به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابرسی

حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

واژه ی حسابرسی و کلیه ی اقداماتی که تحت این نام شناخته شده است برای اغلب افراد آشنا می باشد، اما تنها کسانی که به نوعی مرتبط با این موارد هستند از جزییات و انواع حسابرسی آگاه می باشند. برای مثال آیا شما به طور دقیق می دانید که حسابرسی داخلی شامل چه اقداماتی می باشد و در چه موقعیت هایی مورد استفاده قرار می گردد؟ در این مقاله از سری مقالات سایت شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن به ارائه ی اطلاعاتی در این خصوص خواهیم پرداخت؛ بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

خدمات حسابرسی جهت رسیدگی به نیازمندی های مالی و مالیاتی و … مرتبط با موسسات؛ شرکت ها و سازمان ها بوده و بدون وقفه و محدودیت زمانی مورد توجه ی مدیران قرار گرفته است. تمرکز و توجه دائمی کسانی که در حوزه ی حسابرسی داخلی فعالیت دارند، به طور کلی بر روی جمع آوری و پردازش و نتیجه گیری درست از اطلاعات مرتبط با خود آن سازمان، موسسه، شرکت یا کسب و کار قرار گرفته است، برای مثال اطلاعاتی نظیر فعالیت های آنان، درست انجام شدن کلیه ی مسئولیت ها، هماهنگ بودن واحد های مختلف با یکدیگر و …

هدف از حسابداری داخلی

هدف از حسابداری داخلی این است که تمامی کارها بر روی روال صحیح و به گونه ای که اثر بخش باشد، انجام شود. در واقع این پروسه بر روی فعالیت های داخلی یک کسب و کار و چگونگی عملکرد آن متمرکز می شود. شخصی که به عنوان حسابرس داخلی مشغول به کار می باشد، دارای ارتباط نزدیکی با مدیریت خواهد بود زیرا مهم ترین اطلاعات و تغییرات را به موقع و به طور کامل و جامع به اطلاع وی خواهد رساند. فردی که با این سمت کاری در کنار شخص مدیریت می باشد، همواره می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار مدیر کسب و کار قرار دهد.

وی از طریق بررسی های مداوم نیازمندی ها، نقاط قوت و ضعف آن کسب و کار را شناسایی می نماید و تمامی موارد لازم در خصوص نوع بیزینس، تجهیزات و نیروهای انسانی به کار گرفته شده در آن، هماهنگی وضعیت فعلی با هدف کلی کسب و کار و … را بررسی می نماید. حسابرسی داخلی نظارت دقیقی بر نحوه ی عملکرد سیستم اقتصادی یک کسب و کار دارد و می توان با تکیه بر این نظارت این موضوع را مورد ارزیابی قرار داد که آن بیزینس به لحاظ اقتصادی تاکنون درست عمل کرده یا نتوانسته است از امکانات و منابعی که در دست داشته است به خوبی استفاده نماید؟

ارائه ی خدمات حسابرسی داخلی توسط موسسه اقتصاد قرن

شما در هر کسب و کار دولتی، خصوصی، سازمانی و … که باشید و در هر زمانی که بخواهید می توانید از خدمات مشاوره ای ما به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ضرورت استفاده از حسابرسی داخلی برای کسب و کارتان استفاده نمایید. قطعا شما جهت راه اندازی کسب و کارتان هزینه و وقت زیادی صرف کرده اید و مهم ترین مسئله برای هر مدیری این است که بتواند ضمن حفظ محبوبیت، شرایط اقتصادی مطلوبی را برای پیشرفت دادن کسب و کار خود ایجاد نماید.

حسابداری داخلی به عنوان یک ابزار مطمئن و سودمند برای افزایش کارایی می تواند مورد توجه مدیران آگاه قرار گیرد و در راستای رسیدن به اهداف اولیه ای که ایده ی اصلی راه اندازی آن کسب و کار بوده است، گام بر دارد. در حسابداری داخلی از روش ها و برنامه ریزی های منظمی برای ارزیابی وضعیت فعلی کسب و کار استفاده می شود و مدت زمان لازم برای اثر بخشی آن بستگی زیادی به نوع کسب و کار و میزان نیازمندی آن به اعمال این روش ها دارد.

مهم ترین اعمالی که در حسابرسی داخلی صورت می پذیرد:

  •  کسب اطلاعات لازم در خصوص سیاست ها، خط مشی و هدف های اقتصادی آن کسب و کار
  • بررسی میزان تطابق شرایط موجود با هدف های از پیش تعیین شده و میزان به کار گیری الزامات قانونی و مقررات در بخش های مختلف یک کسب و کار
  • شناسایی نقاط ضعف و پیدا کردن راه حل برای بر طرف سازی آن ها نیز یکی از اقدامات اصلی در حسابرسی داخلی است.
  • بررسی اختصاصی واحد اقتصادی و سنجش میزان عملکرد مظلوب آن در جهت حفظ منابع و سود آوری
  • مدیریت نیروی کار انسانی و منابع موجود در آن کسب و کار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *