به وب سایت اقتصاد قرن خوش آمدید
تحریر دفاتر

تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل

تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل

آشنایی با تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل و کاربرد و استفاده از آن در ثبت مسائل مالی از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است. برای اینکه اطلاعات جامع و کاملی از مسائل مالی خود داشته باشیم و در جریان بدهکاری‌ها و بستان کاری‌ها باشیم و در پایان سال مالی بتوانیم مدرکی به سازمان مالیاتی مربوط پرداخت کنیم، نیاز به تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل، بسیار احساس می‌شود. در ادامه با شناخت مفهوم تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل بیشتر آشنا می‌شویم.

تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل چیست؟

در ابتدای این مقاله سعی داریم که تعریفی کلی و ساده در مورد تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل ارائه دهیم که برای همگان قابل درک باشد. هر شرکت، مؤسسه یا سازمانی که در حیطه ی کاری خود موظف به پرداخت مالیات می‌باشد، باید برای ثبت مسائل مالی خود از دفاتر قانونی و دفاتر کل روزانه و مشاغل استفاده کند. در این دفاتر کلیه ی موارد مالی شرکت و روال‌ مربوط به آن ثبت می‌گردد تا پس از تکمیل شدن به اداره ی مالیات ارائه شود. حال نکته ی مهم و قابل توجه در این میان تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل می‌باشد.

تحریر دفاتر قانونی و حسابداری

تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل که به منظور ثبت اطلاعات مالی مؤسسات و شرکت‌ها صورت می‌گیرد، امری مهم و قابل توجه می‌باشد. کار تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل باید به وسیله ی حسابداران و افراد ماهر و کاردان صورت گیرد. این افراد باید به نحوه ی نگارش و همچنین تحریر این دفاتر تسلط کافی و لازم را داشته باشند و باید شناخت درستی از طرف‌های بدهکار و بستانکار داشته باشند و نحوه ی نوشتن و قوانین مربوط به آن را در دفتر روزانه و دفتر کل بدانند. برای اینکه در زمان تحویل این دفاتر به حوزه ی مالیاتی به مشکلی برخورد نکنید حتماً در ثبت اطلاعات این دفتر از شرکت‌ حسابداری که تبحر و تجربه ی کافی در این زمینه دارند، کمک بگیرید.

آشنایی و آموزش تحریر دفتر روزنامه و دفتر کل

در دفتر روزنامه شما شاهد ۴ ستون خواهید بود که در هر کدام از آن‌ها اطلاعات لازم ثبت می‌شود. در یک ستون تاریخ، در ستونی دیگر توضیحات مربوط به رویدادهای مالی، در ستون سوم بدهکاری و بستانکاری ثبت می‌شود و در آخرین ستون نیز که ستون عطف است، شماره صفحه ی مربوط به این حساب‌ها در دفتر کل نوشته می‌شود. اطلاعات ثبت شده در دفتر روزانه باید حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز به دفتر کل انتقال داده شوند.

و اما دفتر کل به دفتری گفته می‌شود که برای هر حسابی چه بدهکار و چه بستانکار صفحه‌ای جداگانه در نظر گرفته شده است و اطلاعات مربوط به آن به صورت دقیق نوشته می‌شود و مانده‌های نهایی مربوط به امور مالی نیز در این دفتر مشخص می‌شود.

اطلاعات درج شده در این دو دفتر در پایان سال مالی پلمپ می‌شوند.

موارد رد تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل

 • هرگاه دفاتر ارائه شده فاقد یک یا چند برگ باشند یا از حالت پلمپ خارج شده باشند.
 • ثبت کردن تمام یا قسمتی از یک فعالیت در ما بین سطرها
 • اگر ثابت شود که یک یا چند فعالیت مالی در دفاتر ثبت نشده است.
 • پاک کردن یا خدشه دار کردن اطلاعات موجود در این دفاتر برای سوء استفاده از آن‌ها
 • پاک کردن و محو شدن اطلاعات ثبت شده در دفترها با استفاده از مواد شیمیایی
 • ثبت یک فعالیت در بین حاشیه‌های دفاتر
 • گذاشتن جا و صفحات سفید بیش از اندازه ی لزوم
 • جابجایی در تاریخ ثبت معاملات
 • عدم ارائه ی یک یا چند جلد از دفاتر پلمپ شده
 • اگر به دلیل تقدم و تأخر در ثبت حساب‌ها و دریافت و پرداخت آن‌ها حساب‌های بانکی بستانکار شوند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

20 دیدگاه دربارهٔ «تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل»

 1. سلام
  اگر دفاتر حسابداری به هر دلیلی به مشکل بر بخورند آیا امکان سفارش دوباره این دفاتر وجود دارد؟

 2. سلام
  یه سوال داشتم راجب دفتر نویسی
  در نوشتن دفتر روزنامه پرکردن قسمت عطف الزامی است؟ اگر نوشته نشه دفتر رد میشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *