به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
حسابداری رستوران

خدمات حسابداری رستوران

چرا حسابداری رستوران از اهمیت بالایی برخوردار است؟

علوم حسابداری دامنه‌‌ای بسیار وسیع و گسترده دارد، و هر مجموعه و واحد تجاری بسته به نوع معاملات و کسب و کار از اصول و قوانین حسابداری به شیوه‌‌ای خاص استفاده می‌کند.

این ضرورت منجر به این می‌شود که در هر رستوران، رستوران یا مجموعه‌‌ای بخشی بنام حسابداری به وجود آید و نتایج عملیات خرید و فروش و ثبت و مدیریت حساب‌ها را کنترل کند. بنابراین حسابداری مسئول جمع آوری، ثبت و نگهداری صورت حساب‌ها و مدیریت امور مالی هر کسب و کاری است و به عبارتی حسابداری رستوران نیز موظف به انجام چنین وظایفی است.

از اینجا می‌توان پی برد که حسابداری رستوران با توجه به نوع کسب و کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به خصوص در رستوران‌هایی که با سیستم‌های دستی کار می‌کنند و صورت حساب‌ها با دست تنظیم می‌شوند، حسابداری رستوران حساس‌تر است و به نرم ‌افزار حسابداری رستوران نیاز است.

دفتر خدمات مالی و حسابداری

حسابداری رستوران از جمله بخش‌هایی است که مستقیماً با امور مالی، درآمدها و هزینه‌های رستوران در ارتباط می‌باشد اگر اطلاعات به دست آمده از بخش‌های دیگر رستوران که در ارتباط با به امور مالی است صریح و شفاف نباشد، نتیجه این بی‌نظمی‌ها و عدم شفافیت‌های مالی بر روی بخش حسابداری رستوران هم سرایت می‌کند در واقع حسابداری رستوران یکی از مهم‌ترین بخش‌های رستوران می‌باشد که با مدیریت و حسابرسی دقیق هزینه‌های رستوران، کنترل امور مالی رستوران، ارائه گزارش‌های دقیق و کاربردی موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری و سوددهی در رستوران می‌شود.

شرح وظایف حسابدار رستوران چیست؟

برای اینکه با حسابدار رستوران آشنا شویم در ابتدا باید به طور کامل به وظایف او شناخت داشته باشیم. به طور کلی یک حسابدار در رستوران وظایف مختلفی بر عهده دارد که در این بخش از مقاله با مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد. برخی از وظایف مهم حسابدار عبارت‌اند از :

 • یکی از وظایف مهم حسابدار محاسبه میزان حقوق و دستمزد دریافتی کارکنان رستوران است. یک حسابدار می‌بایست حقوق و دستمزد کارکنان رستوران را تعیین کند و در آخر هر ماه بر اساس اطلاعاتت موجود از ساعت‌های کاری و مرخصی و غیبت کارکنان رستوران، میزان حقوق و دستمزد آنها را پرداخت نماید.
 • یک حسابدار وظیفه دارد میزان بودجه، هزینه‌های رستوران و درآمد رستوران و همچنین تمام فاکتورها و اسناد مربوط به حسابداری رستوران را تهیه و بررسی می‌کند.
 • حسابدار با بررسی و تحلیل دقیق سود و زیان فعالیت‌های رستوران، اطلاعات و گزارش‌های کاربردی حاصل از تمام فعالیت‌های انجام شده در رستوران را به صورت دقیق و جزئی به مدیریت رستوران ارائه می‌دهد تا مدیریت با آگاهی و اتخاذ تصمیم‌های اصولی برنامه‌های جامعی برای آینده رستوران تدوین کند.
 • یک حسابدار از طریق بررسی بودجه رستوران به ویژه در پایان هر سال مالی، از میزان هزینه‌های رستوران و متناسب بودن آن با وضعیت مالی رستوران اطمینان حاصل می‌کند. به عبارتی حسابدار می‌بایست به صورتی دقیق تمامی هزینه‌های رستوران را مدیریت و کنترل کند و به کمک تجزیه و تحلیل و گزارش‌های به دست آمده از نرم‌افزار حسابداری رستوران، میزان مناسبی از بودجه را برای فعالیت‌های شرکت در نظر بگیرد. 
 • از وظایف مهم حسابدار همچنین می‌توان به ثبت و نگهداری اطلاعات مالی رستوران در نرم ‌افزار حسابداری رستوران اشاره کرد. حسابدار باید ثبت داده‌ها و اطلاعات را به صورت دقیق و منظم انجام دهد، در غیر این صورت کوچک‌ترین خطا در ثبت اطلاعات می‌تواند در وضعیت مالی رستوران مشکلات فراوانی را به وجود آورد.
 • درنهایت حسابدار به کمک نرم‌افزار حسابداری رستوران وظیفه جمع آوری تمام اطلاعات مالی و ارائه گزارش‌های مالی مورد نیاز رستوران برای تصمیم گیری بهتر در زمینه فعالیت‌های رستوران را برعهده دارد. در واقع حسابدار مسئولیت ثبت و نگهداری از پایگاه داده‌های مالی رستوران را برعهده دارد.

خدمات حسابداری رستوران

دفاتر حسابداری در رستوران ‌ها

همان طور که هر کسب و کاری برای رسیدگی به امور خود نیاز به دفاتر خاصی دارد برای مدیریت رستوران نیز علاوه بر نرم‌افزار حسابداری رستوران دفتر مخصوصی وجود دارد که متناسب با نیاز بخش‌های مختلف رستوران تهیه و تنظیم می‌شوند و در اختیار حسابداری رستوران قرار می‌گیرند. از جمله این دفاتر می‌توان به دفاتر کل، دفتر معین، دفتر صندوق، دفتر روزنامه، دفتر حساب شخص، دفتر انبار اشاره کرد.

 • دفتر کل دفتری است که کلیه معاملات رستوران، بدهی‌ها، موجودی‌ها و… در آن ثبت می‌شود به عبارتی در برگیرنده کلیه اطلاعات مالی و اداری یک رستوران است.
 • دفتر معین، دفتری است که اطلاعات و جزئیات سرفصل‌های دفتر کل را شامل می‌شود.
 • دفتر صندوق در برگیرنده کلیه اطلاعات درآمدهای نقدی رستوران از قبیل کرایه اتاق، درآمد رستوران و… است.
 • دفتر روزنامه شامل کلیه اطلاعات مخارج و عملیات انتقال و بدهی‌های رستوران است. در واقع در این دفتر عملیاتی که نقدی نیست در این دفتر ثبت می‌شود.
 • از دفتر حساب شخص جهت باز کردن حساب برای مشتریان استفاده می‌شود و کلیه اطلاعات مربوط به مخارج مسافر در آن ثبت می‌شود.
 • دفتر انبار یکی از دفاتر مهم در رستوران می‌باشد که اطلاعات مربوط به گردش کار رستوران در آن ثبت می‌شود.

امکانات نرم ‌افزار حسابداری رستوران کدام است؟

نرم‌افزار‌های حسابداری اصولاً با توجه به نیاز هر کسب و کار طراحی ایجاد می‌شوند و بسته به نوع آن کسب و کار دارای امکانات و ویژگی‌هایی مخصوص آن هستند. امکاناتی که در پاسخ به نیاز آن صنف یا کسب و کار در نرم‌افزار حسابداری رستوران گنجانده شده است. به همین منظور هنگام انتخاب نرم‌افزار حسابداری رستوران باید توجه نمود که امکانات نرم‌افزار متناسب با نیاز شما باشد و همچنین علاوه بر امکانات، دارای پشتیبانی و امنیت بسیار بالا باشد. در این بخش از مقاله با مهم‌ترین امکانات و ویژگی‌هایی که یک نرم‌افزار حسابداری رستوران باید داشته باشد آشنا خواهیم شد.

 • دارا بودن سیستم پذیرش و تخصیص اتاق و خدمات به مشتریان
 • سیستم رک و مشاهده وضعیت ماهانه اتاق‌های رستوران
 • امکان تعریف اتاق و خدمات و سرویس‌ها قابل ارائه برای رستوران
 • امکان طبقه بندی و تفکیک انواع رستوران
 • امکان محاسبه و انجام کلیه عملیات حسابداری رستوران
 • امکان ارائه انواع گزارش‌های جامع و کاربردی
 • امکان ارائه گزارش عملکرد روزانه، هفتگی و ماهانه
 • امکان تعیین سطوح دسترسی اشخاص و حسابداران
 • معرفی، ثبت و گروه بندی کالاها و خدمات
 • گزارش موجودی کالاها به تفکیک هر انبار
 • امکان ثبت انواع چک دریافتی و پرداختی
 • محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

دفتر خدمات مالی و حسابداری

برای دریافت خدمات حسابداری و حسابرسی رستوران می توانید با شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن در ارتباط باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «خدمات حسابداری رستوران»

 1. سلام برای انجام امور حسابداری رستوران کوچکی که داریم چه طوری مبتونیم باهاتون همکاری داشته باشیم؟؛

  به نظرم خیلی رو روال میوفتیم

 2. سلام وقت بخیر، امکان دریافت خدمات حسابداری در رابطه با رستوران ها، به صورت دورکاری هم وجود داره؟

 3. ایا اموزش در لاین های تخصصی مثل حسابداری هتل و یا بیمارستان هم دارید؟کلاساش خصوصی هست یا دوره عمومی؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *