به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
مدیر ارشد مالی ‌cfo

مدیر ارشد مالی CFO

مدیر ارشد مالی در ایران

امور مالی، محاسباتی و مالیاتی از جمله مهم ترین موارد ضروری و قابل رسیدگی در هر کسب و کاری هستند که توسط مدیر مالی انجام و بررسی میشود. معمولا عملکرد ایده آل یک مدیر مالی کسب و کار به این صورت است که بتواند فعالیت های خود را در راستای رسیدن به اهداف مهمی مانند کسب درآمد بیشتر، افزایش شهرت و محبوبیت و به دست آوردن مشتریان بیشتر و مخاطبان وفادار تنظیم نموده و پویایی خود را حفظ نماید.

با وجود تمامی پیشرفت های حاصل شده در گذر زمان در خصوص اطلاعات، ابزار ها، روش های انجام کار و … هنوز مسیر شکوفایی ایده ها در جهت نیل به اهداف و آرمان ها بسیار سخت و پیچیده است و در کسب و کارهای گوناگون به حضور افرادی متخصص تحت عنوان مدیر ارشد مالی Chief Financial Officer، نیاز می باشد تا در یک سازمان یا شرکت به عنوان یک فرد با نفوذ ( مدیر مالی ارشد ) تمامی امور مالی را تحت کنترل خود داشته باشند.

البته کنترل گری تنها بخشی از مسئولیت های وی تلقی می شود و وظیفه ی برنامه ریزی مالی و مالیاتی و رسیدگی به هزینه ها نیز از جمله دیگر اعمالی هستند که یک فرد در سمت CFO نسبت به اجرای بی نقص آن ها مسئول خواهد بود. بدون شک آینده مدیران مالی که در حال حاضر در مراکز مختلف در حال فعالیت هستند، به صورت ریشه ای با CFO پیوند خورده است، به گونه ای که هر مدیری اگر بخواهد خود را در وضعیت پیشرفته تر و ارتفا یافته تری تصور نماید، بهتر است که به مقام و جایگاه و کارایی مدیر ارشد مالی فکر کند.

مهم ترین وظایف مدیر ارشد مالی چیست؟

فردی که در چنین سمتی مشغول به کار می شود، باید از توانایی های ذهنی و تجربی لازم بهره مند باشد تا بتواند بر مبنای یک برنامه ریزی استراتژیک مالی به امور مربوطه رسیدگی نماید.

 1. مسئولیت نظارت به بخش مالی و مالیاتی و مدیریت تمامی پروژه های مرتبط با آن بر عهده ی این فرد خواهد بود؛ بنابراین باید نسبت به قوانین مالیاتی، سیستم های اطلاعاتی مالی و حسابداری آن سازمان تسلط کامل داشته باشد.
 2. مدیر ارشد مالی باید بتواند بر اساس بررسی داده های موجود، تمامی جریان های نقدی را به منظور کنترل و مدیریت هزینه های جاری کسب و کار مربوطه، کاهش هزینه های سربار اضافی و توسعه ی استراتژی مالی، ردیابی و بررسی نماید .
 3. لازم است در هر زمان های مشخص، تحلیل ها و گزارشات مالی را که عاری از هرگونه اشتباه و نقصی هستند، ارائه دهد.
 4. رسیدگی به برخی از امور مرتبط با استخدام و نظارت بر فعالیت های کاری  سایر پرسنل نیز بر عهده ی مدیر ارشد مالی خواهد بود.

میزان اعتبار و اهمیت تحلیل های یک مدیر ارشد مالی

توانایی تحلیل و مدیریت از جمله بارز ترین و بدیهی ترین صفات کسی است که در این سمت فعالیت می نماید و علاوه بر آن این فرد باید از قدرت تحلیل و پیش بینی برخوردار باشد که بخشی از این توانایی، ذاتی و به میزان زیادی از آن اکتسابی و تجربی است.

جایگاه مدیر ارشد مالی

کسی که به عنوان CFO در یک شرکت یا سازمان مشغول به کار است، باید بتواند بر اساس گزارشات گذشته و زمان حال که حاکی از چگونگی عملکرد آن مجموعه است، شرایطی را پیش بینی کرده و روالی را در نظر بگیرد تا پس از یک بازه ی زمانی مشخص، میزان کارایی کل مجموعه افزایش یافته باشد. داشتن یک استراتژی اقتصادی، مانور دادن بر نقاط قوت مجموعه و تعیین هدف و تخصیص زمان مشخص برای دستیابی به آن، از جمله مهم ترین کارهایی است که یک مدیر ارشد مالی یا CFO لازم است که آن ها را به نحو احسن انجام دهد.

مدیر ارشد مالی ‌cfo

تکنیک های اجرایی مدیر ارشد مالی CFO

زمانی که یک کسب و کار از توانمندی های یک مدیر ارشد مالی بهره مند شود، بدون شک بسیاری از امور با شیوه های اصولی انجام خواهند شد؛ چرا که چنین فردی دارای روحیه و سابقه ی رهبری و مدیریت درون سازمانی می باشد و در راستای پیشبرد اهداف کل مجموعه می تواند تکنیک های خاصی را به کار ببرد و به طور دقیق روابط  کاری و داد و ستد های مالی را کنترل نماید.

مدیر ارشد مالی

وجود شخصی به عنوان CFO ضمن بهره مندی از مهارت های لازم برای یک مدیر مالی، باعث می شود که سایر همکاران و مدیران بخش های دیگر یک شرکت و یا یک سازمان نیز نسبت به سیستم های مالی و عملیاتی به درک و شناخت عمیق تری برسند. همانطور که گفتیم این شخص، با کنترل نمودن جریان های مالی می تواند به خوبی هزینه ها را کنترل کرده و با شناسایی ریسک ها از سرمایه ی کلی آن کسب و کار محافظت نماید. مدیر ارشد مالی  با اجرایی نمودن تکنیک های CFO یکی از شاخصه های اصلی یک کسب و کار موفق محسوب می شود و حضور وی در کنار مدیران ارشد، بسیار ضروری و انکار ناپذیر است.

برون سپاری امور مالی به مدیر ارشد مالی معرفی شده از سوی شرکت اقتصاد قرن

با توجه به هزینه های زیادی که استخدام چنین شخصی می تواند برای هر شرکت یا سازمانی به همره داشته باشد، یکی از بهترین روش ها این است که کار های مرتبط با نظارت اسناد حسابداری و مالی را به متخصصان مورد اعتماد مجموعه ی ما بسپارید. از این طریق علاوه بر کاهش هزینه ها، توانسته اید که به بهترین شکل به امور مربوطه رسیدگی نمایید. تمامی عملیات مرتبط با ثبت، پردازش، نگهداری و گزارش گیری مربوط به کسب و کارتان به بهترین شکل و در نهایت کیفیت و حفظ محرمانگی توسط مدیر ارشد مالی که شرکت اقتصاد قرن به شما معرفی خواهد کرد، انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه فقط کافی است که از طریق شماره های درج شده در این وب سایت با ما تماس بگیرید.

حرفه ای گرایی

تمامی کسب و کار هایی که به مقوله ی حرفه ای گرایی می اندیشند و سعی می کنند که در فعالیت خود به گونه ای عمل کنند تا با عنوان  (حرفه ای )به مخاطبان و مشتریان معرفی شوند، لازم است که نسبت به این نکته نیز آگاه باشند که این امر تنها در صورتی تحقق می یابد که مجموعه ای از بهترین ها و حرفه ای ترین ها در قالب یک تیم با یکدیگر به فعالیت مستمر و مفید بپردازند.  از این رو همکاری با مدیر ارشد مالی یا CFO یکی از مهم ترین تصمیمات مدیران است که بدون شک به نفع آن کسب و کار تمام خواهد شد. چنین فردی با متمایز بودن در دانش، مهارت و تجارت و توانایی مدیریت و رهبری می تواند زمینه های لازم را برای دستیابی به نتیجه های لازم و مهم  و به نفع کل مجموعه فراهم سازد.

اصول کاری مدیر ارشد مالی CFO

با توجه به این که وظایف و مسئولیت های یک مدیر ارشد مالی از حساسیت و پیچیدگی های زیادی برخوردار است، معمولا اصول کاری وی برای سایرین مشخص نیست اما مهم این است که خود شخص بداند که چه کاری را چگونه باید به انجام برساند و به وظایف خویش آگاه باشد، از این رو معمولا کسانی در حوزه ی CFO فعالیت می نمایند که از سابقه ی چندین ساله در حوزه ی حسابرسی مالی برخوردارند و به خوبی به استراتژی ها و تخصص های لازم برای این کار، واقف هستند.

همکاری با مدیر ارشد مالی

یکی از مهم ترین تاثیراتی که پس از همکاری با مدیر ارشد مالی، برای مدیران و صاحبین کسب و کار پدیدار می گردد، توقف افزایش یافتن بدهی ها و مدیریت هزینه هاست که به طور قطع تاثیر قابل توجهی در روند کلی کار خواهد داشت و برای توسعه ی مالی و رشد یک کسب و کار ابتدا لازم است که ریسک های آن به حداقل برسد تا سرمایه ی بیشتری ذخیره گردد. زمانی فعالیت های یک مدیر ارشد مالی، اثر بخش خواهد شد که به خوبی بداند که از چه ابزار هایی بدین منظور استفاده نماید و بدین ترتیب اصول کاری CFO و مسئولیت های عملکردی خویش را اجرایی نماید.

آموزش مدیر ارشد مالی CFO

 با تخصصی تر شدن کار ها، افزایش یافتن رقابت در حوزه ی تجارت و بالا رفتن سطح توقع مدیران ارشد و کارفرمایان؛ فرصت های شغلی عالی در بازار کار رشته های حسابرسی و حسابداری نصیب کسانی می شود که توانسته اند سطح علمی و عملی خود را مطابق با تقاضای موجود ارتقا دهند، از این رو هر چه پیچیدگی ها بیشتر می شود، نیاز به همکاری با نیروی متخصص نیز افزایش خواهد یافت.

ضرورت همکاری با مدیر ارشد مالی

ضرورت همکاری و استخدام مدیر ارشد مالی مسئله ای است که امروزه در اکثر شرکت های مهم و سازمان ها به آن توجه می شود و اگر شما به عنوان یک حسابرس یا تحلیلگر مالی و مالیاتی به این موضوع توجه داشته باشید و به فکر توسعه ی مهارت هایتان باشید، قطعا از جایگاه شغلی برتری بهره مند خواهید شد. از این رو به منظور ترویج مهارت های اثر بخش، حرکت در مسیر حرفه ای گرایی و افزایش قدرت تحلیل و مدیریت متخصصان، شرکت اقتصاد قرن در حوزه ی آموزش CFO نیز فعال شده است و پذیرای آن دسته از کسانی خواهد بود که علاقمند به کار در جایگاه یک مدیر ارشد مالی هستند.

پیروز جوان میری، بنیانگذار تکنیک های مدیر ارشد مالی CFO در ایران

هدف اصلی ما، توسعه دادن منابع موجود است به گونه ای که بتوان در سطوح حرفه ای تر از مهارت و دانایی صاحبان تخصص و دانش بهره مند شد. بدون شک، فعالیت افراد متخصص ضمن استفاده از ابزار های نوین در حوزه ی حسابرسی مالی و مالیاتی می تواند به قدرتمند ترین استراتژی مدیریتی تبدیل شود و از این طریق ارزش های جدید خلق شده و به روند بهبود و اصلاح کسب و کار های مختلف کمک می نماید.

آموزش مدیر ارشد مالی

به منظور دستیابی به رویکردی کاربردی، اثر بخش و حرفه ای؛ دوره های آموزش CFO را در نظر گرفته ایم  که به طور جدی به توسعه و پرورش مهارت های متخصصین فعال در حوزه ی علوم مالی می پردازد. در صورتی که شما نیز یک فرد حرفه ای گرا هستید و درصدد افزایش دادن مهارت و تخصص خود می باشید، می توانید برای شرکت در این دوره ها و البته آگاهی از شرایط حضور و ثبت نام با کارشناسان شرکت اقتصاد قرن تماس حاصل فرمایید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

17 دیدگاه دربارهٔ «مدیر ارشد مالی CFO»

 1. ممنون از شما. لطفا اگر ممکنه راجب مراحل مختلفی که یک حسابدار باید بگذرونه تا تبدیل به مدیر ارشد مالی بشه و مدت زمانی که لازم هست برای کسب تجربه و رسیدن به درجه مدیر ارشد مالی هم توضیح بدین، ممنون میشم

 2. سلام وقتتون بخیر.چطور میتونم توی دوره های آموزش مدیر ارشد مالی شرکت کنم و اینکه زمان برگذاری کلاس ها به چه صورت هستش؟

  1. سلام از فروشگاه حسابداری اقتصاد قرن میتونید محصولات و فیلم های آموزشی حسابداری رو دانلود کنید

 3. سلام ممنون بابت اطلاعات دقیق و جامعی که در این خصوص در اختیارمون گذاشتین … فقط برای افرادی که شهرستان هستن امکان آموزش آنلاین وجود داره؟و اینکه حداقل اطلاعاتی که برای حضور در کلاس های سرپرستی نیاز هست رو در صورت امکان میفرمائین

 4. علی حاجیوند

  با سلام و وقت بخیر
  دوره های آموزش CFO چندماه زمان میبره و هزینه رو میشه اعلام بفرمایید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *