به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
ثبت شرکت و ثبت برند در کرج

حساب جاری شرکا

حساب جاری شرکا چیست

 • حساب جاری شرکاء حسابی است که صرفا جهت دریافت ها و پرداخت های نقدی شرکاء و سهامداران با شرکت استفاده می گردد.
 • حساب جاری شرکاء یک حساب با ماهیت بستانکار و بدهکار می باشد. بدین معنی که یکبار زیر مجموعه حساب کل سایر حسابهای دریافتنی و یکبار زیر مجموعه حساب کل سایر حسابهای پرداختنی تعریف می گردد.
 • در واقع در بستانکار بودن این حساب نشان دهنده بدهکاری شرکت به سهامداران است و بدهکار بودن این حساب نشان دهنده بدهکاری سهامداران به شرکت است.
 • حساب جاری شرکاء  یک حساب کمکی برای حسابداران بشمار می رود که تبادل مالی میان شرکت وشرکاء را نشان می دهد.
 • علت متورم شدن حساب جاری شرکاء ؟
در برخی از شرکت ها گردش حساب جاری شرکاء  بسیار زیاد می باشد، مخصوصا شرکت هایی که برای کتمان قسمتی از عملیات خود که مستلزم ورود و خروج نقدینگی می باشند از این حساب استفاده می نمایند.
گردش بالا و متورم شدن حساب جاری شرکاء می تواند سوال برانگیز باشد. این حساب باید با تجزیه و تحلیل فراوان و به موازات سایر حساب‌های مرتبط  مورد رسیدگی حسابرسان و ممیزان قرار گیرد.
شرکت حسابداری اقصاد قرن امیدوار است که از این مقاله نهایت استفاده رو برده باشید.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

8 دیدگاه دربارهٔ «حساب جاری شرکا»

 1. ضمن عرض سلام و خسته نباشید . با توجه به توضیحات فوق ، خواستم بپرسم چنانچه شرکتی نوپا حساب بانکی نداشته باشه و برای انجام هزینه هاش از حساب صندوق و بعضا” از حساب بانکی شخصی صاحب شرکت بخواد استفاده کنه (طبق رسیدهای هزینه طرف مقابل هزینه ، حساب سپرده جاری بدون دسته چک …) تکلیف چیه ؟ آیا این امکان هست که بتونه از جاری شرکا استفاده کنه ؟ اگر نه چه حسابی شدنیست ؟ با سپاس از پاسخی که خواهید داد .

  1. سلام حساب جاری شرکا یا جاری سهامداران حساب کل میباشد و معین حساب بنام شرکا و یا سهام داران است

 2. سلام روز بخیر برای تهیه گزارش حساب سهامداران اگر هم سایر حسابهای دریافتنی مانده داشته باشه هم سایرحسابهای پزداختنی باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *