به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
خدمات و مشاوره مالیاتی

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

پرداخت مالیات یک الزام برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی، موسسات غیر دولتی درآمد زا و … می باشد که برای پرداخت آن لازم است اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نموده و آن را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کرد.

اظهارنامه مالیاتی در واقع گزارش مالی یک سال کاری اشخاص حقوقی و حقیقی می باشد که بر اساس میزان مالیات پرداختی آنان تعیین می گردد و عدم ارسال آن علاوه بر دارا بودن جریمه، محرومیت از برخی امتیازات را نیز در پی خواهد داشت.

تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر یا خارج از موعد مقرر چگونه است

پرداخت مالیات در ایران به دو صورت علی الراس و خود اظهاری انجام می گیرد که در روش علی الراس، کارشناس سازمان، مالیات را محاسبه نموده و به مودی ابلاغ می نماید و در روش خود اظهاری، مودی پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی اقدام به پرداخت مالیات می کند.

برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی، لازم است که به سامانه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی مراجعه نموده و جداول مربوطه را با دقت کامل پر نمود تا پس از آن مالیات تعیین گردد.

نکته: این اقدام بایستی حداکثر تا ۳۱ ام تیر ماه هر سال صورت گیرد که لازم به ذکر است با توجه به شرایط بیماری کرونا در سال جاری، این تاریخ برای سال ۹۹، دو ماه تمدید شده است.

نکاتی مهم در زمینه مشاوره مالیاتی

پیامد های عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی

بر اساس ماده ۱۹۲ ق.م.م برای عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی جرائمی در نظر گرفته شده است. با توجه به این ماده باید گفت:

در کلیه مواردی که مودی یا نماینده او که به ‌موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی است چنان چه نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکند، مشمول جریمه غیر قابل بخشودگی معادل سی درصد (۳۰%) مالیات متعلق برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون و ده‌ درصد (۱۰%) مالیات متعلق برای سایر مودیان می باشد.

حکم این ماده درمورد درآمد های کتمان شده در اظهارنامه های تسلیمی و یا هزینه های غیر واقعی نیز جاری است.

تبصره: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است تکالیف و وظایف مودیان مالیاتی درمورد نحوه تنظیم و مواعد زمانی تسلیم اظهارنامه مالیاتی را از طریق رسانه ملی، روزنامه های کثیرالانتشار و سایر وسایل ارتباط جمعی به اطلاع عموم برساند.

جریمه های تعیین شده به منظور عدم ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، غیر قابل بخشش می باشد و تحت هر شرایطی بایستی پرداخت شوند.

اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند اما درآمد خود را کمتر از آنچه که هست اعلام نمایند، جریمه آنان ۳۰ درصد مالیات کتمان شده خواهد بود

در نتیجه می توان گفت اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع تسلیم نکنند، محرومیت از معافیت ها را برای آنان در پی خواهد داشت و همچنین علاوه بر پرداخت مالیات بر درآمد خویش بایستی جریمه عدم تسلیم به موقع اظهارنامه را نیز پرداخت نمایند.

اظهار نامه مالیاتی 1400

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی

ماده ۱۱۰ ق.م.م، اشخاص حقوقی موظفند که مالیات عملکرد خود را تا حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالیاتی ارسال نمایند که عدم ارسال آن و یا ارسال آن پس از موعد مقرر، مشمول جریمه می گردد.

ماده ۱۹۳ قانون مالیات های مستقیم

نسبت به مودیانی که به موجب این قانون و مقررات مربوط به آن مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند در صورت عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر مشمول جریمه ای معادل بیست درصد (۲۰%) مالیات برای هر یک از موارد مذکور خواهند بود.

تبصره: عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده از معافیت مقرر در سال مربوط خواهد شد.

ماده ۱۹۴ قانون مالیات های مستقیم

مودیانی که اظهارنامه آنها در اجرای مقررات ماده (۱۵۸) این قانون مورد رسیدگی قرار می گیرد، در صورتی که درآمد مشمول مالیات مشخصه قطعی با رقم اظهار شده از طرف مودی بیش از پانزده درصد (۱۵%) اختلاف داشته باشد علاوه بر تعلق جرایم مقرر مربوط که قابل بخشودن نیز نخواهد بود تا سه سال بعد از ابلاغ مالیات مشخصه قطعی از هر گونه تسهیلات و بخشودگی های مقرر در قانون مالیات ها نیز محروم خواهند شد.

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی و جرایم مودیان

عواقب عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر ، محرومیت از  بخشودگی ها و معافیت های مالیاتی و پرداخت جریمه معادل  ۳۰ درصد مالیات متعلق به اشخاص حقوقی و ۱۰ درصد مالیات متعلق به اشخاص حقیقی است. عدم اعطای معالیت مالیاتی سالانه برای مودیان حقوقی و عدم  اعطای معافیت مالیاتی برای اشخاث حقوقی برخوردار از معافیت مالیاتی در طول برنامه پنج ساله توسعه فرهنگی و اقتصادی کشور، عاقبت عدم تسلیم  اظهارنامه مالیاتی در موعد قانونی است. طبق ماده ۲۲۶  قانون مالیات های مستقیم، اگر اظهارنامه در موعد مقرر قانونی تسلیم شود، مودی می تواند در صورتی که در اظهارنامه، ترازنامه یا حساب سود و زیان، اصلاحی نیاز باشد، مراتب را ظرف ۳۰ روز از تاریخ انقضای مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه، اصلاح و به کارشناسان پرونده در سازمان مالیاتی تسلیم کند.

این گفتار، اطلاعات به روز شده خوبی را درباره عواقبت عدم  ارسال اظهارنامه مالیاتی و نکته های مهم ارائه می کند. لینک این گفتار را از طریق کانال هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، در اختیار دوستان و آشنایان مشمول تسلیم اظهارنامه الکترونیکی قرار دهید.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

درباره جرایم مالیاتی ؛ ماده ۱۹۲ قانون مالیات های مستقیم

در باب چهارم و فصل هفتم قانون مالیات های مستقیم، درباره تشویقات و جرایم مالیاتی، اطلاعاتی در اختیار مودیان محترم قرار گرفته است. طبق مفاد این قانون، مودی مالیاتی (حقیقی یا حقوقی)، مکلف به ارسال اظهارنامه مالیاتی است.

همان طور که می دانید، ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی یا حقوقی مشمول قانون مالیات های مستقیم،  چند سالی است که به صورت اینترنتی و از طریق سامانه  tax.gov.ir انجام  می شود. لذا، کلیه مودیان مالیاتی بایستی در زمان مقرر، نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی بر اساس ماده ۱۹۲ قانون، اقدام کنند.

در واقع، پرداخت مالیات،  مکلف به  تسلیم اظهارنامه مالیاتی است. اگر مودی به هر دلیلی، در موعد مقرر، اظهارنامه مالیاتی را تسلیم نکند و کد رهگیری دریافت نکند، مشمول جریمه غیر قابل بخشودگی معادل ۳۰درصد مالیات متعلق خواهد شد. این جریمه، برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل بوده و جریمه غیر قابل بخشودگی  برای مودیان حقیقی، معادل ۱۰ درصد مالیات متعلق می باشد.

هم چنین، حکم این ماده در مورد درآمد هایی که توسط مودی حقیقی یا حقوقی، کتمان می شود و اطلاعات معاملات و درآمد ها، در اظهارنامه الکترونیکی مودی ثبت نمی شود یا هزینه های غیر واقعی توسط مودی مستند به فاکتور های صوری وغیره  ارائه می شود، جاری است. یعنی حتی اگر درآمدی کتمان شود و بعدها، به اطلاع اداره دارایی رسیده، ممیزان  مالیاتی می توانند،  درآمد حاصله از معاملات کتمان شده را محاسبه و مالیات آن اخذکنند.

در سی و یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۴،  بند ۴۸ ماده واحده قانون  اصلاح قانون مالیات های مستقیم، اصلاح شد و طبق آن، در کلیه مواردی که مودی یا نماینده وی، از تسلیم  اظهارنامه  مالیاتی خودداری کند، مشمول  جریمهای معادل ۱۰  درصد مالیات متعلق خواهد بود. این رقم برای اشخاص حقوقی، جریمه ای معادل ۴۰  درصد مالیات متعلق را در بر خواهدگرفت و بخشودگی ندارد.

نحوه محاسبه جرایم درآمد های کتمان شده در اظهارنامه تسلیمی نیز  توسط  ممیزان بر اساس دستورالعمل های سازمان امور  مالیاتی  کشور، انجام می شود.

موضوعی که مودیان محترم  حقیقی یا حقوقی باید در نظر داشته باشید این است که جریمه عدم تسلیم  اظهارنامه مالیاتی، به مالیاتی که برای مودی منظور می شود، اضافه خواهد شد و این  جریمه، قابل  شکایت در هیات های حل  اختلاف مربوط به رسیدگی به شکایت  مودیان و شورای عالی مالیات و دیوان عدالت اداری نیست.

از  عواقب عدم تسلیم  اظهارنامه مالیاتی، بایستی محرومیت از بعضی از مزایای مالیاتی و مواجه شدن با اظهارنامه برآوردی اشاره کرد که امکان دفاع را از مودی در برابر ممیزان اداره مالیاتی مربوطه،‌ سلب خواهد کرد. ماده دویست و بیست و ششم درباره عدم  تسلیم اظهارنامه، اهمیت بسیار دارد.

 

خدمات مالیاتی و مشاوره مالیاتی

همه چیز درباره گزارش معاملات فصلی

درباره جرایم مالیاتی ؛ ماده ۲۲۶ قانون مالیات های مستقیم

این ماده می گوید که عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر از طرف مودیان حقیقی یا حقوقی که مکلف به  تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان هستند، سبب عدم رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان آن ها در موعد مقرر تنظیم شده است، نمی شود و درغیر این صورت، درآمد مذکور در ترازنامه یا حساب سود و زیان تسلیمی، قطعی خواهد بود.

در تبصره ماده دویست و بیست و شش قانون مالیات های مسقیم آمده است که به  مودی مالیاتی اجازه داده می شود که اگر به هر دلیلی، در اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان تسلیمی از نظر محاسبه، اشتباهی رخ داده باشد، با ارائه مدارک مستند و مستدل ظرف ۱ ماه از تاریخ  انقضای تسلیم اظهارنامه، نسبت به رفع نقص اقدام و اظهارنامه و ترازنامه یا حساب سود و زیان اصلاحی را حسب مورد به کارشناسان پرونده خود تسلیم کنند و رسید دریافت کنند.

اما توجه کنید، در این حالت، تاریخ تسلیم اظهارنامه مودی، تاریخ تسلیم اظهارنامه  اولی است و نه اظهارنامه اصلاحی.

(برای ثبت اظهارنامه بایستی به این لینک مراجعه کنید. قبلش، پیش ثبت نام کرده و کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید)

اظهارنامه مالیاتی برآوردی

منظور از اظهارنامه برآوردی، اظهارنامه ای است که مودی به هر دلیلی، از ارائه اظهارنامه الکترونیکی، خودداری کرده و به موجب ماده نود و هفتم قانون مالیات های مستقیم، اظهارنامه برآوردی، جایگزین عدم خود اظهاری مودیان می شود.

اگر مودی ، نسبت به تنظیم و تسلیم اظهارنامه الکترونیکی اقدام نکند، سازمان مختار خواهد بود که  علاوه بر جریمه قانونی، اظهارنامه  برآوردی را بر اساس اطلاعات استخراج شده، تهیه و معیار محاسبه عوارض دریافتی قرار دهد.

بر اساس طرح جامع که به شبکه بانکی و بیمه و ثبت احوال و ثبت اسناد و . . .  متصل است، فعالیت ها و اطلاعات کسب و کار مودی، از منابع مختلف استخراج و استعلام شده و اظهارنامه ای بر اساس این اطلاعات،  برآورد وتنظیم می شود و نسبت به آن، مالیاتی تعلق می گیرد و در برگه تشخیص مالیات درج می شود.

البته مودی می تواند ظرف ۳۰  روز  از تاریخ  ابلاغ برگ تشخیص مالیات، نسبت به برآورد  مالیاتی سازمان، اعتراض مکتوب کرده و در دبیرخانه، ثبت کند.

قابل توجه مودیان گرامی

 • تسلیم اظهارنامه ، تکلیف قانونی بسیار مهم  برای کلیه مودیان حقیقی و حقوقی مشمول در سراسر کشور است.
 • برخورداری از معافیت ه با نرخ صفر، صرفا در اختیار مودیانی قرار می گیرد که اظهارنامه خود را در موعد مقرر تسلیم و کد رهگیری دریافت کرده باشند.
 • جریمه مالیات ابرازی پرداخت نشده در موعد مقرر، ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تاخیر از سر رسید پرداخت است.
 • تسلیم اظهارنامه الکترونیکی، منوط به اخذ کد ۴۵ در مراحل ثبت نام شماره اقتصادی است و تا زمانی  که به این مرحله نرسیده باشید، امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی را نخواهید داشت.
 • اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک در سامانه تعبیه شده است.
 • اگر اظهارنامه مودیان حقیقی یا حقیقی مشمول قانون م  . م، در موعد مقرر تنظیم و ارسال شود، ولی تا۳۰ روز بعد از ارسال در بازه قانونی مقرر، اصلاح شود، مشمول جریمه نشده و رسیدگی می شود.
 • عدم تسلیم اظهارنامه ، مستوجب جریمه و تاخیر در پرداخت جریمه نیز مستوجب جریمه مضاف خواهد بود که ماهانه بیش از ۲ درصد است.
 • آگاهی به روش تسلیم و تنظیم اظهارنامه مالیاتی مبتنی بر اطلاعات درست و مستند و پرهیز از ارائه هزینه های غیر واقعی و فاکتورهای صوری و شرکت های کاغذی، یک انتظار قانونی از فعالان اقتصادی سراسر کشور است.
 • عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی، تخلف بوده و موجب محرومیت و جرایم سنگین برای مالیات دهنده خواهد شد.
 • عدم تسلیم اظهارنامه ، مستوجب اظهارنامه برآوردی شده که هزینه سنگینی بر مالیات دهنده تحمیل می  کند.
 • حتی اگر شرکت شما در یک بازه زمانی، ‌‌هیچ تراکنش بانکی و فعالیت اقتصادی خرید یا فروش کالا و خدمات نداشته است، بایستی اظهارنامه خود را بر اساس سال مالی، تنظیم و به اداره مالیاتی استان محل اشتغال، تسلیم کنید تا مستوجب جریمه های قانونی نشود.
 • محرومیت از بخشودگی های مالیاتی، بخشی از جرایم عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر است.
 • برای دریافت تسهیلات بانکی یا خدماتی که سالانه دولت در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دهد (مثل جوایز و مشوق های صادراتی)، ارائه اظهارنامه، الزامی است.

همراه گرامی

اگر در تنظیم صورت های مالی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی و گزارش معاملات فصلی و گزارش ارزش افزوده و تنظیم لیست حقوق و دستمزد و بیمه و حضور در کمیسیون های بیمه و مالیات و اداره کار به منظور اعتراض به آرا و برگه های تشخیص و احکام مربوطه، نیاز به مشاوره تخصصی دارید، کارشناسان مجرب شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن ، آماده ارائه خدمات به شما مودیان گرامی در سراسر کشور است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

31 دیدگاه دربارهٔ «جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی»

  1. سلام وقت بخیر در اظهارنامه اصلاحی، موردی از موارد اظهارنامه اصلی اصلاح میشود اما در اظهارنامه الحاقی یه یا چند مورد به موارد درج شده در اظهارنامه اصلی اضافه میشود.

 1. در صورت داشتن تغییرات در اظهارنامه آیا بعد از اتمام مهلت ارسال اظهارنامه هم میتوان اظهارنامه اصلاحی ارسال کرد؟

  1. سلام و درود بر شما
   مهلت ارسال اظهارنامه اصلاحی نهایت تا یک ماه پس از ارسال اظهارنامه اصلی هست و در واقع برای اشخاص حقوقی نهایت تا ۳۱ مرداد ماه خواهد بود.

  1. سلام وقت شما هم بخیر بله برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲ در ارتباط باشید.

  1. سلام و درود بر شما
   بله برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس ۰۲۶۳۲۲۶۵۰۳۲ در ارتباط باشید

  1. سلام وقت بخیر جریمه عدم ارسال اظهارنامه عملکرد تا ۳۰% مالیات تعلق گرفته میباشد و غیر قابل بخشودگی هستند.

  1. سلام وقت بخیر جریمه عدم تسلیم اظهارنامه عملکرد تا ۳۰% مالیات تعلق گرفته میباشد و جز جرائم غیر قابل بخشودگی است.

  1. سلام وقت بخیر شرکت یا شخص حقوقی به محض دریافت شناسه ملی ملزم به دریافت کد کارگاهی از سازمان تامین میباشد و پیرو آن موظف هست لیست مالیات حقوق را حتی صفر ارسال نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *