به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابدار حرفه ای

مهم ترین ویژگی های حسابداران حرفه ای

حرفه ای بودن مشخصه ای است که اکثریت افراد برای رسیدن به آن سعی و تلاش می کنند. افرادی که به دنبال پیشرفت هستند و دغدغه ی توسعه دادن شرایط فردی و اجتماعی و افزودن به دستاورد ها و موقعیت های خویش را دارند، اصولا مطابق با یک برنامه ریزی در این جهت حرکت می نمایند. حرفه ای بودن دارای تعاریف متعددی از دیدگاه افراد مختلف است و هر کسی می تواند یک تعریف مشخص و متفاوت از آن ارائه دهد.

در خصوص مشاغل گوناگون، می تواند به معنای کسب فرصت های شغلی برتر، ارتقای سمت و جایگاه و کسب درآمد بیشتر باشد. تجربه نشان داده است که حسابداران حرفه ای علاوه بر اینکه پیشرفت های شغلی را بسیار ضروری می دانند، تسلط به دانش تخصصی و دارا بودن معلومات و تجربیات زیاد را به عنوان نشانه هایی از حرفه ای بودن در نظر می گیرند. اگر در رشته ی حسابداری تحصیل کرده اید یا مشغول به کار هستید و چنین دغدغه و هدفی دارید، مطالعه ی ادامه این مقاله از سری مقالات تخصصی سایت شرکت حسابداری اقتصاد قرن را به شما پیشنهاد می دهیم.

حسابداران حرفه ای از تخصص و دانش تئوری و عملی کافی بهره مند هستند.

  1. کاربرد تخصص حسابداری در مشاغل مختلف متفاوت می باشد و با توجه به نوع آن کسب و کار، ممکن است لازم باشد که این فرد به مهارت ها، اطلاعات و جزییات متفاوتی مسلط باشد، اما یک سری موارد به صورت مشترک وجود دارند که آگاهی از آن ها موجب می گردد فرایند حسابداری و حسابرسی به صورت ایده آل پیش برود.
  2. همواره باید به این نکته توجه داشت که برای موفق شدن یک حسابدار، با توجه به نوع کسب و کاری که در آن فعال می باشد، می توان عوامل زمینه ساز موفقیت را مشخص نمود.
  3. برخورداری از تخصص و دانش تئوری و عملی کافی از جمله مهم ترین مواردی است که به صورت مشترک زمینه ی حرفه ای شدن همه ی حسابداران را فراهم خواهد آورد.
  4. توجه داشته باشید که مطالعه ی پیوسته و مستمر برای شخص حسابدار بسیار ضروری است؛ چرا که باعث می شود که اطلاعات قبلی وی همواره در حال به روز رسانی باشد. با توجه به تغییرات زیادی که در زمینه اطلاعات اتفاق می افتد، این مورد روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.
  5. کارفرمایان نیز علاقمند به همکاری با کسی هستند که از ویژگی های حسابداران حرفه ای بهره مند باشد، به گونه ای که این خصوصیات مهم در نحوه ی عملکرد و رزومه ی کاری وی بارز و قابل تشخیص باشد.
  6. حسابداران حرفه ای با قوانین مالیاتی کشور آشنایی کامل دارند.

استانداردها و قوانین حسابداری حرفه ای

استاندارد ها، قوانین و ضوابط تعیین شده در این حوزه ی کاری که عمدتا در قالب آیین نامه توسط سازمان حسابرسی ارائه می شوند، از جمله مهم ترین اطلاعاتی هستند که یک حسابدار باید نسبت به آن ها آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند در مواقع لازم در قالب چارچوب های مشخص به فعالیت خود ادامه دهد. فردی که در این زمینه ی کاری فعالیت می نماید و نسبت به  استاندارد های حسابداری و قوانین تعیین شده اطلاعات کافی دارد، حتی اگر سابقه ی کار کمتری نسبت به دیگران داشته باشد اما موقعیت های بهتری برای پیشرفت خواهد داشت. همانطور که گفتیم حسابداران حرفه ای باید از مجموعه ای از اطلاعات و مهارت ها بهره مند باشند که آگاهی از استاندارد های و قوانین موجود نیز بخش مهمی از آن ها می باشد.

پرداخت مالیات همواره مسئله ای چالش برانگیز برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است و یکی از موضوعاتی که فرد حسابدار در اکثر پروژه ها با آن مواجه می گردد، به مسائل مالیاتی مربوط می شود. تمامی اموری که به نوعی نیازمند رسیدگی های حسابداری و حسابرسی هستند، با قوانین مالیاتی نیز سر و کار خواهند داشت؛ بنابراین واضح است اگر که شما به این موضوع اشراف کامل داشته باشید.

می توانید به بهترین شکل پروژه های محوله را به انجام رسانید و حتی در نقش مشاور اقتصادی و مالیاتی، به کارفرمایان و مخاطبان خود مشاوره دهید. حسابداران حرفه ای به طور کامل با موارد مرتبط با حقوق پرسنل، مالیات اجاره، عملکرد، درآمد، تحریر دفاتر قانونی، تکمیل و ثبت اظهارنامه های مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده و …. آشنا هستند و ثمره ی این اطلاعات، توانایی فعالیت در زمینه ی حفظ منافع اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد بود.

حسابداران حرفه ای نسبت به مفاد قانون کار و تجارت و قانون تامین اجتماعی آگاه هستند.

همانطور که گفتیم بخش زیادی از اعتبار و توانایی های یک حسابدار به میزان اطلاعات، دانش و سواد وی مربوط می گردد. آگاهی داشتن از قوانین از جمله موارد ضروری برای کسی است که می خواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد.

اگر خواهان پیشرفت، جایگاه شغلی بالاتر و درامد بیشتری هستید، حتما در مورد قانون کار ( حقوق کارگر، کارفرما، شرایط محیط کار، دستمزد و …. ) و قانون تامین اجتماعی ( محاسبه حقوق و سهم بیمه پرسنل، بازنشستگی، از کار افتادگی، هزینه های درمان و …. ) و قانون تجارت ( شرایط ثبت انواع شرکت سهامی عام و خاص، وظایف سهامداران، مالیات، انحلال شرکت، تقسیم سود، تجارت الکترونیک و دیگر موارد مرتبط ) اطلاعات کافی کسب نمایید تا در صورت مواجهه با پروژه های مرتب با این موارد بتوانید به بهترین شکل ان را به انجام برسانید. بدون شک حسابداران حرفه ای نه تنها از اطلاعات کافی در مورد قوانین مختلف برخوردار هستند بلکه تجربیات آن ها نیز روشنی بخش همیشگی مسیرشان می باشد و همین مسئله آن ها را در جایگاه بالاتر و ویژه تری نسبت به سایر همکارانشان قرار می دهد.

حسابداران حرفه ای به نرم افزار های تخصصی رشته حسابداری مسلط هستند.

تسلط به برنامه های کامپیوتری و نرم افزار های تخصصی، یک راهکار خوب برای پیشرفت در این حوزه ی کاری است. با توجه به این که فرایند کار های حسابداری مالی و مالیاتی از شیوه ی سنتی خارج شده است، بسیاری از کارفرمایان تمایل به استخدام کسی دارند که علاوه بر داشتن اطلاعات و تجربه ی کافی بتواند از نرم افزار های رایج در این زمینه نیز استفاده نماید و در مواقع لازم محاسبات و گزارشات کاربردی از طریق این برنامه ها استخراج نماید. بدون شک یکی از ویژگی های حسابداران حرفه ای توانایی تطبیق دادن و به روز رسانی مهارت های خود با نیاز های زمانه است که موجب افزایش فرصت های شغلی برای آن ها خواهد شد.

یادگیری نرم افزار های مالی و حسابداری

شرکت اقتصاد قرن با هدف افزایش دادن امکان اشتغال و پیشرفت حسابداران، فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته نسبت به برگزاری دوره های آموزش نرم افزار حسابداری در کرج اقدام نموده است و تمامی افراد علاقمند بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند در این دوره ها شرکت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ثبت نام، مدت زمان و شهریه ی دوره از طریق شماره های موجود در این سایت با ما تماس بگیرید.

Rate this post

1 دیدگاه دربارهٔ «مهم ترین ویژگی های حسابداران حرفه ای»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *