به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
کاردکس کالا و انبار

کاردکس کالا و انبار

کاردکس کالا و انبار به کسب و کارهای مختلف کمک می کند گردش کالاهای خود را به صورت ریز در اختیار داشته باشند؛ در حقیقت این گزارشی است که ورودی، خروجی و موجودی کالا ها را همراه با مبالغ آنها به خوبی نمایش میدهد؛ لذا اهمیت دستیابی به چنین گزارشی به صورت دقیق و سریع کاملا مشهود است. در ادامه این مقاله از شرکت حسابداری اقتصاد قرن با ما همراه باشید.

معرفی بخش کاردکس کالا و انبار

کاردکس کالا و انبار بدان جهت اهمیت دارد که انبارداری و انبارگردانی از ضروری ترین کارهای هر موسسه و شرکتی می باشد؛ انبار کالا مخزنی است که عدم توجه به آن و نداشتن اطلاعات درست از موجودی و گردش آن به راحتی حیات کسب و کارها را به خطر می اندازد؛ بنابراین وقتی برنامه هایی برای حسابداری و مدیریت کسب و کارها تهیه می گردند حتما  در قسمت انبار، امکان دستیابی به کاردکس کالا و انبار حرفه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

به صورتی که کاربران با کمک کاردکس کالا بتوانند هر لحظه که می خواهند کالایی را ردیابی و سپس بتوانند انبار و موجودی آن را کنترل کنند.

وقتی بتوان  در هر بازه ای از زمان و در هر تاریخی گردش کالایی را مشاهده نمود به طبع می توان از نظر تعداد و ارزش ریالی، کالا مورد نظر را کنترل و مدیریت کرد. همچنین دستیابی به چنین گزارشی به مسئولین انبار کمک می کند در امر انبارگردانی موفق تر و دقیق تر عمل نمایند.

البته لازم به ذکر ثبت تمامی وقایع برای کالاها جهت دستیابی به کاردکسی که با واقعیت انطباق داشته باشد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد و مدیران کسب و کارهای مختلف براساس این گزارشات می توانند از موجودی و گردش مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و کالای آماده فروش خود  مطلع شده و تغییراتی در صورت لزوم ایجاد نمایند.

لذا در واقعیت اگر مقادیر فیزیکی با کاردکس کالا و انبار همخوانی نداشته باشد تغییرات لازم  یا با اشتباه همراه خواهد بود و یا ایجاد نخواهد شد، لذا وقتی مبحث انبارداری مطرح می گردد توجه به کاردکس کالا و انبار باید در نظر گرفته شود.

قسمت های مختلف کاردکس کالا و انبار

قسمت های مختلف کاردکس کالا و انبار

کاردکس کالا و انبار به عنوان یک گزارش مهم حسابداری مورد توجه قرار می گیرد؛ زیرا موجودی لحظه ای کالاهای انبار و بهای تمام شده آن ها را نشان میدهد؛ بنابراین جهت ارزیابی عملکرد انبار استفاده می گردد.

این فرم یا گزارش برای تک تک کالاهای موجود در انبار تهیه می شود تا مشخص گردد مقدار ورودی و مبلغ واحد آن به چه میزان بوده است و در طی ذخیره در انبار چه تراکنش هایی برای آن اتفاق افتاده است؛ یعنی ورودی های بعدی و خروجی آن چقدر بوده و در نهایت در حال حاضر مقدار موجودی و ارزش آن چه قدر است، بدین ترتیب فی وارده و همچنین فی صادره در دسترس خواهد بود.

به همین دلیل کاردکس کالا و انبار گزارش کلیدی برای حسابداری محسوب می گردد، البته  باید توجه کرد اگر کاردکس تعدادی باشد یعنی تراکنش های کالاها تنها از نظر تعداد بیان شوند؛ این کاردکس نیازهای انبار و انبارداری را برطرف می نماید، در حالیکه که کاردکس اگر تعدادی- ریالی باشد مورد استفاده واحد حسابداری و مالی قرار می گیرد.

در کاردکس تعدادی- ریالی آیتم های بها نیز درج می شوند؛ بدین ترتیب که از یک سو شاهد ستون مقدار وارده، مقدار صادره، مقدار باقیمانده، قیمت میانگین می باشیم؛ البته باید در این میان توجه نمود که در کاردکس به غیر از روش میانگین برای ثبت بهای کالای تمام شده با روش فایفو نیز این بها می تواند ثبت شود.

لازم به ذکر است در روش فایفو فرض بر این است که اولین صادره از اولین وارده انجام می گیرد تا هم خطر فرسودگی، کالا را تهدید ننماید و هم اینکه بهای موجودی پایان دوره با بازار تطابق بیشتری داشته باشد؛ این روش یکی از معمول ترین روشها  در انبارهای شرکت های مختلف است.

در حالیکه در روش میانگین تمامی هزینه های کالا همراه با سایر هزینه ها با هم جمع شده و بر تمامی کالاها سرشکن می شوند. در این روش تعداد وارده و قیمت های آنها به کمک روش میانگین جهت برآورد بهای تمام شده کالا مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه بررسی موارد ذکر شده در کاردکس کالا و انبار باید گفت؛ در این فرم به غیر از موارد بالا قیمت وارده، قیمت صادره، مبلغ سند نیز وجود دارند. لازم به ذکر است قیمت وارده شامل قیمت خود کالای وارده همراه با سایر هزینه ها می باشد و قیمت صادره نیز قیمت میانگین کالای صادره است که در مورد کالای فروش رفته همان بهای تمام شده کالا است.

همچنین در رابطه با مبلغ سند  باید گفت؛ قیمت فروش کالا می باشد که برای محاسبه سود مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا اختلاف بهای تمام شده با این مبلغ، سود را نشان می دهد.

جستجو در کاردکس کالا و انبار

کاردکس کالا و انبار  به غیر از مواردی که گفته شد شامل موارد دیگری نیز می شود تا به جستجو و گزارشگیری های مختلف کمک بسیار خوبی کنند، لذا آشنایی با آنها می تواند مفید واقع گردد:

*اولین گزینه که در هنگام جستجو مورد استفاده قرار می گیرد کد کالا می باشد که در کاردکس هر کالا ذکر می گردد. هر کالایی در انبار با یک کد ثبت می گردد و در هنگام مشاهده گردش کالا، از این کد برای جستجو استفاده می کنند.

*کد انبار مورد دیگری می باشد که در کاردکس کالا و انبار ذکر می شود؛ زیرا در بسیاری از موارد کالاها بر اساس تقسیمات خاصی در انبار های متفاوت قرار می گیرند، به صورتی که به طور مثال در انبار لوازم یدکی، انبار بدنه از انبار روان کننده ها و روغن ها جدا می باشد؛ روان کننده ها اشتعال زا می باشند و ماهیت متفاوتی با سایرین دارند.

بدین ترتیب در سایر انبارها نیز چنین تفکیکی بر اساس مشخصات و…  انجام میگیرد و  هر کدام از این انبارها دارای کد میباشند، لذا با زدن کد روی کاردکس، جستجوی کالا بر اساس کد انبار انجام می شود و گردش کالای مورد نظر حتی اگر در چند انبار نیز موجود باشد، به انبار خاصی محدود می شود.

*تاریخ آیتم دیگری است که کمک می کند گردش کالاها را در زمان خاصی جستجو نموده و گزارشگیری کرد، بدین ترتیب با زدن تاریخ خاصی، عملیات ها و تراکنش ها در آن تاریخ گزارش گیری می شوند.

لذا با توجه به اینکه دارایی های سازمان ها و شرکت ها در انبار نگهداری می شوند و انبارداری از مهمترین قسمت های هر موسسه ای باشد با کمک کاردکس کالا و انبار می توان در مدیریت انبار موفق تر عمل نمود.

Rate this post

2 دیدگاه دربارهٔ «کاردکس کالا و انبار»

  1. سلام روزتون بخیر
    اگر نرم افزار مالی نداشته باشیم و بخواهیم کاردکس کالا تهیه کنیم آیا می‌توانیم با توجه به فاکتور های خرید و فروش، ورودی و و خروجی هارو به صورت دستی تهیه کنیم و تحویل ممیز بدیم ؟
    و اینکه کادکس کالا فرم خاصی دارد ؟
    ممنون

    1. سلام و درود بر شما با یادگیری اصول و قاعده کار انبار و نحوه تهیه کاردکس کالا با استفاده از نرم افزار میتوانید فرم کاردکس کالا را تهیه کنید. برای گرفتن مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲ در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *