به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابرسی

حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

واژه ی حسابرسی و کلیه ی اقداماتی که تحت این نام شناخته شده است برای اغلب افراد آشنا می باشد، اما تنها کسانی که به نوعی مرتبط با این موارد هستند از جزییات و انواع حسابرسی آگاه می باشند. برای مثال آیا شما به طور دقیق می دانید که حسابرسی داخلی شامل چه اقداماتی می باشد و در چه موقعیت هایی مورد استفاده قرار می گردد؟ در این مقاله از سری مقالات سایت شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن به ارائه ی اطلاعاتی در این خصوص خواهیم پرداخت؛ بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

خدمات حسابرسی جهت رسیدگی به نیازمندی های مالی و مالیاتی و … مرتبط با موسسات؛ شرکت ها و سازمان ها بوده و بدون وقفه و محدودیت زمانی مورد توجه ی مدیران قرار گرفته است. تمرکز و توجه دائمی کسانی که در حوزه ی حسابرسی داخلی فعالیت دارند، به طور کلی بر روی جمع آوری و پردازش و نتیجه گیری درست از اطلاعات مرتبط با خود آن سازمان، موسسه، شرکت یا کسب و کار قرار گرفته است، برای مثال اطلاعاتی نظیر فعالیت های آنان، درست انجام شدن کلیه ی مسئولیت ها، هماهنگ بودن واحد های مختلف با یکدیگر و …

هدف از حسابداری داخلی

هدف از حسابداری داخلی این است که تمامی کارها بر روی روال صحیح و به گونه ای که اثر بخش باشد، انجام شود. در واقع این پروسه بر روی فعالیت های داخلی یک کسب و کار و چگونگی عملکرد آن متمرکز می شود. شخصی که به عنوان حسابرس داخلی مشغول به کار می باشد، دارای ارتباط نزدیکی با مدیریت خواهد بود زیرا مهم ترین اطلاعات و تغییرات را به موقع و به طور کامل و جامع به اطلاع وی خواهد رساند. فردی که با این سمت کاری در کنار شخص مدیریت می باشد، همواره می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار مدیر کسب و کار قرار دهد.

وی از طریق بررسی های مداوم نیازمندی ها، نقاط قوت و ضعف آن کسب و کار را شناسایی می نماید و تمامی موارد لازم در خصوص نوع بیزینس، تجهیزات و نیروهای انسانی به کار گرفته شده در آن، هماهنگی وضعیت فعلی با هدف کلی کسب و کار و … را بررسی می نماید. حسابرسی داخلی نظارت دقیقی بر نحوه ی عملکرد سیستم اقتصادی یک کسب و کار دارد و می توان با تکیه بر این نظارت این موضوع را مورد ارزیابی قرار داد که آن بیزینس به لحاظ اقتصادی تاکنون درست عمل کرده یا نتوانسته است از امکانات و منابعی که در دست داشته است به خوبی استفاده نماید؟

ارائه ی خدمات حسابرسی داخلی توسط موسسه اقتصاد قرن

شما در هر کسب و کار دولتی، خصوصی، سازمانی و … که باشید و در هر زمانی که بخواهید می توانید از خدمات مشاوره ای ما به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ضرورت استفاده از حسابرسی داخلی برای کسب و کارتان استفاده نمایید. قطعا شما جهت راه اندازی کسب و کارتان هزینه و وقت زیادی صرف کرده اید و مهم ترین مسئله برای هر مدیری این است که بتواند ضمن حفظ محبوبیت، شرایط اقتصادی مطلوبی را برای پیشرفت دادن کسب و کار خود ایجاد نماید.

حسابداری داخلی به عنوان یک ابزار مطمئن و سودمند برای افزایش کارایی می تواند مورد توجه مدیران آگاه قرار گیرد و در راستای رسیدن به اهداف اولیه ای که ایده ی اصلی راه اندازی آن کسب و کار بوده است، گام بر دارد. در حسابداری داخلی از روش ها و برنامه ریزی های منظمی برای ارزیابی وضعیت فعلی کسب و کار استفاده می شود و مدت زمان لازم برای اثر بخشی آن بستگی زیادی به نوع کسب و کار و میزان نیازمندی آن به اعمال این روش ها دارد.

مهم ترین اعمالی که در حسابرسی داخلی صورت می پذیرد:

 •  کسب اطلاعات لازم در خصوص سیاست ها، خط مشی و هدف های اقتصادی آن کسب و کار
 • بررسی میزان تطابق شرایط موجود با هدف های از پیش تعیین شده و میزان به کار گیری الزامات قانونی و مقررات در بخش های مختلف یک کسب و کار
 • شناسایی نقاط ضعف و پیدا کردن راه حل برای بر طرف سازی آن ها نیز یکی از اقدامات اصلی در حسابرسی داخلی است.
 • بررسی اختصاصی واحد اقتصادی و سنجش میزان عملکرد مظلوب آن در جهت حفظ منابع و سود آوری
 • مدیریت نیروی کار انسانی و منابع موجود در آن کسب و کار
۵/۵ - (۱ امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «حسابرسی داخلی»

 1. سلام وقت بخیر من مدیر یه ساختمان تجاری هستم با مدیر قبلی در خصوص هزینه ها به مشکل بر خوردیم میخوایم یه حسابرسی انجام بشه برای ما . حسابرسی داخلی به تنهایی کافی هست؟

 2. سلام
  برای کسب جایگاه حسابرسی داخلی باید چند سال سابقه کار داشت ؟؟
  و سابقه کار دقیقا باید با چه نوع بازار کار دقیق باشد ۲۳۰۱

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *