاسبه ی بستانکاری و بدهکاری در طول یک ماه می باشد.

بخش سوم چرخه خدمات حسابداری شرکت های خدماتی

 این بخش مراحل پایانی چرخه ی خدمات حسابداری شرکت ها را شامل می شود.

 •     قبل از تهیه ی صورت های مالی باید گزارش هایی حاوی سود و زیان شرکت ها ارائه شود.
 •     اصلاح حساب ها از طریق انتقال آن ها به حساب های معین
 •     سود و زیان خدمات حسابداری شرکت ها را مشخص می کنند
 •     حساب های مقطعی شرکت بسته می شود
 •     تهیه ی ترازنامه های شرکت های خدماتی
 •     تهیه ی ترازهای تست
 •     حساب های ثابت بسته می شود.

صورت های مالی شرکت های خدماتی

مهمترین بخش حسابداری شرکت های خدماتی صورت های مالی آن ها می باشد. ساده ترین نوع صورت های مالی مربوط می شود به شرکت های خدماتی سود و زیان این شرکت ها از طریق درآمدهای خدماتی شرکت محاسبه می شود. اطلاعات و داده های مهمی در صورت های مالی شرکت های خدماتی وجود دارد برای بررسی صورت های مالی شرکت  باید از نام و زمان صورت های مالی استفاده کرد. صورت های مالی به چند گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • صورت سود و زیان: برای ارائه ی صورت مالی شرکت خدماتی در یک دوره ی یک ساله صورت سود و زیان بسیار تاثیر گذار می باشد. زیرا خلاصه ای از فعالیت ها و عملکردهای متفاوت شرکت می باشد.
 • صورت جامع سود و زیان: تفاوت عمده ای که صورت جامع سود و زیان با آیتم قبلی دارد این است در این صورت مالی درآمدهایی که شرکت می توانسته به آن ها دست پیدا کند اما به هر دلیلی نتوانسته نیز وجود دارد
 • ترازنامه: در این صورت مالی دارایی های اشخاصی که سهام دار شرکت محسوب می شوند نیز آورده شده در واقع ترازنامه مجموعه ای از دارایی های کلی شرکت، هزینه های پرداخت نشده، ارزش سهام شرکت و … می باشد.
 • صورت های نقدی: جریان های مالی شرکت یا وجوه نقدی که در روند فعالیت های شرکت خدماتی تاثیر گذار است و ویترینی از عملکرد مالی شرکت را نشان می دهد.

دفتر خدمات مالی و حسابداری

Rate this post

83 دیدگاه دربارهٔ «خدمات حسابداری و حسابرسی شرکت های خدماتی»

  1. سلام وقتتون بخیر
   بستگی به نوع فعالیت و انتظاری دارد که از نرم افزار دارید.
   تفاوتی بین گزارش دهی ها و سلیقه ها وجود دارد.

  1. سلام و درود
   اگر شماره بیمه داشته باشند فقط اطلاعات اولیه میخواهد ولی اگر قبلا ثبت نامه بیمه ای نشده باشند باید علاوه بر اطلاعات اولیه مدارکشون هم بارگزاری شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *