به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید

لایحه مالیاتی چیست و چگونه تنظیم میشود؟

در ایران، مرجع تصمیم گیرنده در ارتباط با میزان مالیات کسب و کارها، سازمان امور مالیاتی است. این سازمان برای اشخاص حقیقی و حقوقیِ فعال اقتصادی، انواع مالیات‌ها را در نظر می‌گیرد و سپس برای وصول مبلغ مالیات در نظر گرفته شده اقداماتی را انجاممی‌دهد. اما گاها پیش می‌آید که فرد یا سازمان، نسبت به مالیات تعیین شده اعتراض دارد و سعی دارد که از حق خود دفاع کند. درزمینه امور مالیاتی، برای دفاع از حقوق خود، باید اقدام به تدوین و تنظیم یک لایحه دفاعیه مالیاتی کنید. موسسه آموزش حسابداری اقتصاد قرن، به عنوان مرجعی تخصصی در زمینه برگزاری دوره آموزش دادرسی مالیاتی و لایحه نویسی، در این مقاله شما را دفاعیه مالیاتی آشنا کرده و چند نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

لایحه دفاعیه مالیاتی چیست؟

لایحه دفاعیه مالیاتی، متنی است که به جهت اعتراض نسبت به مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، تدوین شده و درنهایت به مراجه مالیاتی ارائه می‌شود. به فرآیند نگارش لایحه دفاعیه مالیاتی و اعتراض به مقام مربوطه، دفاع مالیاتی می‌گویند.

با توجه به اینکه همواره ممکن است اشتباهاتی در محاسبات پیش بیاید و ماموران امور مالیاتی نیز در پروسه تعیین و محاسبه مالیاتممکن است دچار خطا شوند، قوانین به صورتی نگاشته شده است که برای ضایع نشدن حق مؤدیان، به آنها اجازه اعتراض می‌دهد. بهطور کلی افراد می‌توانند پس از ابلاغ برگ تشخیص مالیات، تا ۳۰ روز نسبت به آن اعتراض کنند و در مقابل سازمان امور مالیاتی طرحدعوی کنند.

اهمیت تدوین متن لایحه دفاعیه مالیاتی

نحوه تحریر یک لایحه دفاعیه مالیاتی بسیار با اهمیت است، چرا که برای نگارش آن باید نسبت به مواد و تبصره‌های قانونی اطلاع وآگاهی داشته و از آنها برای ارائه یک دفاعیه مالیاتی کمک گرفت. برای مثال ممکن است که مالیات تشخیص داده شده برای یک شرکت،دوبرابر اظهارنامه مالیاتی‌اش باشد. در این شرایط، مودی مذکور می‌تواند برای دفاع از خود به هیئت حل اختلاف مراجعه کند و دفاعیاتمالیاتی خود را به شکل مکتوب به مسئولین مربوطه ارائه دهد. مکتوب بودن این دفاعیه به چند دلیل حائز اهمیت است؛ که تیم اقتصاد قرن در این بخش به دلایل اهمیت آن می‌پردازد:
لازم است که اسناد و مدارک خود را در لایحه بگنجانیم
اگر قرار است به قوانین خاصی استناد کنیم، باید آن‌ها را به صورت مکتوب در بیاوریم.
اگردفاعیات را به صورت شفاهی ذکر کنیم، امکان فراموش شدن آنها و ضایع شدن حقوقمان وجود دارد.
مراجع دادرسی مالیاتی بسیاری از جلسات رسیدگی خود را به صورت غیر حضوری تشکیل می‌‌دهند و به همین جهت به متن لایحه دفاعیهمالیاتی نیاز خواهند داشت.

هدف از تنظیم متن لایحه دفاعیه مالیاتی

در برخی از موارد مودیان مالیاتی نسبت به مبلغ مالیاتی که از سوی سازمان امور مالیاتی برای آنها تعیین می‌شود معترض هستند. بنابراین افراد، کسب وکارها و یا ارگان‌ها می‌توانند دادخواست یا متن اعتراض خود را با کمک یک وکیل، تحت عنوان لایحه دفاعیه مالیاتی تنظیم کرده و برای رسیدگی بیشتر مقامات ذی ربط، پرونده‌ای را تشکیل دهند و آن را به هیئت‌های حل اختلاف ارجاع دهند.

انواع نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی

از لایحه دفاعیه مالیاتی در شرایط مختلف و برای ارائه درخواست‌های گوناگون به مراجه ذی ربط استفاده می‌شود. انواع لایحه‌های د فاعیه مالیاتی شامل موارد زیر می‌شود:

  • مطالبه / استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده
  • نمونه لایحه اعتراضی به صورت حساب صادره بیمه تامین اجتماعی
  • درخواست رسیدگی مجدد مالیات عملکرد
  • درخواست بخشودگی جرائم مالیاتی
  • متن لایحه اعتراض به ارزش افزوده
  • متن لایحه ۲۵۱ مکرر
  • لایحه رفع تعرض مالیاتی (تشابه اسمی)
  • لایحه به شورای عالی مالیاتی
  • شکایت به کمیسیون ۲۱۶

اهمیت تدوین متن لایحه دفاعیه مالیاتی

نحوه تحریر یک لایحه دفاعیه مالیاتی بسیار با اهمیت است، چرا که برای نگارش آن باید نسبت به مواد و تبصره‌های قانونی اطلاع وآگاهی داشته و از آنها برای ارائه یک دفاعیه مالیاتی کمک گرفت. برای مثال ممکن است که مالیات تشخیص داده شده برای یک شرکت،دوبرابر اظهارنامه مالیاتی‌اش باشد. در این شرایط، مودی مذکور می‌تواند برای دفاع از خود به هیئت حل اختلاف مراجعه کند و دفاعیات مالیاتی خود را به شکل مکتوب به مسئولین مربوطه ارائه دهد. مکتوب بودن این دفاعیه به چند دلیل حائز اهمیت است؛ که تیم اقتصاد قرن در این بخش به دلایل اهمیت آن می‌پردازد:

لازم است که اسناد و مدارک خود را در لایحه بگنجانیم
اگر قرار است به قوانین خاصی استناد کنیم، باید آن‌ها را به صورت مکتوب در بیاوریم.
اگردفاعیات را به صورت شفاهی ذکر کنیم، امکان فراموش شدن آنها و ضایع شدن حقوقمان وجود دارد.
مراجع دادرسی مالیاتی بسیاری از جلسات رسیدگی خود را به صورت غیر حضوری تشکیل می‌‌دهند و به همین جهت به متن لایحه دفاعیه مالیاتی نیاز خواهند داشت.

نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی

در این بخش چند نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی برای شما آورده خواهد شد. با کمک گرفتن از این نمونه‌ها، می‌توانید متن لایحه دفاعیهمالیاتی خود را تنظیم کنید. اما بهتر است که از یک فرد متخصص در زمینه امور مالیاتی، حقوقی و حسابداری نیز برای حصول اطمینان از درست بودن متن خود کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در پایان می‌توان گفت که برای دفاع از خود در زمینه امور مالیاتی و تلاش برای اظهار دفاعیه خود به هیئت حل اختلاف ابتدا باید سعیکنید که متن نمونه لایحه دفاعیه خود را به شیوه‌ای اصولی تنظیم کنید. نوشتن اظهاریه قواعد خاص خود را دارا بوده و نیازمند دانشحقوقی و حسابداری لازم در زمینه امور مالیاتی می‌باشد. موسسه اقتصاد قرن، دوره آموزش دادرسی مالیاتی و لایحه نویسی خود را بابهره گیری از متخصصین این حوزه برگزار کرده و دانشجویان عزیز را در مراحل آموزش، تمرین و ورود به بازار کار همراهی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس‌های مختلف آموزش حسابداری، با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

نویسنده: پیروز جوان میرى | مدرس و مشاور مالیاتی

سازمان امور مالیاتی به عنوان مرجع تشخیص مالیات در ایران، نسبت به تشخیص انواع مالیات برای اشخاص حقیقی و حقوقی که فعال اقتصادی هستند اقدام می‌کند. بر این اساس برای هر شخص میزان مالیات، محاسبه شده و سپس برای وصول آن، اقدامات اجرایی لازم انجام می‌گردد.

فرض کنید سازمان امور مالیاتی برای شما مالیاتی زیادی را تشخیص داده است و شما باید از آن دفاع کنید؛ نحوه دفاع شما چگونهاست؟ چطور از حق خود دفاع خواهید کرد؟ ما در این مقاله از آقای مالیات قصد داریم شما را با لایحه دفاعیه مالیاتی آشنا کنیم تا بهتربتوانید حق و حقوق خود را مطالبه کنید.

تعرف لایحه دفاعیه مالیاتی

لایحه دفاعیه به نوشته‌ای می‌گویند که مؤدیان در دفاع از خود به مراجع حل اختلاف مالیاتی تسلیم می‌نمایند. در بسیاری از موارد، افرادنسبت به مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی اعتراض دارند. این اعتراض بایستی در قالب یک نوشتار که از سوی شخصمعترض تنظیم می‌شود، به سازمان امور مالیاتی تسلیم گردد. به این نوشتار لایحه مالیاتی و به فرآیند اعتراض، دفاع مالیاتی گفتهمی‌شود.

از آن‌جا که این امکان وجود دارد که ماموران مالیاتی در تعیین و محاسبه مالیات دچار اشتباه یا خطا شده باشند، قانونگذار برایجلوگیری از تضییع حقوق مؤدیان، برای آن‌ها حق اعتراض قائل شده است. به این صورت که افراد می‌توانند تا ۳۰ روز بعد از تاریخابلاغ برگ تشخیص مالیات، باید مراتب اعتراض و طرح دعوای مالیاتی را به سازمان اعلام نمایند. سپس متن اعتراض به برگ تشخیصمالیاتی مؤدیان از سوی سازمان امور مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته و زمانی جهت رسیدگی پرونده در هیات حل اختلاف مالیاتی اعلاممی‌گردد.

در روز موعود، مؤدیان می‌توانند با تنظیم لایحه مالیاتی به همراه دلایل و مدارکی مربوطه به هیات حل اختلاف مراجعه و نسبت به دفاعمالیاتی اقدام نمایند. تنظیم و تحریر لایحه مالیاتی یکی از کارهای بسیار مهم و با اهمیت است؛ چرا که بدون داشتن آگاهی و تسلط برمواد و تبصره‌های قانون مالیاتی، قادر به ارائه‌ دفاع مالیاتی تاثیرگذار نخواهد بود.

به عنوان مثال مالیات عملکرد سال ۱۴۰۱ یک شرکت به میزان دو برابر اظهارنامه مالیاتی تشخیص شده است. حال این مؤدی می‌بایست برای دفاع از خود به هیئت های حل اختلاف مالیاتی مراجعه نماید. پس از حضور در این هیئت‌ها دفاعیات خود را می بایست به صورت مکتوب به این هیئت‌ها تقدیم نماید. اما دلایل زیر نیز به مکتوب بودن دفاعیات تاکید می‌نماید.

چنانچه اسناد و مدارکی برای دفاع از خود داریم می‌بایست در لایحه به آن اشاره کنیم.
چنانچه تصمیم داریم به قوانین و مقرارت خاصی اشاره کنیم این کار می‌بایست به صورت کتبی صورت پذیرد.
وقتی به صورت شفاهی دفاع می‌کنیم ممکن است دفاعیات ما از خاطر نمایندگان هیئت برود و حق ما ضایع گردد.
بسیاری از مراجع دادرسی مالیاتی به صورت غیر حضوری تشکیل می‌گردد که قاعدتا دفاع ما می‌بایست براساس لایحه دفاعیه باشد.

یک لایحه دفاعیه مالیاتی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

از تنظیم و تحریر لایحه دفاعیه مالیاتی به‌عنوان مهم‌ترین نکته در دفاع مالیاتی یاد می‌شود زیرا خلاصه و نتیجه تمام فعالیت‌ها وبررسی‌های شما در لایحه دفاعی منعکس می‌گردد. بنابراین در زیر به شما یاد می‌دهیم چگونه لایحه مالیاتی بنویسیم و در تنظیم لایحه خود این چند نکته را در نظر داشته باشید:

یکی از ضرورت‌های تنظیم لایحه، استفاده از زبان حقوقی و رسمی در نگارش است.
لایحه شما باید بسیار کامل ولی در عین حال خلاصه و مفید باشد زیرا در بیشتر مواقع لوایح طولانی توسط هیئت حل اختلاف مطالعه نمی‌شود؛ پس حاشیه نروید و به تشریح اصل خواسته خود بپردازید.
در تحریر لایحه دفاعیه مالیاتی تحت هیچ شرایطی از حیطه ادب خارج نشوید.
تمامی اسناد و مدارک مرتبط با لایحه دفاعی خود را به آن پیوست کنید.

نکات مهم در نحوه نوشتن لایحه مالیاتی

در تنظیم لایحه مالیاتی دقت کنید که صرفا با اشاره به قوانین و مقررات مالیاتی، خواسته خود را بیان کنید زیرا نحوه‌ رسیدگی در ادارات امور مالیاتی و سایر مراجع ذی‌ربط بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی است. برای این منظور باید تسلط کاملی بر تمام قوانین و مقرراتمالیاتی داشته و گزارشات رسیدگی را با دقت بررسی کنید. در غیر اینصورت تنظیم لایحه مالیاتی یک ریسک است.

در نحوه نوشتن لایحه مالیاتی علاوه بر این شما می‌بایست نحوه رسیدگی را با مقررات قانون مالیات‌های مستقیم، آیین نامه‌های اجرایی،بخشنامه‌ها، آرای شورای عالی مالیاتی و دیوان عدالت اداری مقایسه و مراتب اختلاف را ذکر کنید.

یکی از ترفندهایی که بتوانید با فنون لایحه نویسی آشنایی نسبی پیدا کنید، مطالعه نمونه‌های مختلف در اینترنت است. به همین منظورما در مؤسسه اقتصاد قرن، تعدادی نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی را برای شما قرار داده‌ایم پس همین حالا شماره موبایل خود را واردکنید تا نمونه لایحه مالیاتی برای شما ارسال شود.

آموزش تنظیم لایحه مالیاتی

اگر قصد دارید لایحه دفاعیه مالیاتی بنویسید اما با اصول و نگارش آن آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنم دوره غیر حضوری لایحه نویسی را که در زیر قرار دادیم شرکت کنید.

محصولات آموزشی

آموزش لایحه نویسی مالیاتی

۸۷۲.۰۰۰ تومان

برای ارائه یک دفاع مالیاتی تاثیرگذار چه باید کرد؟

همان‌طور که اشاره شد، کلیه مؤدیان می‌توانند به مبلغ مالیات تعیین شده اعتراض کنند. اما اعتراض آن‌ها در صورتی مورد پذیرش واقع خواهد شد که ادله کافی و مستدلی به مراجع ذیصلاح مالیاتی ارائه نمایند. بنابراین اگر برای شما مالیاتی محاسبه شده که به میزان آن معترض هستید، توصیه می‌شود مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید دفاعیه تاثیرگذاری داشته باشید:

اولین اقدام دریافت برگ تشخیص صادره از سوی سازمان مالیاتی و مطالعه دقیق موارد آن است.
سپس موارد موجود در برگ تشخیص را با اظهارنامه‌ای که به سازمان ارسال کرده اید، مقایسه کنید.
موارد مغایرت را جستجو نموده و مدارک و مستنداتی را که نشان دهنده اشتباه در محاسبه مالیات است، جمع‌آوری نمایید.
مواد قانونی و تبصره‌های قانون مالیات‌های مستقیم که مرتبط با پرونده شما هستند را جستجو نموده و از آن‌ها استفاده کنید.
لایحه دفاعیه مالیاتی خود را تنظیم نمایید.

اما باید بدانید که لایحه نویسی پیچیدگی‌های زیادی دارد و کسی که اقدام به نوشتن متن لایحه مالیاتی می‌نماید، باید هم مهارت لازم رادر استفاده از قوانین داشته‌ و هم اینکه با فنون لایحه نویسی مالیاتی آشنایی کامل داشته و آموزش دیده باشد.

کلام آخر

اکثر دعاوی مالیاتی بر سر میزان مالیات تشخیص داده شده است. اعتراضات موجود باید از طریق تنظیم یک لایحه مالیاتی به مراجع قانونی ارائه شود. یک لایحه دفاعیه مالیاتی خوب، بهترین راه برای احقاق حقوق شما به عنوان مؤدی مالیاتی است؛ اما به شرطی که راه ورسم آن را به‌خوبی بدانید. فرقی نمی‌کند در کجای ایران باشید، اگر می‌خواهید لوایح دفاعیه مالیاتی شما به فنی‌ترین و سریع ترین حالت ممکن تحریر گردد، سرویس لایحه نویسی مالیاتی در خدمت شما است.

جهت انجام خدمات امور مالیاتی شما می‌توانید با ارسال مدارک و مستندات خود، با تیمی از کارشناسان امور مالی، مالیاتی و حقوقی در ارتباط باشید تا نسبت به تحریر لوایح دفاعیه مالیاتی شما اقدام نمایند. ما هم مانند شما می‌دانیم که زمان در پرونده‌های مالیاتی بسیار با اهمیت است؛ به همین دلیل در کوتاه ترین زمان ممکن لایحه شما تحریر می‌گردد.

تعرفه گذاری این سرویس لایحه نویسی مالیاتی با پایین ترین مبالغ ممکن در نظر گرفته شده تا همه مؤدیان محترم بتوانند از این سرویساستفاده نمایند. ضمن اینکه جهت ارائه خدمات بهتر، لوایح ارائه شده تا ۲ بار مطابق نظر شما قابل ویرایش است.

آیا استفاده از نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی برای تحریر لایحه کمک کننده است؟

بله، استفاده از نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی به شما دید خوبی برای شروع نوشتن لایحه مالیاتی می دهد و حتما استفاده کنید.

چگونه لایحه مالیاتی بنویسیم؟

نحوه نوشتن لایحه مالیاتی به این صورت که شما می‌توانید از نمونه لایحه مالیاتی استفاده کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که درنوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی از زبان رسمی استفاده کنید، خلاصه و مفید بنویسید و تمام مدارک خود را به لایحه دفاعیه پیوست کنید

۵/۵ - (۲ امتیاز)

7 دیدگاه دربارهٔ «لایحه مالیاتی چیست و چگونه تنظیم میشود؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *